DISINFO REPORT – 161. týždeň

Vitajte pri čítaní 161. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Manipulácia a dezinformácie v prípade Kuciak: Rozhodnutie súdu pod drobnohľadom verejnosti

Obrázok: Pixabay

Podľa predsedu SMER – SSD Roberta Fica médiá rozsudok kritizujú preto, lebo si neželali spravodlivosť, ale pomstu. Vo videu, ktoré zverejnil na svojom Facebooku, kritizuje denník SME za spochybňovanie súdov a obvinenie sudcov z korupcie. Pritom je to práve strana SMER – SSD, ktorá už od Kuciakovej vraždy hovorí o údajnom politickom lynči opozície a pretláča naratív, že ani polícia, ani súdy nekonajú slobodne. Spochybňuje prebiehajúce súdne procesy, prácu policajtov a verejnosti, a hovorí, že spravodlivosť na Slovensku neexistuje. Viac v článku.

Kauza Inzulín sudkyne Záleskej je zneužívaná na podkopávanie dôvery v súd

Opätovné útoky na sudkyňu Záleskú sa začali po publikovaní článku médiom Plus 7 dní. Horváth podľa článku počas pojednávania od sudkyne požadoval prestávku, nakoľko je diabetik a potreboval si pichnúť inzulín presne o 11:00. Podľa zápisnice však obžalovaný o 11:00 ešte nežiadal o prestávku a ani netvrdil, že si potrebuje pichnúť inzulín. Prvú 20-minútovú prestávku dostal od 11:30 do 11:51. Následne žiadal o prestávku na pichnutie inzulínu o 12:11, teda 20 minút po prvej prestávke. V tejto žiadosti mu síce nebolo vyhovené okamžite, ale o 12:20, teda o 9 minút neskôr, keď predsedníčka senátu Záleská vyhlásila obednú prestávku. Viac v článku.

Mazurek zavádza o digitálnom eure, ktorého presnú podobu ani nepoznáme

Cieľom tohto projektu nie je, ako sa snaží presvedčiť Mazurek, zhromažďovať údaje o platbách od jednotlivých používateľov, sledovať ich správanie ani poskytovať tieto údaje vládnym agentúram alebo iným verejným inštitúciám. ECB aktuálne analyzuje možnosti na zaručenie maximálnej úrovne súkromia pri platbách. Dodal tiež, že ECB nemá ani záujem, ani možnosti sledovať každú osobu, ktorá používa digitálnu menu vydanú centrálnou bankou. Predstavitelia EÚ zároveň pripomínajú, že domácnosti sa už teraz vzdávajú oveľa väčšieho súkromia v prospech technologických gigantov prostredníctvom používania svojich mobilných telefónov a aplikácií. Viac v článku.

Fínsko naďalej posilňuje mediálnu gramotnosť svojej populácie

Fínsko prepracovalo svoj národný vzdelávací systém tak, aby kládol väčší dôraz na kritické myslenie. Spustilo tiež iniciatívu proti falošným správam pre študentov, politikov a novinárov. V poslednom desaťročí sa mediálna gramotnosť založená na kritickom myslení stala povinnou súčasťou národných učebných osnov. Učitelia tieto koncepty začleňujú do každého predmetu v rámci vzdelávacieho modelu K-12 (vzdelávanie od materskej škôlky až po posledný – štvrtý – ročník na strednej škole). To znamená, že fínski študenti sú edukovaní v oblasti mediálnej gramotnosti od začiatku svojho vzdelávania, čím sa posilňuje ich obranyschopnosť a odolnosť voči dezinformáciám. Viac v článku.

Časť politikov pred voľbami robí z témy korupcie mantru. Nadužívanie pojmu devalvuje jeho význam

Pokiaľ ide o vyšetrovanie veľkých káuz, Slovensko v posledných rokoch veľmi napredovalo. Rovnako postúpilo v oblasti vnímania korupcie verejnosťou, podľa posledného rebríčka Transparency International si polepšilo o sedem miest. Stále však existujú aj rezervy, napríklad pri reforme prokuratúry.

Akú úlohu zohráva pri boji proti korupcii mimovládny sektor? Sú voči jednotlivým organizáciám či investigatívnym novinárom šírené dezinformácie alebo nenávistné prejavy? Kto býva najčastejšie ich pôvodcami? Býva na Slovensku pojem korupcia nadužívaný alebo využívaný manipulatívne? Môže byť zneužívaný aj politickými predstaviteľmi pred voľbami? Aké legislatívne návrhy obsahujúce netransparentné pravidlá sa v poslednej dobe v parlamente objavili? Prečo sa hovorí o uplatňovaní paragrafu 363 generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom ako o nevhodnom nadužívaní? Aké naratívy o vyšetrovaní veľkých korupčných káuz sa šíria v rámci slovenskej dezinformačnej scény?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľkou nadácie Zastavme korupciu Zuzanou Petkovou.

Krátko z domova a zo sveta

  • USA, Nemecko, Veľká Británia a Francúzsko rokujú o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu. Cieľom by bolo odstrašenie ďalšej agresie voči Ukrajine po skončení vojny. 
  • Podľa novej štúdie CCDH Google za posledné dva roky zarobil milióny dolárov z reklám, ktoré používateľov, ktorí hľadali interrupčné služby, zaviedli do „tehotenských krízových centier“. Tieto centrá však v skutočnosti neposkytujú starostlivosť a naopak sa snažia od interrupcie odradiť.
  • Európsky parlament zahlasoval za sprísnenie návrhu zákona o regulácii umelej inteligencie. Krok prichádza po tom, čo viacerí predstavitelia technologických spoločností upozornili na vážne riziká, ktoré umelá inteligencia môže priniesť. 
  • Švédsko stále nezískalo podporu Turecka na vstup do NATO. „Očakávania Švédska neznamenajú, že ich budeme nasledovať,“ povedal Erdoğan počas cesty do Azerbajdžanu. 
  • Indická vláda popiera správy o hromadnom úniku citlivých osobných údajov občanov. Podľa expertov mohlo ísť o jedno z najhorších ohrození digitálnej bezpečnosti v krajine.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk