DISINFO REPORT – 156. týždeň

Vitajte pri čítaní 156. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Bádateľ dezinformuje o žalobe EÚ na Maďarsko kvôli zákonu proti LGBTI+ ľuďom

Portál Badatel.net zverejnil 23. apríla 2023 dezinformačný článok s názvom „Európska únia sa vyhráža Maďarsku potrestaním kvôli zákazu propagácie pedofílie na školách“. Podľa Bádateľa sa „Európska únia dušuje, že potrestá Maďarsko a zbaví matky a otcov ich rodičovských práv po tom, čo maďarská vláda schválila zákon zakazujúci vyučovanie propagandy pedofílie na školách.“ Článok tak dezinterepretuje nielen to, v čom spočíva žaloba na Maďarsko, ale po vzore Orbána vytvára nepravdivé spojenie medzi homosexualitou a pedofíliou. Viac v článku.

Tomáš Špaček popularizuje dezinformačné médiá a šíri konšpirácie o vojne na Ukrajine

Tomáš Špaček, člen strany Republika, ktorý sa dostal do povedomia širokej verejnosti kvôli propagácii dezinformácií na svojom profilovom účte na Facebooku, šíril počas rozhovoru s Mimou Šramovou na portáli YouTube konšpiračné teórie. Týkali sa najmä vyšetrovania zločinov v Buči ako aj „nacistického“ režimu na Ukrajine. Preslávilo ho najmä zdieľané video, v ktorom sa bývalý americký republikánsky senátor štátu Virginia Richard Black vyjadril, že Ukrajina už vojnu prehrala. Podľa MEMO 98 vďaka svojmu rýchlemu úspechu dokázal na Facebooku získať viac interakcií ako ktorýkoľvek iný politik na Slovensku. Viac v článku.

Turecká vláda sprísňuje kontrolu médií pred blížiacimi sa voľbami

Úradujúca vláda Erdogana robí maximum, aby zabránila možnej prehre. Stavila na overenú metódu ovplyvňovania verejnej mienky, a to zvýšenou kontrolou médií. Iba 39 dní pred májovými voľbami totiž vláda prijala novú reguláciu ohľadom sociálnych sietí, ktorá nerešpektuje právo občanov na prístup k informáciám ani na slobodu médií. Smernica vychádza zo zákona o dezinformáciách, ktorý parlament prijal v októbri minulého roku. Smernica však dopĺňa viac obmedzení. Najnovšie by mali sociálne siete poskytovať osobné údaje úradom bez súdneho rozhodnutia. V praxi to môže znamenať, že nezávislí aktéri môžu mať zakázanú činnosť za šírenie zavádzajúcich informácií len preto, že publikujú dáta indikujúce aktuálnu zlú hospodársku situáciu v krajine. Viac v článku.

Útočník z Bratislavy bol ovplyvnený komunitou akceleracionistov na Terrorgrame

Dňa 12. októbra 2022 došlo v centre Bratislavy pred LGBTQ+ barom Tepláreň k teroristickému útoku, ktorý si vyžiadal životy dvoch nevinných ľudí – Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha – a jednu osobu zranil, Radku Trokšiarovú. 19-ročný útočník bol motivovaný myšlienkami akceleracionizmu a „kultúrou svätých“ v rámci krajne pravicovej komunity na Telegrame. Nezisková organizácia The Accelerationism Research Consortium (ARC) vypracovala detailnú správu, ktorá poskytuje dôkladnú forenznú analýzu teroristického útoku v Bratislave. Výskumníci ponúkajú dôkaz podporujúci hypotézu, že strelec svoj manifest nepísal sám. Viac v článku.

PO STOPÁCH RUSKEJ VOJNY NA DONBASE: MÁJOVÉ PSEUDOREFERENDÁ A BOJE V PLNOM PRÚDE

 • Proruskí separatisti koordinovaní príslušníkmi ruských tajných služieb už od polovice apríla 2014 obsadzovali mestá na Donbase ako napr. Doneck, Luhansk, Slovjansk, Kramatorsk, Artemivsk (Bachmut), Horlivka a podobne.
 • Začiatkom mája sa strety na Donbase zintenzívnili a 6. mája sa začal boj o Mariupoľ. V tomto prístavnom meste prebiehali boje viac ako mesiac. Ukrajina získala definitívnu kontrolu nad mestom až 14. júna.
 • Hoci separatisti nekontrolovali celé územia Doneckej a Luhanskej oblasti (nezávislosť oboch oblastí vyhlásili ešte v apríli), na 11. mája vyhlásili pseudoreferendá, ktoré mali ich nezávislosť legitimizovať.
 • V Doneckej oblasti bola podľa miestnych úradov účasť na úrovni 75 % obyvateľov a 89 % ľudí údajne hlasovalo za nezávislosť. V Luhanskej oblasti sa referenda údajne zúčastnilo 81 % obyvateľov a za nezávislosť vraj hlasovalo 96 % ľudí.
 • Referendá boli nelegálne, pretože neprebehli v súlade s ukrajinskou ústavou, neprebehli ani na celom teritóriu oboch oblastí, odohrali sa počas ostrých bojov a pod nátlakom separatistov. Nezávislosť oboch teritórií neuznal žiadny štát a do roku 2022 ani Rusko, ktoré separatistov ekonomicky, politicky a vojensky kontrolovalo.
 • O vplyve Ruska na obe „nezávislé republiky“, svedčí aj fakt, že v oficiálnych politických štruktúrach neboli len miestni predstavitelia, ale aj Rusi, ktorí prišli na Donbas bojovať.
 • Viac v príspevku zo série #Strážcovia.

BRAT za BRATA masovo zdieľa obsah ruskej ambasády. Spolupráca prebieha v online aj offline priestore

V oblasti investigatívy zameranej na dezinformácie všeobecný recept neexistuje, keďže scéna slovenských dezinformátorov je veľmi rôznorodá. Jedným z významných aktérov pôsobiacich na Slovensku je stránka BRAT za BRATA. Ide o motorkársky gang podobný Nočným vlkom. Združenie vzniklo odchodom niektorých členov európskych Nočných vlkov, ktorí si vytvorili občianske združenie Motorkári Slovenska. Dnes svoje aktivity koordinujú s ruskou ambasádou na Slovensku.

Aké aktivity sú typické pre Nočných vlkov a BRAT za BRATA? Ako propagujú svoju činnosť a čo tieto skupiny spája? V čom sú BRAT za BRATA úspešní a ako vyzerá spolupráca združenia s ruskou ambasádou na Slovensku v online a offline priestore? Ako skupina komunikuje svoje posolstvá na sociálnych sieťach? Nakoľko sa propagandistické či motivačné naratívy v obsahu skupiny prelínajú s dezinformáciami alebo podporou ruských informačných operácií?

Čím je typická aktivita slovenských dezinformátorov a proruských aktérov na Telegrame? Aký obsah je na slovenskej telegramovej scéne najúspešnejší a kto ho produkuje? Čo je neverejná časť Telegramu známa ako Terrorgram a akú úlohu zohráva v radikalizácii krajnej pravice na Slovensku? Prečo je náročné obsah na Terrograme monitorovať a aké výzvy z toho vyplývajú pre spoločnosť?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s reportérkou Investigatívneho centra Jána Kuciaka Karin Kőváry Sólymos.

Krátko z domova a zo sveta

 • Experti v oblasti zdravotníctva volajú po pozastavení vývoja umelej inteligencie. Tvrdia, že môže spôsobiť viac škody ako úžitku. 
   
 • Francúzski poslanci žiadajú EÚ, aby označila Wagnerovu skupinu za „teroristickú organizáciu“. Podľa nich je vinná z viacerých zločinov na Ukrajine a v Afrike.
   
 • Po dvoch masových streľbách v Srbsku sa organizujú protesty proti násiliu. Protestujúci požadujú odstúpenie ministrov aj zákaz násilného obsahu v médiách. 
   
 • Tureckí občania žijúci v Nemecku sa v rekordných počtoch zúčastnili tureckých prezidentských volieb. V Nemecku aktuálne žije 1,5 milióna oprávnených tureckých voličov.
   
 • Skupina G7 sa posnaží znížiť úspešnosť ruských pokusov vyhnúť sa západným sankciám.  Zvýšené úsilie Ruska obísť sankcie je znakom toho, že medzinárodné opatrenia sú účinné, tvrdí ministerka financií USA Janet L. Yellenová.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk