DISINFO REPORT – 157. týždeň

Vitajte pri čítaní 157. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Rusko dokáže obchádzať sankcie Západu. Komponenty pre zbrojársky priemysel získava v Hong Kongu a Číne

Podľa ázijskej spravodajskej stanice Asia Nikkei využíva Moskva medzinárodné obchodné cesty na dlhodobé obchádzanie embarga na dovoz polovodičov potrebných v zbrojárskom priemysle. Tieto sankcie na Rusko uvalil Západ po invázii na Ukrajinu vo februári 2022. Správu zverejnila stanica už v polovici apríla, pričom v nej sledovala celkový import polovodičov do Ruska. Cieľom uvalenia embarga na vývoz polovodičov do Ruska, s výnimkou tých na humanitárne účely a iné osobitné výnimky, bolo oslabiť schopnosti ruského vojenského priemyslu produkovať vyspelé a moderné zbrane – lietadlá, radary, rakety či protivzdušnú obranu. Viac v článku.

Úradnícka vláda bola pod útokom konšpirácií ešte pred vymenovaním

Dynamický vývoj udalostí posledných dní priniesol množstvo nových informácií, ale tiež dohadov, špekulácií a konšpirácií. Zmätočnú a chaotickú situáciu niektorí aktéri využili na útoky a spochybňovanie vtedy ešte nevymenovanej úradníckej vlády, ktorej premiérom sa stal Ľudovít Ódor. Už tradične sa do krokov prezidentky pri zostavovaní úradníckej vlády najviac obul opozičný Smer-SSD. Líder strany Robert Fico pri svojej kritike opäť prepadol pokušeniu a využil manipulatívne, nepodložené a zavádzajúce tvrdenia. On, ale aj iní aktéri prezentujú konšpiračnú tézu o údajnom liberálnom puči a zostavovaní úradníckej vlády pod dohľadom americkej ambasády či Georgea Sorosa. Viac v článku.

V Spojenom kráľovstve môže dôjsť k obmedzeniu šifrovaných správ. Dôvodom je ochrana detí

Britská štátna agentúra Ofcom (The Office of Communications) predložila v marci 2023 zákon o online bezpečnosti, ktorý je zameraný predovšetkým na ochranu detí. Súčasťou zákona má byť aj paragraf, ktorý by štátu umožnil žiadať od aplikácií skenovanie správ používateľov (popísané nižšie v článku). Zároveň by im mal udeliť povinnosť hlásiť podozrivé správanie v konverzáciách. Chcú tak obmedziť zneužívanie a šikanovanie detí v online priestore. Proti zákonu, ktorý bol už schválený dolnou komorou britského parlamentu a čaká na rozhodnutie hornej komory, sa postavili aplikácie, ktorých by sa zákon týkal. Spoločne poslali britskému parlamentu otvorený list, v ktorom žiadajú prehodnotenie časti o šifrovaní správ. Viac v článku.

Dezinformácie o medzinárodnej vojenskej spolupráci sú na vzostupe, nenávistná rétorika voči prezidentke Čaputovej sa stupňuje

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

 • Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je opäť hlavným terčom proruských aktérov, ktorí nenávistnou rétorikou odsudzujú jej podporu Ukrajine.
   
 • Prokremeľskí propagandisti sa snažia ospravedlniť prebiehajúcu inváziu na Ukrajinu recyklovaním starého naratívu o údajnej agresii NATO. 
   
 • Incident v Banskej Bystrici, do ktorého bol zapojený americký vojak, prekrúcajú protizápadní dezinformátori, ktorí ho využívajú na kritiku vojenskej spolupráce s USA. Viac v reporte.

Vývoj v Indopacifiku odkrýva možnosť napadnutia Taiwanu Čínou. Obavy podporujú paralely s Ruskom

V indopacifickom regióne prebieha polarizácia medzi tradičnými rivalmi, najmä medzi Čínou a Japonskom, USA či Taiwanom. Lídri v regióne varujú, že východnú Áziu môže vďaka asertívnej politike Číny postihnúť podobný osud ako Ukrajinu. Obavy posilňujú silné paralely medzi politikou Ruska a Číny a dobré vzťahy medzi oboma mocnosťami.

Ako ovplyvňuje vojna na Ukrajine vývoj v indopacifickom regióne? Dochádza k prehodnocovaniu bezpečnostných stratégií alebo väzieb medzi jednotlivými štátmi? Ako sa dianie v tomto regióne dotýka Európskej únie a jej členov? Aké je v súčasnosti postavenie Taiwanu a ako sa mení bezpečnostná stratégia a kooperácia ostrovného štátu s regionálnymi partnermi? Ako vplýva na bezpečnostnú situáciu zvyšovanie vojenskej prítomnosti Číny v regióne?

Ako sa vyvíja strategické partnerstvo medzi Čínou a Ruskom? Aké paralely existujú medzi súčasným postavením oboch veľmocí v medzinárodnom prostredí, ich politickými lídrami alebo v postojoch k Západu? Sú v indopacifickom regióne rozšírené dezinformačné naratívy, ktoré by útočili na Západ alebo ovplyvňovali verejnú mienku v otázke vojny na Ukrajine? Ako sú v jednotlivých štátoch zakotvené digitálne práva? Ako Čína využíva cenzurovanie obsahu v online prostredí a nakoľko je problémom autocenzúra?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytikom Bezpečnostného centra Evropské hodnoty Davidom Tomanom.

Krátko z domova a zo sveta

 • Voľby do EÚ v roku 2024 sa budú konať 6. až 9. júna. Dohodli sa na tom veľvyslanci členských štátov pri EÚ.
 • Spoločnosť Meta bude zrejme čeliť rekordnej pokute, ak írsky dozorný orgán na ochranu údajov potvrdí, že spoločnosť nesprávne narábala s údajmi ľudí, keď ich odosielala do USA. Pokuta bude pravdepodobne vyššia ako 746 miliónov eur, ktoré bol nútený zaplatiť Amazon v roku 2021.
 • Platforma YouTube podsúva obsah o zbraniach deťom vo veku 9 a 14 rokov, ktoré sledujú videá o hrách. Vyplýva to zo správy Tech Transparency Project organizácie monitorujúcej aktivity technologických spoločností a sociálnych sietí.
 • Microsoft tvrdí, že nová umelá inteligencia vykazuje známky ľudského uvažovania. Kritici tvrdenie odmietajú.
 • Cez víkend Erdoğanova vláda Twitteru nariadila, aby zablokoval účty približne tuctu miestnych opozičných verejných činiteľov. Sociálne siete sa stali mimoriadne dôležitým nástrojom aktuálnej predvolebnej kampane.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk