DISINFO REPORT – 162. týždeň

Vitajte pri čítaní 162. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Bádateľ šíri konšpiračné teórie o „pestovaní“ detí v laboratóriu

Bádateľ dňa 9. júna 2023 zverejnil článok s názvom: „WEF chce zakázať prirodzené tehotenstvo: „Všetky bábätká musia byť do roku 2030 vypestované v laboratóriu“.“ Článok však obsahuje znaky konšpiračnej teórie, rovnako ako aj nepravdivé tvrdenia, zavádzanie či manipuláciu s grafikou. Nepravdivé tvrdenie sa nachádza už v názve článku. WEF ako mimovládna organizácia nemá žiadne právomoci zakazovať prirodzené tehotenstvo“. Bádateľ sa odkazuje na článok, ktorý WEF zverejnilo 3. mája 2017. Ten informuje o vedeckom prelome doktorov z Philadelphie, ktorí vytvorili umelú maternicu a úspešne v nej dochovali jahňa. Viac v článku.

Google naďalej zarába na dezinformáciách o klimatickej kríze. Šíria sa prostredníctvom videí na YouTube

Spoločnosť Google v októbri 2021 prisľúbila, že sa bude zaoberať videami na platforme YouTube, ktoré šíria dezinformácie o klimatickej kríze. Riešením mal byť zákaz reklám a monetizácie obsahu, ktorý spochybňuje zmeny klímy a ich vedecky dokázané príčiny. Výskumníci z koalície Climate Action Against Disinformation (CAAD), ktorá združuje viac ako 50 organizácií bojujúcich proti šíreniu klimatických dezinformácií, však zistili, že spoločnosť svoje záväzky nesplnila. Google naďalej profituje na dezinformáciách o životnom prostredí prostredníctvom finančných ziskov z reklám a videí. Viac v článku.

Obvinenia bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa: Sedem federálnych zločinov v prípade utajovaných dokumentov

Obrázok: Unsplash

Bývalý americký prezident Donald J. Trump bol obvinený zo siedmich federálnych zločinov vo veci nezákonného prechovávania vládnych dokumentov. Za posledné mesiace ide už o druhú federálnu žalobu Trumpa. Prvá sa týka jeho protiprávnevho vyplatenia peňazí pornohorečke Stormy Daniels za mlčanie v štáte New York v marci tohto roka. Platba mala za úlohu pochovať ich sexuálny škandál v posledných dňoch kampane v roku 2016. Druhý federálny súdny proces s bývalým americkým prezidentom sa  začal 13. mája v štáte Florida. Trump pred súdom v Miami uviedol, že plánuje dokázať svoju nevinu vo všetkých 37 bodoch obžaloby. Viac v článku.

Zničenie Kachovskej priehrady je podľa dezinformátorov výsledkom provokácií Kyjeva

Obrázok: Flickr

Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú zo zničenia priehrady. Kyjev tvrdí, že za incident je zodpovedná Moskva, ktorá mala nariadiť detonáciu priehrady. K ukrajinskej verzii sa prikláňa Inštitút pre štúdium vojny (ISW) aj skupina odborníkov na inžinierstvo a muníciu, ktorých oslovil denník The New York Times. Podľa nich došlo k zničeniu zvnútra, a teda malo dôjsť k výbuchu bomb vo vnútri hrádze. Ruská strana naopak viní zo spáchania bombardovania priehrady Kyjev. Téma výbuchu Kachovskej priehrady sa objavila aj v obsahu slovenských dezinformačných portálov a stránok. Viaceré pritom preberali naratív Kremľa a tvrdili, že išlo o dôsledok provokácií Kyjeva. Viac v článku.

Kremeľská propaganda obviňuje Ukrajinu z katastrofy na Kachovskej priehrade a popiera angažovanosť Ruska

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

 • Proruskí aktéri šíriaci kremeľskú propagandu popierajú účasť Ruska na zničení Kachovskej priehrady a na podporu svojich tvrdení šíria viaceré nepravdivé naratívy.
   
 • Opätovne sa objavili dezinformácie o tom, že súčasní slovenskí politickí predstavitelia uprednostňujú Ukrajinu pred vlastnými občanmi.
   
 • Prítomné boli tiež naratívy namierené proti EÚ, ktoré odkazujú na konanie Maďarska. V tomto kontexte je Maďarsko vykresľované ako krajina, ktorá odoláva „bruselskému diktátu“ a bráni tak svoju autonómiu. Viac v reporte.

Factchecking je hasením požiaru čajovou lyžičkou. Slovenský infopriestor je pod paľbou dezinformácií

Factchecking je reaktívnym nástrojom, ide o reakciu na to, čo sa šíri virálne alebo má spoločenskú dôležitosť. Jeho miesto je jednoznačne popri iných snahách alebo iniciatívach, ktoré majú za cieľ zlepšenie informačného prostredia.

Čo znamená debunking a prebunking a aká je ich úloha pri ozdravovaní informačného priestoru? Aké spektrum nástrojov môžu factcheckeri využívať pri overovaní informácií? Ako prebieha proces overovania tvrdení v agentúre AFP? Akú metodológiu pre vyhodnocovanie obsahu má platforma Meta na svojich sociálnych sieťach? Je možné označovať aj príspevky, obrázky alebo videá, ktoré nie sú úplne nepravdivé? Čo je cieľom označovania problematického obsahu a aké dôsledky hrozia stránkam na sociálnych sieťach, ktoré takýto obsah šíria opakovane? Akými spôsobmi môžu byť používatelia upozornení, že čítajú alebo zdieľajú nepravdivý obsah?

S akými prekážkami sa stretávajú factcheckeri na Slovensku a v Európe? Ktoré témy najviac rezonovali v slovenskom infopriestore v posledných mesiacoch? Akú úlohu má pri šírení dezinformácií o vojne na Ukrajine sieť newsfront.info a prečo je jej činnosť problematická? Ako nahrávajú ruskej propagande a šíreniu nepravdivých tvrdení incidenty bez jednoznačného vinníka?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s factcheckerom AFP Robertom Barcom.

Krátko z domova a zo sveta

 • Proruská parlamentná strana Šor pôsobiaca v Moldavsku sa musí rozpustiť. Moldavský súd ju vyhlásil za protiústavnú. 
   
 • Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že júlový summit NATO by sa mal zamerať skôr na posilnenie vojenskej sily Ukrajiny namiesto procesu vstupu krajiny do NATO. Scholz tiež sľúbil, že Nemecko „od budúceho roka“ vynaloží na obranu 2 % HDP.
   
 • Moskovský súd zamietol odvolanie Evana Gershkovicha, reportéra Wall Street Journal, ktorý požiadal o ukončenie vyšetrovacej väzby v Rusku. Gershkovich bol v marci 2023 uväznený a obvinený zo špionáže. 
   
 • Európska únia zvolala lídrov Srbska a Kosova na mimoriadne rokovania. Podľa Vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella je cieľom rokovania ukončenie série násilných stretov. 
   
 • Pre medzinárodné spoločenstvo bude „takmer nemožné“ uznať vládu Talibanu, pokiaľ budú v Afganistane platiť obmedzenia týkajúce sa žien a dievčat. Uviedol to vyslanec OSN a vedúci Asistenčnej misie OSN v Afganistane (UNAMA)

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk