Tornádo v Českej republike si konšpiračná scéna vysvetľuje po svojom

Pred niekoľkými dňami sa južnou Moravou prehnalo ničivé tornádo, ktoré za sebou zanechalo spúšť. Výsledkom bolo niekoľkých zničených obcí, obete na životoch a množstvo zranených. Konšpiračná scéna však prichádza s alternatívnymi vysvetleniami tejto prírodnej katastrofy. Aké najrozšírenejšie dezinformácie sa s udalosťou spájajú, a ako na ne reagujú úrady a odborníci?

Obrázok: Unsplash.

Prírodný úkaz ako tornádo sa v našom regióne nevyskytuje až tak často. Ak má zároveň za následok veľké škody na majetku či dokonca ľudské obete, začne sa takáto udalosť stávať témou širokej verejnej diskusie. Šokovaní ľudia však majú tendenciu v podobnej situácii uveriť takmer akémukoľvek vysvetleniu.

Ani nie deň po udalostiach u našich susedov sa facebookom začalo šíriť video, ktoré údajne dokazuje prepojenie medzi ničivým tornádom a tzv. chemtrails. Ďalšie dezinformačné médiá hovoria o následkoch  technológie HAARP. Spoločným naratívom je však údajná snaha globálnych elít o zničenie hospodársky sebestačných regiónov, akým je napríklad južná Morava.

Chemtrails a CIA

V spomínanom videu je ako príčina tornáda uvedené tzv. chemtrails. Za sprievodu emotívnej hudby v ňom môžeme pozorovať prestrihy medzi šokujúcimi zábermi tornáda a fotografiami kondenzačných čiar, ktoré na oblohe zanechávajú lietadlá. Vo videu sú tiež vyjadrenia bývalého riaditeľa CIA, ktorý údajne potvrdzuje existenciu technológií umožňujúcich ovládanie počasia.

Rovnako ako mnohé iné konšpiračné teórie sa aj táto do určitej miery zakladá na faktoch, ktoré sú však tendenčne manipulované.

V súčasnosti sa s rozprašovaním rôznych látok lietadlami či balónmi experimentuje najmä v prípadoch veľkého sucha, teda ak je potrebné umelo vyvolať dážď, alebo tiež ako možnosť zmierniť následky globálneho otepľovania. K umelému vyvolaniu tornáda sa veda zatiaľ ani nepriblížila. Podľa teórií o chemtrails sme však globálnymi elitami nevedomky posypávaní nebezpečnými látkami, vírusmi či dokonca technológiami umožňujúcimi ovládať počasie alebo ľudskú myseľ.


Súvisiace: Záujem o UFO je späť. Hovorí o nich nová americká správa


Technológia HAARP

Ďalšou rozšírenou konšpiráciou je teória o technológii HAARP, ktorá údajne dokáže vysielaním špecifických vĺn ovplyvniť počasie v prospech jej užívateľa. Skutočnosť je o niečo menej vzrušujúca: program HAARP mal za úlohu skúmať zemskú ionosféru, a tým zvyšovať efektivitu prenosu rádiových vĺn na dlhé vzdialenosti.

Realita sa však nepozdávala alternatívnym médiám, ktoré pripisujú tejto technológii zodpovednosť za akúkoľvek tragédiu, či už sa jedná o zemetrasenie, tornádo alebo tsunami.

Oficiálne stanovisko

Jedným z najsilnejších argumentov konšpirátorov je to, že tornádo je na našom území niečím takmer nemysliteľným. Preto podľa nich muselo byť vyvolané umelo. Tornáda sú síce v našom regióne vzácnosťou, v skutočnosti sa však podobný jav môže kedykoľvek zopakovať. Stačí, ak sa preň v atmosfére vytvoria vhodné podmienky.

Podľa dostupných informácií sa v Európe vyskytne približne 250 tornád ročne, avšak nie vždy sú také silné. Ako píše Denník N, “tornád porovnateľných s terajšou moravskou živelnou pohromou sa v našom storočí vyskytlo v celej Európe len okolo dvadsaťpäť.” Slová konšpirátorov, že sa nič také udiať nemôže, nie sú pravdivé.

Občianska solidarita v čase krízy

Udalosti posledných dní ukázali aj to, že solidarita a zdravá občianska spoločnosť pretrváva napriek snahám dezinformátorov a konšpirátorov o jej podkopanie.

Pomoc zasiahnutým územiam bola poskytnutá z okolitých krajín, ale aj od občanov, ktorí ponúkali ubytovanie a iné potrebné náležitosti. Vytvorený bol aj zoznam verejných zbierok venovaných obetiam katastrofy.

Je študent bakalárskeho stupňa Bezpečnostných a strategických štúdií a Sociológie na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Zaujíma sa o islamský radikalizmus, výskum organizovaného zločinu a autoritárskych režimov. Kontakt: adam.mazuch@infosecurity.sk