Tomáš Špaček popularizuje dezinformačné médiá a šíri konšpirácie o vojne na Ukrajine

Tomáš Špaček v nedávnom rozhovore šíril niekoľko konšpiračných teórií. Zavádzal o témach ako Nord Stream, režim na Ukrajine alebo masaker v Buči. Odvolával sa pritom na kontroverzných novinárov a politických predstaviteľov známych šírením dezinformácií.

Tomáš Špaček, člen strany Republika, ktorý sa dostal do povedomia širokej verejnosti kvôli propagácii dezinformácií na svojom profilovom účte na Facebooku, šíril počas rozhovoru s Mimou Šramovou na portáli YouTube konšpiračné teórie. Týkali sa najmä vyšetrovania zločinov v Buči ako aj „nacistického“ režimu na Ukrajine.

Špaček zdieľal rozhovor na svojom profile na Facebooku, kde má viac ako 44-tisíc sledovateľov. Podľa analytikov z organizácie MEMO 98, ktorá sa venuje analyzovaniu médií, sa do popredia dostal hlavne po tom, ako „začal zdieľať najtvrdšiu kremeľskú propagandu“

Preslávilo ho najmä zdieľané video, v ktorom sa bývalý americký republikánsky senátor štátu Virginia Richard Black vyjadril, že Ukrajina už vojnu prehrala. Podľa MEMO 98 vďaka svojmu rýchlemu úspechu dokázal na Facebooku získať viac interakcií ako ktorýkoľvek iný politik na Slovensku.

Špaček dezinformuje o masakri v Buči a spochybňuje jeho vyšetrovanie

Minulý rok sa v Buči odohralo masové vraždenie ukrajinských civilistov a vojnových zajatcov ruskými ozbrojenými silami. Počas ruskej okupácie ukrajinského mesta Buča bolo usmrtených približne 300 ľudí, z ktorých väčšinu tvorili civilisti.

Po oslobodení mesta a odhalení hrôz sa viacero krajín Západu rozhodlo podielať sa na vyšetrovaní zločinov. Mnohé krajiny, vrátane Slovenska, vyslali svoje vyšetrovacie tímy, aby pomohli ukrajinskej prokuratúre pri dokumentovaní dôkazov potrebných pre vyšetrovanie zo strany medzinárodného spoločenstva a Medzinárodného trestného súdu (MTS) v Haagu.

Podľa viacerých organizácií vrátane Amnesty International je za zločinmi proti ľudskosti ruská armáda. Podľa výskumníka pre krízové situácie a konflikty Richarda Weira z organizácie Human Rights Watch (HRW) dôkazy „svedčia o tom, že ruské sily, ktoré obsadili Buču, pohŕdali životom civilistov a ignorovali najzákladnejšie zásady vojnového práva“.

Tomáš Špaček však vyšetrovanie masakru v Buči v rozhovore spochybnil. Tvrdil totiž, že ho „vyšetrujú západné štáty, takže vieme, aké budú závery“. Túto konšpiráciu spomenul aj v predchádzajúcich príspevkoch. Na Facebooku zdieľal napríklad video s bývalým americkým senátorom, ktorý sa vyjadril, že vraždenie bolo zinscenované Ukrajincami.

K tomuto príspevku taktiež Špaček napísal, že „RUSKÁ MASOVÁ VRAŽDA V BUČI JE PODVOD“. V rozhovore s Mimou Šramovou sa taktiež vyjadril, že je „úlet“ odvolávať sa na západné zdroje, ktoré tvrdenia o podvode v Buči vyvracajú, nakoľko Západ je „vo vojne s Ruskom“, a je teda zaujatou stranou.

Podobným spôsobom komentuje masaker v Buči aj Kremeľ. Ten prostredníctvom svojho hovorcu Dmitrija Peskova označil udalosť za „podvrh, ktorého cieľom je očierniť ruskú armádu“.

Podľa nezávislého investigatívneho kolektívu výskumníkov Bellingcat, ktorý sa venuje analýze otvorených zdrojov, sa vyjadrenia Ruska ohľadom masakru v Buči nezhodujú s faktami a ide o kremeľskú propagandu. Medzitým ukrajinská generálna prokuratúra začala už viac ako 7-tisíc trestných konaní proti ruským vojakom, týkajúcich sa aj udalostí v Buči.

Propagovanie kremeľského naratívu

Špaček v rozhovore spomenul aj aktuálny režim na Ukrajine, ktorý je podľa neho nacistický. Na svojom facebookovom účte zdieľal video, v ktorom sa prezident Nikaragujskej republiky Daniel Ortega vyjadril, že súčasní členovia ukrajinskej vlády sú „synovia Hitlera“.

Takýto falošný naratív o Ukrajine pritom šíri Rusko už od roku 2014. Podľa agentúry EUvsDisinfo, ktorá sa zaoberá ruskou dezinformačnou kampaňou, ide o jeden z najčastejších dezinformačných naratívov Kremľa na ospravedlnenie jeho ničivej vojny proti Ukrajine. „V skutočnosti Ukrajina nie je nacistický štát, nemá nacistickú vládnucu elitu a nacizmus nie je ukrajinskou ideológiou, uviedla agentúra.

Podľa doktora Davida Fishmana, profesora židovských dejín na Židovskom teologickom seminári, je „táto propaganda pokusom o delegitimizáciu Ukrajiny v očiach ruskej verejnosti, ktorá považuje vojnu proti nacistickému Nemecku za svoj najväčší moment, a v očiach západnej verejnosti, ktorá o Ukrajine možno nevie veľa okrem toho, že susedí s Ruskom“.

V rámci tohto sa Špaček v rozhovore vyjadril, že vojna na Ukrajine je vyprovokovaná. Jedným z dôvodov ruskej invázie je podľa neho údajné vraždenie Rusov na Ukrajine. Špaček tým referoval na ďalší propagandistický naratív, ktorý Kremeľ dlhodobo šíri.

Podľa neho Ukrajinci údajne vraždili ruských občanov na Donbase. Faktom však zostáva, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by rusky hovoriaci obyvatelia alebo príslušníci ruského etnika žijúci na východe Ukrajiny čelili prenasledovaniu, a už vôbec nie genocíde zo strany Ukrajiny.

Špaček zdieľa ruskú propagandu o plynovode Nord Stream

Tomáš Špaček je známy svojimi príspevkami na sociálnych sieťach, kde podsúva verejnosti často problematické a nepodložené správy. Okrem proruských videí, ktorých len za mesiac apríl zverejnil na svojom Facebooku viac ako 15, sa venuje aj iným témam. Patrí medzi ne napríklad plynovod Nord Stream.

Nord Stream predstavuje kontroverznú tému najmä po tom, ako v septembri 2022 dánske a švédske orgány oznámili niekoľko výbuchov na potrubiach A a B plynovodu Nord Stream 1 a na potrubí A plynovodu Nord Stream 2. Vzniknuté škody pritom spôsobili značné úniky plynu. Dodnes nebolo vyšetrené, kto je zodpovedný za dané poškodenie.

Teórií je však mnoho. Špaček v rozhovore spomenul teóriu, ktorú bez akéhokoľvek vyšetrovania začala šíriť ruská propaganda. Tá sa opiera o amerického investigatívneho novinára Seymoura Hersha, ktorý tvrdí, že za odpálenie plynovodu Nord Stream môžu USA. 

Špačekove slová sa zakladajú na tvrdeniach pochybných novinárov

Seymour Hersh je novinár ocenený Pulitzerovou cenou, ktorý si v posledných rokoch získal povesť pochybného reportéra. Môže za to množstvo jeho príbehov, ktoré obsahovali obvinenia, ktoré sa zakladajú na malom množstve alebo na žiadnych dôkazoch, okrem svedectiev hŕstky „anonymných úradníkov“. Napríklad počas posledných rokov funkčného obdobia prezidenta Georga W. Busha v úrade Hersh opakovanie informoval, že USA sa chystajú udrieť na Irán jadrovou hlavicou.

Hershovými zdrojmi boli často jeden alebo dvaja anonymní konzultanti alebo bývalí úradníci, ktorí vraj vedeli o rokovaniach na vysokej úrovni. Žiadne vyšetrovanie však takúto tézu nepotvrdilo. Okrem toho v roku 2011 predniesol Hersh bizarný prejav. Tvrdil v ňom, že najvyšší velitelia armády a špeciálnych jednotiek USA „sú všetci členmi alebo aspoň podporovateľmi Maltézskych rytierov… mnohí z nich sú členmi Opus Dei“. Ide o katolícke organizácie, ktoré pôsobia ako šíritelia kresťanských hodnôt, avšak ich postavenie Hersh zneužil ako tajné elity v pozadí. Toto obvinenie sa neskôr taktiež ukázalo ako nepravdivé.

Podobne ako predošlé tvrdenia Hersha, ani to súčasné týkajúce sa odpálenia plynovodu Nord Stream zo strany USA sa nezakladá na faktoch. Jeho teóriu však prebrali ruskí hoaxeri, ktorí ju využívajú pre šírenie svojej propagandy.

Aj keď vyšetrovanie doposiaľ oficiálne nevyvrátilo ani jednu teóriu o možnom zapletení rôznych krajín do výbuchu Nord Streamu, nie je náhodou, že práve túto teóriu spomína Tomáš Špaček. Práve on neustále na sociálnych sieťach propaguje proputinovský a antiamerický obsah.
Špaček vzbudzuje pochybnosti o svojej hodnovernosti aj podľa organizácie MEMO 98. naznačuje prepojenie Tomáša Špačeka na českú dezinformačnú scénu, a to na skupiny CHCEME MÍR. PRYČ Z NATO, Přátelé Ruska v České republice, Fiala není můj premiér, Pavel není můj prezident alebo NIE EÚ! ÁNO RUSKO!

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študent bakalárskeho stupňa Európskych štúdií na Univerzite Komenského v Bratislave. Počas svojho štúdia absolvoval výmenný pobyt na TalTech University v Estónsku. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, hybridné hrozby a medzinárodné vzťahy. Vo svojom záverečnom výskume pre bakalársku prácu sa venuje analýze výrokov prezidenta Zelenského.