DISINFO REPORT – 158. týždeň

Vitajte pri čítaní 158. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Dezinterpretácie novely Trestného zákona

Novela Trestného zákona z dielne bývalého ministra spravodlivosti Viliama Karasa prešla do druhého čítania. Cieľom je modernizácia slovenského trestného práva v súlade s európskymi právnymi tradíciami. Súčasťou zmien má byť aj posilnenie restoratívnej justície, spravodlivejšie rozhodovanie súdov v rámci harmonizácie trestných sadzieb a vyšší dôraz na resocializáciu a nápravu negatívnych dopadov trestného činu. Milan Mazurek už počas rozpravy v parlamente novelu kritizoval a vládu obvinil z radikálneho znižovania korupčných trestov. Počas svojej reči v parlamente sa však rozsiahlo venoval hlavne navrhovanej zmene trestného činu podnecovania, ktorý dezinterpretoval ako obmedzovanie slobody slova a nástup totality. Viac v článku.

Karol III. a Veľký reset. Dezinformačné weby šíria konšpiračné teórie o britskom kráľovi

V júni 2020 Svetové ekonomické fórum (WEF) v spolupráci s dnešným kráľom Karolom III. spustilo iniciatívu Veľký resetPodľa iniciatívy ide o „veľký reset“ kapitalizmu, pričom kladie dôraz najmä na environmentálne politiky a udržateľný rozvoj. Iniciatíva získala pozornosť konšpirátorov až po niekoľkých mesiacoch, keď sa stalo virálnym video kanadského premiéra. Justin Trudeau vo videu hovoril o „resete“, pričom nie je zjavné, či išlo o súvislosť s Veľkým resetom navrhovaným WEF. Konšpirátori vtedy začali tvrdiť, že pandémia poslúžila ako zásterka pre presadenie určitých sociálnych a environmentálnych politík. Iniciatíva Veľkého resetu, ktorá vyzýva na udržateľnú budúcnosť, sa tak v rukách konšpirátorov rýchlo transformovala na konšpiračnú teóriu o zlovestnom sprisahaní proti ľudstvu. Viac v článku.

Správu o zničení muničného skladu pri obci Chmeľnyckyj využili prokremeľské účty na šírenie hoaxu o uniknutej radiácii

Výbuch muničného skladu v ukrajinskej obci Chmeľnyckyj spustil ruskú dezinformačnú kampaň. Ruské veľvyslanectvo na Slovensku zdieľalo nepravdivú informáciu o šírení radiácie na území Ukrajiny, ktorá sa mala rozšíriť aj na územie Slovenska. Na fakt, že ide o dezinformáciu, upozornila na svojom facebookovom profile Polícia Slovenskej republiky. Šíriť ju podľa polície majú slovenské a ruské proruské účty, trolovia, ale aj politicky exponované osoby. Cieľom hoaxu malo byť vyvolať chaos a paniku medzi ukrajinskými, slovenskými a poľskými občanmi. Ruská propaganda tak chcela dosiahnuť obmedzenie podpory Ukrajiny zo strany Západu a znížiť dôveryhodnosť ukrajinských úradov v očiach spojencov. Viac v článku.

Ruské médiá šíria nepravdivú správu o zničení základne NATO na Ukrajine

Internetom sa šíri nepravdivá informácia o zničení údajného tajného bunkra NATO na Ukrajine. V ňom sa malo nachádzať „niekoľko stoviek dôstojníkov Severoatlantickej aliancie a Ozbrojených síl Ukrajiny“. Tento ruský úder mal podľa prokremeľských propagandistov zničiť „veliace centrum NATO“ na Ukrajine. Udiať sa to malo 9. marca pri ukrajinskom meste Ľvov. Nepravdivý naratív sa šíril už koncom marca 2023 aj na slovenskej dezinformačnej scéne, a to najmä na facebookovej stránke InfoVojny. Podľa Yuriho Ignata, hovorcu velenia vzdušných ozbrojených síl Ukrajiny, Rusko v ten deň odpálilo na Ukrajinu šesť rakiet Kindžal. Spomínané rakety však nezasiahli objekty údajných podzemných bunkrov NATO, ale dve dedinské obytné budovy. Viac v článku.

RUSKÝ MODERÁTOR KRASOVSKIJ ZNOVU HOVORÍ O GENOCÍDE UKRAJINCOV. V RUSKOM VEREJNOM DISKURZE NIE JE VÝNIMKOU, SKÔR PRAVIDLOM

 • Bývalý moderátor a riaditeľ vysielania ruskej štátnej televízie RT Anton Krasovskij sa zviditeľnil už v októbri 2022, keď vo vysielaní otvorene hovoril o tom, že by trebalo ukrajinské deti topiť či upaľovať zaživa v chatrčiach. 
 • Šéfredaktorka RT Margarita Simonjan s Krasovským kvôli jeho vyjadreniam pozastavila spoluprácu. Krasovskij sa za svoje slová ospravedlnil všetkým, ktorých sa dotkli. 
 • Ak ste si však mysleli, že Krasovskij svoje vyhlásenia o topení a pálení ukrajinských detí prehnal a v skutočnosti to tak nemyslel, mýlite sa.
 • Keď sa ho moderátor počas online vysielania na stránke czarizm.ru pýtal, či od svojich októbrových vyhlásení zmenil názor na ukrajinské deti, Krasovskij odpovedal, že nie, na čo moderátori spoločne s Krasovským reagovali hlasným smiechom. 
 • V genocídnej rétorike pokračuje Krasovskij aj vo svojom novom médiu Konzervátor, kde vedie diskusnú reláciu Antonymy. 10. mája si do nej pozval hudobníka a propagandistu Akima Apačeva, s ktorým sa rozprával o vojne na Ukrajine.
 • Apačev v rozhovore otvorene hovoril o tom, že Rusi musia zničiť všetkých predstaviteľov ukrajinskej národnej idey. Tých je podľa Apačeva v ukrajinskej populácii 10 %. Ostatných 90 % vraj treba pretvoriť na Rusov.
 • Viac v príspevku zo série #Strážcovia.

Rusko mobilizuje podporu pre vojnu na Ukrajine. Bežní občania platia stratou komfortu a izoláciou

Z ukrajinskej strany vidíme v konflikte eskalačné momenty, napríklad v situácii okolo Bachmutu alebo v rámci informačného priestoru. Schyľuje sa teda k veľkej ofenzíve, bezpečnostní experti ale varujú, že Ukrajinci musia byť dobre pripravení a nemali by sa podvoliť tlaku na rýchle prevedenie operácie, ktorý sa objavuje vo verejnom priestore.

V čom sa odrážajú rozdiely medzi ruskou armádou a tzv. wagnerovcami a v čom je outsourcing bojových operácií na pridružené sily pre Rusko výhodný? Aké interpretácie údajného ukrajinského dronového útoku na Kremeľ sa šíria? Ako incident súvisí s ruskými oslavami 9. mája, teda tzv. Dňa víťazstva nad nacizmom? Čím boli príznačné tohtoročné oslavy Dňa víťazstva vzhľadom k alokácii vojenskej techniky na Ukrajine a v akom duchu sa niesol Putinov prejav s cieľom mobilizovať verejnú podporu „špeciálnej vojenskej operácie“? Ako sa v ruských naratívoch prejavuje oportunizmus a aké nové témy sú preberané?

Akú úlohu hrá vo vojne Západ a ako môže pomôcť pri rekonštrukcii povojnovej Ukrajiny? V čom je kľúčové postavenie strednej a východnej Európy? Ako sa mení prístup k spolupráci s Ukrajinou zo strany NATO? Ako je téma vojny na Ukrajine zneužívaná vo voľbách a akým spôsobom by mohla byť dosiahnutá väčšia transparentnosť v jej komunikácii?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytikom Asociace pro mezinárodní otázky v Prahe Pavlom Havlíčkom.

Krátko z domova a zo sveta

 • Spoločnosť Meta dostala pokutu v rekordnej výške 1,2 miliardy eur za porušenie pravidiel ochrany osobných údajov EÚ. Súd spoločnosti tiež nariadil zastaviť prenos údajov európskych používateľov do USA. 
   
 • Spoločnosť Meta spustila posledné kolo hromadného prepúšťania. Počet pracovných miest sa zníži o 10-tisíc a dostane sa tak na úroveň z polovice roka 2021. 
   
 • V Arménsku boli novinári, obhajcovia ľudských práv, predstaviteľ OSN a členovia občianskej spoločnosti napadnutí vládou prostredníctvom sledovacieho softvéru Pegasus. Operácia bola zrejme spojená s dlhotrvajúcim konfliktom medzi Arménskom a Azerbajdžanom o oblasť Náhorného Karabachu.
   
 • TikTok zažaloval Montanu za zavedenie celoštátneho zákazu jeho sociálnej siete. V žalobe spoločnosť uviedla, že legislatíva Montany porušuje prvý dodatok americkej ústavy. 
   
 • Budúcoročné voľby v Spojenom kráľovstve a USA môžu byť poznačené vlnou dezinformácií poháňaných umelou inteligenciou, varujú odborníci. Sam Altman, generálny riaditeľ tvorcu ChatGPT, OpenAI, povedal, že modely najnovšej generácie technológie AI môžu byť mimoriadne manipulatívne.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk