DISINFO REPORT – 155. týždeň

Vitajte pri čítaní 155. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku využíva Facebook na účely informačných operácií

International Republican Institute (IRI) spustil projekt monitorovania aktivity ruských a čínskych ambasád v Európe na Facebooku. Najaktívnejším zastupiteľským úradom pôsobiacim v európskom štáte je Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku. Na svojom facebookovom profile zverejnilo od začiatku vojny do 3. apríla 2023 až 4972 príspevkov. Ruská ambasáda dlhodobo dosahuje najvyšší počet príspevkov v porovnaní s ostatnými zastupiteľskými úradmi na Slovensku. Profil bol založený v roku 2013 a dnes má približne 68-tisíc sledovateľov. Viac v článku.

Manipulácie s nahrávkami vyšetrovateľov NAKA

Zatiaľ čo súčasná vláda sa búcha po chrbte za „rozviazanie rúk“ polícii, opozícia na čele so stranou SMER-SD už dlhodobo poctivo vytvára naratív o politickej objednávke s cieľom zničiť opozíciu. Tým sa snaží spochybňovať prácu policajtov a výpovede svedkov a brániť svojich ľudí čeliacich obžalobe. Dôveryhodnosť tohto naratívu podporujú púšťaním rôznych častí nahrávok z prostredia vyšetrovateľov NAKA. Tie potom Fico vášnivo rozoberá na tlačových besedách a odvoláva sa na ne v diskusných reláciách. Samotné nahrávky dostáva Fico podľa vlastných slov anonymne. K niektorým častiam dokonca nemajú prístup ani policajti okolo Jána Čurillu, ktorých by dané nahrávky mali usvedčovať. Viac v článku.

Umelá inteligencia dokáže navrhovať lieky. Pre potenciálne hrozby je však nutná regulácia

V marci tohto roku sa začali na ľuďoch testovať lieky navrhnuté na liečbu rakoviny lymfatického systému, zápalových ochorení a ochorenia motorického neurónu. Výnimočnosť týchto liekov spočíva v ich dizajne – boli totiž navrhnuté umelou inteligenciou (AI). Regulačné plány v rámci EÚ majú nadobudnúť konkrétnu podobu už tento rok. Stane sa tak na základe publikácie Európskej liekovej agentúry (EMA), v ktorej budú predstavené plány pre reguláciu AI v oblasti navrhovania liekov. EÚ sa totiž otázkou AI zaoberá už od roku 2018. Vo svojej digitálnej stratégii sa Európska komisia (EK) okrem cieľa byť konkurencieschopnou v oblasti AI venuje aj tvorbe legislatívnych rámcov a budovaniu dôvery v umelú inteligenciu. Viac v článku.

Dovezené obilie z Ukrajiny označujú dezinformátori šíriaci protiukrajinské nálady za „toxické“

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Dezinformační aktéri šíria nepravdivé informácie o hospodárskom a kultúrnom úpadku Západu a zároveň chvália Rusko a Čínu. 
     
  • Snažia sa tiež vykresliť západných lídrov ako nekompetentných, na čo hojne využívajú nedávne správy o úniku vojenských amerických dokumentov. 
     
  • Údajne „závadné“ obilie z Ukrajiny, ktoré sa ukázalo byť bezpečné pre spotrebiteľov, sa stalo ústredným bodom protiukrajinských nálad. V súvislosti s témou rôzni pochybní aktéri kritizujú Slovensko za poskytovanie pomoci Ukrajine. Viac v reporte.

RUSKO HĽADÁ „SKUTOČNÝCH MUŽOV“ OCHOTNÝCH ZABÍJAŤ

  • Ruské ministerstvo obrany zverejnilo koncom apríla novú náborovú kampaň zameranú na „skutočných mužov“ v krajine. Tých vyzýva, aby sa zapojili do bojov na Ukrajine. 
  • Na nových videách z dielne Ministerstva obrany RF sú civilné „nudné“ povolania stavané do kontrastu s romantickými zábermi vojaka ako „pravého muža“.
  • Na jednom z videí, ktoré je propagované na sociálnych sieťach, sú traja muži, ktorí sa venujú svojmu každodennému životu a vykonávajú zdanlivo všedné práce (ochrankár, fitnes tréner a taxikár).
  • V pozadí hrá dramatická hudba a zdá sa, že všetci traja uvažujú o svojich predchádzajúcich životných rozhodnutiach. Predstavujú si pritom seba v armádnych uniformách s nášivkou na ruke, na ktorej je viditeľne zobrazené písmeno Z, ruský symbol vojny na Ukrajine.
  • Hlas na videu sa pýta, či sú ich aktuálne povolania skutočne to, po čom snívali. Následne všetci traja kráčajú s prísnymi pohľadmi cez hustú hmlu na bojisko, majú na sebe uniformy a v rukách útočné pušky.
  • Pri poslednej scéne hlas v reklame hovorí: „Si skutočný chlap. No tak, buď ním.“ Použité je pritom ruské slovo „muzhik“, ktoré sa dá voľne preložiť ako chlap, avšak v ruskom jazyku má oveľa silnejšiu „mačistickú“ konotáciu.
  • Následne sa objaví grafika ministerstva obrany, ktoré vyzýva mužov, aby sa prihlásili ako zmluvní vojaci so sľúbeným mesačným platom od 204 000 rubľov (takmer 2 300 eur). Ide o trojnásobok ruského priemerného platu.
  • Náborová reklama apelujúca na stereotyp mužnosti však nie je prvá ani ojedinelá. Inzeráty v najchudobnejších regiónoch Ruska napríklad navodzujú dojem, že ženy opustia mužov, ktorí sa rozhodnú nebojovať na Ukrajine a dajú prednosť „pravým“ mužom v bojovej výstroji.
  • Viac v príspevku zo série #Strážcovia.

Overovanie faktickosti tvrdení môže byť vďaka AI lepšie

Umelá inteligencia alebo strojové učenie môžu napomáhať pri indikácii nepravdivých informácií, detekcii strojovo generovaného alebo nepravdivého obsahu, ale aj pri podpore fact-checkerov vyhľadávaním dôkazov a podporných materiálov, prípadne zhromažďovaním predošlých fact-checkov.

Čo si môžeme predstaviť pod pojmom dôveryhodná umelá inteligencia? Aké výhody môže prinášať využívanie umelej inteligencie fact-checkermi? Ktoré oblasti dnes už AI používajú a aké ohrozenia môže v budúcnosti prinášať jej širšie zavádzanie do praxe?

Aké výzvy sa dnes viažu na rozvoj modelov AI ako je ChatGPT a ktoré jeho technické nedostatky môžu byť problematické? Čo znamená „halucinovanie“ modelov AI a ako môže podkopávať ich dôveryhodnosť?

Bude v budúcnosti nutné využívanie umelej inteligencie regulovať? Akú úlohu zohráva zodpovednosť prevádzkovateľov konkrétnych modelov a čo by mali sledovať predtým než je model predstavený verejnosti?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s expertným výskumníkom Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií Jakubom Šimkom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Umelá inteligencia „môže byť taká transformačná ako priemyselná revolúcia“. Tvrdí to odchádzajúci hlavný vedecký poradca britskej vlády, Patrick Vallance. 
     
  • Čínski cenzori z informačného priestoru mažú videá o chudobe. V roku 2021 totiž  Si Ťin-pching vyhlásil „víťazstvo v boji proti chudobe“.
     
  • V októbri 2021 spoločnosť Google sľúbila, že prestane umiestňovať reklamy pri obsahu, ktorý popiera existenciu a príčiny klimatických zmien, aby dezinformátori už nemohli zarábať na jej platformách. Doteraz však svoj sľub spoločnosť nesplnila. 
     
  • Kremeľ tvrdí, že Kyjev sa pokúsil zavraždiť ruského prezidenta Putina dronom. Prezident Zelenskyj obvinenie odmieta: „Neútočíme na Putina ani Moskvu. Bojujeme na našom území. Bránime naše dediny a mestá.“ 
     
  • Podľa vyšetrovania organizácie NewsGuard, ktorá sa zaoberá bojom proti dezinformáciám, bolo doteraz odhalených takmer 50 chatbotov vydávajúcich sa za novinárov, ktorí prevádzkujú „farmy obsahu“ generované umelou inteligenciou. Mnohé z nich šíria dezinformácie.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk