Ruské médiá šíria nepravdivú správu o zničení základne NATO na Ukrajine

Ruskými médiami a sociálnymi sieťami sa masívne šíria dezinformácie o údajnom útoku ruskej armády, pri ktorom mal byť zničený tajný bunker NATO. Informácie nie sú podložené žiadnymi relevantnými dôkazmi.

Internetom sa šíri nepravdivá informácia o zničení údajného tajného bunkra NATO na Ukrajine. V ňom sa malo nachádzať „niekoľko stoviek dôstojníkov Severoatlantickej aliancie a Ozbrojených síl Ukrajiny“. Tento ruský úder mal podľa prokremeľských propagandistov zničiť „veliace centrum NATO“ na Ukrajine. Udiať sa to malo 9. marca pri ukrajinskom meste Ľvov.

Nepravdivý naratív sa šíril už koncom marca 2023 aj na slovenskej dezinformačnej scéne, a to najmä na facebookovej stránke InfoVojny.

Fabulovanie o ukrajinskej základni NATO

Naratív o údajnom usmrtení desiatok západných dôstojníkov sa šíril na niektorých sociálnych sieťach, najmä na Twitteri a Telegrame. V niektorých prípadoch mala danú informáciu podporiť aj fotografia údajne pochádzajúca z miesta útoku. Na tej vidieť rozsiahlu devastáciu a vyhorenú budovu. Publikovaná fotografia však nezobrazuje žiadnu základňu NATO, ale ruiny budov zbombardovaných počas ruských náletov.

Newsweek Misinformation Watch, americká platforma zaoberajúca sa dezinformáciami, zistila, že väčšina prvkov a zdrojov obsiahnutých v dezinformačnom tvrdení nie je pravdivá.

Niekoľko príspevkov na Twitteri a Telegrame, ktoré koncom marca 2023 zaznamenali státisíce zobrazení, uvádzalo, že veliteľstvo NATO na Ukrajine bolo zničené. Pri útoku pritom malo zahynúť až 300 ľudí.

Väčšina týchto príspevkov zakladala tvrdenia na jednom z dvoch zdrojov: buď na pofidérnom gréckom spravodajskom webe ProNews alebo na publikáciách webovej stránky The Intel Drop. Dôveryhodnosť oboch prameňov zdieľajúcich tento hoax je prinajmenšom otázna.

Vydavateľstvo The Intel Drop samo seba opisuje ako „nezaradený zdroj správ pre spravodajskú a finančnú komunitu“. V ich obsahu pritom vidieť základné gramatické chyby. Neexistujú o ňom ani žiadne informácie týkajúce sa pozadia, resp. vlastníctva.

Ruské mainstreamové médiá uvádzajú v publikáciách o údajnom útoku ako primárny zdroj práve spomínané grécke vydavateľstvo ProNews. To vydalo 12. marca článok s názvom „Hrôzostrašný úder ruskej nadzvukovej rakety Kinžal v hĺbke 130 metrov na veliteľské centrum NATO na Ukrajine!“

ProNews, známe grécke webové vydavateľstvo, má pritom za sebou históriou zverejňovania zavádzajúcich obsahov, ako je napríklad publikovaný článok, v ktorom sa tvrdí, že Florida sa oddeľuje od Spojených štátov. V článku je pritom veľmi málo dôkazov, ktoré by dokazovali spomínanú informáciu.

Zmanipulované publikácie

Napriek tomu, že ruské médiá sa pri informácii o zničení základne NATO odvolávajú na grécky ProNews, prvé informácie o „zásahu ruskej rakety Kinžal na veliteľské centrum NATO“ zverejnil austrálsky web Cairns Daily už 1. marca.

V publikácii Cairns Daily sa píše o tom, ako ruské bombardovanie údajne zasiahlo strategické miesto NATO nachádzajúce sa na Ukrajine. Publikácia vyšla pod menom istého „plukovníka Jurija Kominenka“ a píše sa v nej: „Na západnej Ukrajine zasiahla ruská raketa bunker hlboký 80 metrov. Rusko sa domnieva, že tento bunker pri Ľvove bol strategickým stanovišťom NATO, ktorý sa používal na kontrolu protilietadlových systémov.“

Daná publikácia nezmieňuje, kedy mal byť tento bunker zničený. Je nutné zdôrazniť, že tento materiál z dielne Cairns Daily bol publikovaný ešte pred masívnym ostreľovaním niekoľkých desiatok ukrajinských miest vrátane mesta Ľvov z 9. marca. V ten deň malo dôjsť aj k údajnému zničeniu NATO základne.

Dňa 9. marca bola spomínaná publikácia od „kozáckeho plukovníka Jurija Kominenka“ opätovne zverejnená na webovej stránke kontroverzného vydavateľstva The Intel Drop, ktoré je známe šírením ruskej propagandy a rôznych konšpiračných teórií.

Niektoré tvrdenia spomínaných kontroverzných webových stránok počas tohto konfliktu sú notoricky nespoľahlivé a je ťažké alebo dokonca nemožné ich overiť. Žiaden z faktov však nenasvedčuje tomu, že pri spomínanom útoku došlo k zasiahnutiu „základne NATO“. Podľa overených zdrojov sa žiadna v danej oblasti totiž ani nenachádza.

Pre objasnenie situácie je nutné dodať, že k samotnej paľbe zo strany Ruska dňa 9. marca došlo, avšak nešlo o zničenie „tajnej základne NATO“, ale o bombardovanie ukrajinských obytných budov.

Vyjadrenia ukrajinských a ruských strán

Podľa vyjadrení ukrajinskej armády bolo pri útokoch zasiahnutých desať regiónov, vrátane veľkých miest ako Kyjev, Ľvov či Odesa.

Ukrajinské vojenské velenie uviedlo, že vzdušným silám krajiny sa podarilo zostreliť 34 riadených striel vypálených Ruskom, zatiaľ čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že útoky zasiahli „kritickú infraštruktúru a obytné budovy“.

Podľa Yuriho Ignata, hovorcu velenia vzdušných ozbrojených síl Ukrajiny, Rusko v ten deň odpálilo na Ukrajinu šesť rakiet Kindžal. Spomínané rakety však nezasiahli objekty údajných podzemných bunkrov NATO, ale dve dedinské obytné budovy.

Ruské ministerstvo obrany sa taktiež v žiadnom kontexte nezmienilo o tom, že by sa pri útoku zameralo na nejakú prítomnosť tajnej základne NATO. Vo vyjadrení uviedlo, že strely zasiahli „ukrajinskú vojenskú infraštruktúru, podniky vojensko-priemyselného komplexu, ako aj energetické zariadenia“.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/