DISINFO REPORT – 159. týždeň

Vitajte pri čítaní 159. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Čína pripravuje regulácie AI, ktoré majú zabrániť šíreniu nepohodlných informácií. Cieľom je zachovať lojálnosť voči Komunistickej strane

Vzhľadom na pripravované pravidlá budú chatboty musieť dodržiavať prísnu cenzúru. Napríklad sa budú musieť vyhýbať šíreniu materiálu, ktorý by vrhal zlé svetlo na čínskych lídrov alebo by opisoval zväčša cenzurované časti čínskej histórie. Obsah bude musieť reflektovať socialistické hodnoty a naopak opomínať informácie, ktoré by mohli prispieť k oslabeniu štátnej moci či národnej jednoty. Spoločnosti sa budú musieť uistiť, že ich softvéry produkujú len obrázky a texty, ktoré rešpektujú duševné vlastníctvo. Navyše budú povinní zaregistrovať svoje algoritmy u regulátorov. Viac v článku.

Dezinformácie sa v Českej republike šíria sa na weboch aj v reťazových e-mailoch

Dezinformačné kampane zamerané na Českú republiku šíri 39 domácich webových stránok. Vyplýva to z výročnej správy o stave českej dezinformačnej scény za rok 2022, ktorú zostavilo Bezpečnostné centrum Evropské hodnoty (BCEH). Centrum taktiež uviedlo, že dané weby sa usilujú o finančné zisky aj o spoločenský vplyv. Hoci sa do dezinformačných kampaní zapájajú aj externí aktéri, napríklad Čína a Rusko, značná časť hoaxov a dezinformácií pochádza podľa BCEH z vnútra krajiny. Vplyv dezinformácií na českú spoločnosť je všadeprítomný. Zvýšil sa napríklad skepticizmus voči očkovaniu, čo viedlo k zníženému využívaniu vakcín. Okrem toho sa konali protivládne demonštrácie, ktorých hnacím motorom boli naratívy naznačujúce, že podpora Ukrajiny je nadradená blahu českých občanov. Viac v článku.

Hoax o údajnom úniku radiácie na Slovensko zdieľali niektorí slovenskí politici

Aj keď Polícia SR v nedávnom príspevku uviedla, že dezinformáciu šíria najmä extrémistické kolaborantské kanály, a že u prominentných domácich tvorcov a šíriteľov zatiaľ takáto aktivita nebola zaznamenaná, niektorí slovenskí politici daný hoax zdieľali. Jedným z nich bol poslanec NR SR za hnutie Republika Miroslav Urban. Ten na svojom účte na Facebooku zverejnil video, v ktorom majú Ukrajinci upratovať zničený sklad. Hoax šíril aj aj predseda strany Domov – Národná strana Pavol Slota aj líder strany Kotlebovci – ĽSNS Marian Kotleba. Viac v článku.

Proruskí aktéri dezinformujú o radiácii na Slovensku, útoky proti prezidentke sa stupňujú

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Výbuch muničného skladu na Ukrajine je využívaný ako súčasť propagandy Kremľa, ktorej cieľom je vystrašiť štáty podporujúce Ukrajinu a zasiať tak pochybnosti o poskytovaní medzinárodnej pomoci.
     
  • V slovenskom informačnom priestore neustále narastajú protizápadné naratívy týkajúce sa vojny na Ukrajine vrátane obvinení z vojnového štvania a zámerného predlžovania konfliktu. Dezinformátori využili na podporu svojich tvrdení Putinov verejný príhovor.
     
  • Nenávistná rétorika voči slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej dosahuje dosiaľ najvyššiu úroveň. Medzi najrozšírenejšie naratívy patria tvrdenia o zahraničnom vplyve a niektorí šíritelia dezinformácií dokonca používajú ako dôkaz svojich tvrdení expresívnu rétoriku. Viac v reporte.

ROK OD UKONČENIA BOMBARDOVANIA MARIUPOĽU: ŽIVOT V ŇOM DNES VYZERÁ AKO Z ČIAS SOVIETSKEHO ZVÄZU

  • V sobotu 20. mája uplynul rok, od kedy sa ruským jednotkám vzdali poslední ukrajinskí obrancovia ukrytí v oceliarni Azovstal v Mariupoľe. Rusi bombardovali a obliehali mesto a jeho obyvateľov takmer 12 týždňov.
  • Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie na toto výročie na Twitteri napísalo, že Mariupoľ „sa za ten tok, čo žije v mieri, zmenil a prekvitá“. Kremeľ sa ďalej pochválil, že v meste pracuje na obnove stoviek objektov.
  • Podobné nadšenie z obnovy Mariupoľu zdieľajú aj niektoré slovenské dezinformačné stránky a skupiny, ako napr. Armáda Ruskej Federácie či napalete.sk. Tie oslavujú Moskvu a nekriticky informujú o výstavbe škôl, škôlok, budov, kanalizácie apod.
  • Takéto šírenie prokremeľskej propagandy je nanajvýš alibistické, keďže opomína základný fakt – mesto žilo v mieri a prosperite, kým ho nezačali bombarodovať ruské jednotky. Dnes by nebolo potrebné obnovovať celé mesto, ak by sa Kremeľ 24. februára 2022 nerozhodol podmaniť si svojho suseda.
  • Mariupoľ bol kedysi prosperujúcou európskou metropolou, silným priemyselným a obchodných centrom a dôležitým prístavom na Azovskom mori vo východoukrajinskej Doneckej oblasti. Žilo v ňom 480-tisíc obyvateľov.
  • Podľa oficiálnych údajov ukrajinskej vlády zomrelo v Mariupoľe na následky ruského útoku 21-tisíc obyvateľov, prevažne civilistov. Miestni obyvatelia však hovoria o výrazne vyššom počte, podľa ich odhadov mohlo v meste zahynúť od 100-tisíc do 120-tisíc ľudí.
  • Viac v príspevku zo série #Strážcovia.

Online diskusie sa dnes výrazne vulgarizujú. Nenávisti a šikane môže byť vystavený každý

V poslednom období začala enormným spôsobom silnieť vlna nenávistných prejavov. Ľudia si prestali uvedomovať rozdiely medzi virtuálnym svetom sociálnych sietí a reálnym životom. Častokrát si neuvedomujú, že za svoje výroky na sociálnych sieťach majú úplne rovnakú zodpovednosť ako v realite.

Čo je iniciatíva Zastavme nenávisť, aké sú jej ciele a nástroje, s ktorými pracuje? Ako je pri ochrane osôb čeliacich nenávisti aktívny štát a jeho inštitúcie? Ktoré témy najviac viažu online nenávistné prejavy? Aké skupiny obyvateľstva v poslednej dobe čelili silnej nenávisti a šikane na sociálnych sieťach? Prečo v mnohých prípadoch nenávisti čelia médiá alebo mimovládne organizácie?

Aké je postavenie politických predstaviteľov v kontexte kritiky alebo rôznych foriem útokov v rámci politického boja? Kedy je možné silné útoky na politikov postihovať? Mala by byť sloboda prejavu regulovaná a aké limity by mali byť dodržiavané? Ako môžu postupovať bežní ľudia alebo mediálne známe osoby v prípade, že čelia online nenávisti a vyhrážkam?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s právnikom advokátskej kancelárie MCL Tomášom Langerom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Francúzsky minister pre digitálne technológie Jean-Noël Barrot pohrozil zákazom Twitteru, ak nebude dodržiavať pravidlá EÚ. „Dezinformácie sú jednou z najvážnejších hrozieb, ktorým čelia naše demokracie,“ povedal Barrot, „ak Twitter nebude opakovane dodržiavať naše pravidlá, bude v EÚ zakázaný.“ 
     
  • Lídri z OpenAI, Google DeepMind, Anthropic a ďalších firiem AI varujú, že budúce systémy môžu byť rovnako smrteľné ako pandémie a jadrové zbrane. Otvorený list podpísalo viac ako 350 vedúcich pracovníkov, výskumníkov a inžinierov pracujúcich v oblasti AI.
     
  • Microsoft požaduje zavedenie pravidiel AI, aby sa minimalizovali riziká technológie. Prezident Microsoftu, Brad Smith, povedal, že spoločnosti a vlády musia konať rýchlejšie, keďže umelá inteligencia napreduje.
     
  • Ukrajinský prezident na summite európskych lídrov v Moldavsku povedal, že tieto krajiny potrebujú „bezpečnostné záruky“, ktoré im poskytnú trvalú ochranu pred Ruskom. „Myslím si, že bezpečnostné záruky sú veľmi dôležité nielen pre Ukrajinu , [ale aj] pre našich susedov, pre Moldavsko kvôli Rusku, jeho agresii na Ukrajine a potenciálnej agresii v iných častiach Európy,“ povedal Zelenskyj.
     
  • Nemecko nariadilo zatvorenie štyroch z piatich ruských konzulátov v krajine. Reagovalo tak na rozhodnutie Moskvy znížiť počet nemeckých predstaviteľov v krajine.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk