DISINFO REPORT – 215. týždeň

Vitajte pri čítaní 215. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Infosecurity.sk hľadá nových stážistov a stážistky

Aktívne ťa zaujíma problematika dezinformácií a fake news? Máš prehľad v oblasti medzinárodných vzťahov a politiky? Bavilo by ťa písanie článkov, analýza aktuálneho diania, príprava podcastov, videí či tvorba grafických výstupov? V tom prípade hľadáme práve teba! Využi príležitosť a prihlás sa do nášho náboru stážistov.

Životopis s krátkym textom o sebe pošli na e-mailovú adresu michaela.duboczi@adaptinstitute.org do nedele 7. júla 2024. V prípade prijatia do nášho tímu noví stážisti nastúpia 22. júla 2024. Viac na našom webe.

Dezinformátorom na YouTube pomáha monetizácia a slabá regulácia obsahu (Brief)

Video obsah je čoraz častejším zdrojom informácií. Ide o celosvetový trend, ktorý platí aj pre slovenské online prostredie. S rastúcim záujmom verejnosti o tento obsahový formát by sa však mala zvyšovať aj zodpovednosť spoločností, ktoré prevádzkujú platformy na zdieľanie video obsahu (predovšetkým YouTube), aby bol uverejňovaný obsah v medziach legality, slušnosti a ľudskosti.

Z rastu popularity video platforiem ťažia aj dezinformační aktéri. Slovenskí dezinformátori využívajú na zverejňovanie videí predovšetkým YouTube. Niektorí publikujú aj na Odysee alebo Rumble, ide však skôr o okrajové platformy.

V novom briefe, ktorý je výsledkom spoločného projektu Adapt Institute a Prague Security Studies Institute (PSSI), sme sa pozreli na nastavenie pravidiel komunity YouTube, fungovanie programu pre prioritných nahlasovateľov, ako aj prípady zrušenia kanálov slovenských dezinformačných aktérov. Viac v článku.

Orbánov think tank spochybňoval vedecké poznatky o zmene klímy. Sám je napojený na ropný priemysel

Orbánov think tank MCC, ktorý má napojenie na ropnú spoločnosť MOL, zorganizoval vedeckú konferenciu o klíme. Zúčastnení panelisti spochybňovali vedu a opatrenia prijaté na boj proti klimatickej zmene s odvolaním sa na túžbu po slobodnej diskusii. Viac v článku.

Eurovoľby zaktivizovali dezinformátorov. Formovaniu naratívov pomohol atentát na premiéra

Časť voličov bola pred eurovoľbami mobilizovaná naratívmi, ktoré o európskych témach dezinformovali, prípadne ich priamo zneužívali na šírenie strachu či neistoty. V tomto nie sú voľby do EP výnimkou a platí tu známy vzorec – manipulovaný a vystrašený občan sa mobilizuje ľahšie. A v tomto prípade o to viac, ak fungovanie EÚ nepozná, prípadne Únii nedôveruje.

Prečo niektorí kandidáti a politické strany pred eurovoľbami posilňovali rozdelenie na my versus oni a aké témy na tento účel zneužívali? Akú úlohu zohrala téma tzv. tradičných hodnôt a fabulácie o vonkajšom ohrození? Aké paralely boli v kampani pred eurovoľbami a predchádzajúcimi prezidentskými voľbami? Aké dezinformačné naratívy sme sledovali po atentáte na premiéra Roberta Fica? Prečo bola situácia zneužitá na útoky na opozíciu či médiá?

Do akej miery sa v rétorike dezinformačných aktérov objavovali naratívy o progresivizme a liberalizme Bruselu? Ako sa darí dezinformačných aktérom prenikať aj na kandidátne listiny politických strán a ktoré dezinformačné osobnosti kandidovali v eurovoľbách? Prečo naprieč Európskou úniou rastie popularita krajne pravicových strán a čo v tomto kontexte ukázali výsledky volieb?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytikom Infosecurity.sk a politológom Univerzity pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Petrom Dubóczim.

Krátko z domova a zo sveta

  • Európska komisia zistila, že spoločnosť Apple porušuje pravidlá hospodárskej súťaže EÚ. Ide o nové zákony určené na ochranu menších firiem pred veľkými technologickými spoločnosťami. 
  • Think tank Centrum pre dlhodobú odolnosť vyzýva britskú vládu, aby zaznamenávala incidenty AI s cieľom zmierniť riziká. Ministri totiž riskujú, že nebudú vedieť o vážnych incidentoch týkajúcich sa tejto technológie.
  • Geológovia vyjadrili obavy z možnej čínskej cenzúry v chatbote GeoGPT. Ten je určený najmä pre geovedcov a výskumníkov, najmä na globálnom juhu. 
  • Nigel Farage počas predvolebnej kampane v Británii prekonáva všetky ostatné strany a kandidátov na TikToku. Od vyhlásenia volieb mali jeho videá v priemere viac interakcií a zhliadnutí ako ktorýkoľvek iný kandidát.
  • Letecká nákladná doprava zvýšila svoje emisie skleníkových plynov o 25 % v porovnaní s rokom 2019. V roku 2023 bolo v rámci leteckej nákladnej dopravy o 300 000 letov viac ako v roku 2019, čo predstavuje nárast o takmer 30 %.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!