Zničenie Kachovskej priehrady je podľa dezinformátorov výsledkom provokácií Kyjeva

Aj dlhšie od zničenia vodnej priehrady Kachovka na Ukrajine sa navzájom obviňujú obe strany konfliktu. Slovenskí dezinformátori preberajú naratívy Ruskej federácie. Kyjev mal podľa špekulácií incident sám vyprovokovať.

Obrázok: Flickr

V utorok 6. júna 2023 v ranných hodinách došlo k zničeniu priehradného múru Kachovskej priehrady ležiacej na rieke Dneper. Devastácia komplexu spôsobila ekologickú a humanitárnu katastrofu.

Dôsledkom je úhyn živočíchov, evakuácia osôb za pokračujúceho ostreľovania a tisícky zatopených domov. Priehrada sa nachádza v Záporožskej oblasti, približne 60 kilometrov od mesta Cherson a leží na frontovej línii. Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ požiadal o pomoc pri evakuácii OSN a Medzinárodný červený kríž.

Medzičasom Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO, prisľúbil použitie mechanizmov NATO na poskytnutie humanitárnej pomoci. Humanitárnu pomoc poskytne aj EÚ, Ukrajina o ňu môže požiadať v rámci mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany (UCPM).

Vzájomné obvinenia

Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú zo zničenia priehrady. Kyjev tvrdí, že za incident je zodpovedná Moskva, ktorá mala nariadiť detonáciu priehrady. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hneď po zasadnutí bezpečnostnej rady 6. júna povedal: „Dnes v noci okolo 02:50 ruskí teroristi vykonali vnútornú detonáciu štruktúr Kachovskej vodnej elektrárne.“

K ukrajinskej verzii sa prikláňa Inštitút pre štúdium vojny (ISW) aj skupina odborníkov na inžinierstvo a muníciu, ktorých oslovil denník The New York Times. Podľa nich došlo k zničeniu zvnútra, a teda malo dôjsť k výbuchu bomb vo vnútri hrádze. 

Ukrajinské ozbrojené sily nemali ako fyzicky umiestniť veľké množstvo výbušnín potrebných na jej zničenie, keďže samotný komplex bol stavaný tak, aby ho nebolo možné zničiť zvonku. Navyše, Rusi už vo februári 2023 vypustili vodu z nádrže, aby Ukrajine spôsobili ekonomické škody a ponechali Ukrajincov bez prístupu k pitnej vode.

Ruská strana naopak viní zo spáchania bombardovania priehrady Kyjev. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odmietol ruské zavinenie a obvinil z incidentu Ukrajinu. Podľa Peskova tak chcel Kyjev odstrihnúť Krym od dodávok vody. Kyjev obvinil aj ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý tvrdil, že Kyjev chcel údajne zastaviť postup ruských protiútokov v Chersonskej oblasti.

Indície ukazujú na Moskvu

V neprospech ruskej verzie hrá viacero indícií, najmä samotný fakt, že priehradu už viac ako rok okupuje ruská armáda. Ukrajinci už v októbri 2022 tvrdili, že Rusi zamínovali priehradu a plánujú jej likvidáciu. To ruská strana odmietla a tvrdila, že práve Ukrajinci majú v pláne priehradu zničiť.

Hladina priehrady bola v čase zničenia rekordne vysoká. Rusi, ktorí regulovali výšku hladiny priehrady, mohli priehradu zámerne naplniť na maximum, aby po jej zničení zasiahla prívalová vlna čo najrozsiahlejšie územie.

Kremeľ mohol detonáciou priehrady docieliť skomplikovanie avizovanej ukrajinskej ofenzívy. Lokalita bude ťažko prechodná aj po vyschnutí vody kvôli rozbahnenému terénu a ukrajinská armáda tak v lokalite nebude môcť postupovať.

Dôkazom ruskej viny má byť podľa ukrajinskej tajnej služby SBU rozhovor dvoch Rusov, v ktorom sa rozprávajú o priebehu akcie. „Urobili to naši, nie ich. Tam to urobila naša diverzná skupina. Chceli tam akoby tou priehradou vystrašiť. Ale nešlo to podľa plánu, bolo to väčšie, ako plánovali,“ povedal jeden z mužov.

Verziu ruského zavinenia podporujú aj zistenia seizmológov z nórskeho centra NORSAR, ktorí v utorok o 2:54 zaznamenali výbuch v oblasti, kde sa nachádza Kachovská priehrada. Výbuch bol silný ako zemetrasenie so silou 1-2 stupňov Richterovej stupnice. Ukrajinské delostrelectvo nedokáže vygenerovať takú silnú seizmologickú aktivitu a muselo teda ísť o výbuch vo vnútri priehrady.

V prípade, že by ruská strana stála za svojimi tvrdeniami o vine Kyjeva, pravdepodobne by katastrofe venovala viac priestoru v domácich médiách. V dňoch bezprostredne po incidente sa však situácia v proruských médiách spomínala iba zriedkavo. Ruské médiá napríklad informovali, že na Ukrajine žiadne záplavy nie sú a ľudia tam žijú normálne.

Po viacerých vojnových zločinoch spáchaných Kremľom, napríklad masakri v Buči, v meste, v ktorom ruská armáda vyvražďovala civilistov, a absolútnom zničení mesta Mariupoľ, by tak Kachovka mohla byť ďalšou z lokalít, v ktorej ruská armáda spáchala vojnový zločin. Na definitívne potvrdenie vinníka si pri súčasnom informačnom vákuu ešte musíme počkať a otázkou ostáva, či sa čin vôbec podarí vyšetriť.

Slovenskí dezinformátori opäť preberajú naratívy Kremľa

Téma výbuchu Kachovskej priehrady sa objavila aj v obsahu slovenských dezinformačných portálov a stránok. Viaceré pritom preberali naratív Kremľa a tvrdili, že išlo o dôsledok provokácií Kyjeva.

Podľa portálu InfoVojna ukrajinskú vládu dlho trápila strata Krymu a jeho „deokupáciu“ chcela dosiahnuť počas budúcej ofenzívy. Keďže ofenzíva mala byť podľa stránky doposiaľ neúspešná, „Kyjev si očividne uvedomil, že nemôžu dosiahnuť hmatateľné výsledky keďže Rusko premenilo polia v týchto regiónoch na súvislú opevnenú oblasť, preto sa rozhodol zaútočiť na priehradu.“

Článok bol prebratý z prokremeľského dezinformačného portálu NewsFront, ktorý je napojený na Kremeľ a Ruskú Federálnu bezpečnostnú službu (FSB) a zohráva významnú úlohu pri šírení protiukrajinských dezinformácií.

O téme zavádzal aj dezinformačný portál Slovanské noviny, ktorý ako dôkaz ukrajinskej viny predkladá článok tureckého denníka Aydinlik. Dôveryhodnosť média je pochybná, keďže ide o denník nacionalistickej politickej strany Patriotic Party, typickej pro-čínskym a pro-ruským sentimentom, ako aj anti-amerikanizmom a odporom voči EÚ.

Denník v článku pripisoval vinu za zničenie Kachovskej priehrady Ukrajincom, ktorí mali usilovať o znovuzískanie Záporožskej jadrovej elektrárne. Ukrajinská armáda preto mala uvažovať o „poškodení vodnej elektrárne Kachovka, aby zvýšila hladinu vody v Dnepri s cieľom protiútoku“. Článok tiež uvádza, že „ozbrojené sily vypálili skúšobný výstrel rakiet z amerického systému HIMARS na jedno zo stavidiel priehrady Novaja Kachovka a vyvŕtali do neho tri otvory“.

Text tureckého denníka sa objavil v obsahu viacerých proruských dezinformátorov. Pôvodne ho zdieľal spomínaný NewsFront, od ktorého bol následne šírený ďalej. Článok prebral napríklad Armádny magazín.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/