Factchecking je hasením požiaru čajovou lyžičkou. Slovenský infopriestor je pod paľbou dezinformácií

Čo znamená debunking a prebunking a aká je ich úloha pri ozdravovaní informačného priestoru? Aké spektrum nástrojov môžu factcheckeri využívať pri overovaní informácií?

Factchecking je reaktívnym nástrojom, ide o reakciu na to, čo sa šíri virálne alebo má spoločenskú dôležitosť. Jeho miesto je jednoznačne popri iných snahách alebo iniciatívach, ktoré majú za cieľ zlepšenie informačného prostredia.

Čo znamená debunking a prebunking a aká je ich úloha pri ozdravovaní informačného priestoru? Aké spektrum nástrojov môžu factcheckeri využívať pri overovaní informácií? Ako prebieha proces overovania tvrdení v agentúre AFP? Akú metodológiu pre vyhodnocovanie obsahu má platforma Meta na svojich sociálnych sieťach? Je možné označovať aj príspevky, obrázky alebo videá, ktoré nie sú úplne nepravdivé? Čo je cieľom označovania problematického obsahu a aké dôsledky hrozia stránkam na sociálnych sieťach, ktoré takýto obsah šíria opakovane? Akými spôsobmi môžu byť používatelia upozornení, že čítajú alebo zdieľajú nepravdivý obsah?

S akými prekážkami sa stretávajú factcheckeri na Slovensku a v Európe? Ktoré témy najviac rezonovali v slovenskom infopriestore v posledných mesiacoch? Akú úlohu má pri šírení dezinformácií o vojne na Ukrajine sieť newsfront.info a prečo je jej činnosť problematická? Ako nahrávajú ruskej propagande a šíreniu nepravdivých tvrdení incidenty bez jednoznačného vinníka?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s factcheckerom AFP Robertom Barcom.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/