Manipulácie s nahrávkami vyšetrovateľov NAKA

Čoraz viac dôkazov poukazuje na manipulácie strany SMER-SD s nahrávkami odpočutých vyšetrovateľov NAKA. Predseda strany pri ich prezentovaní púšťa krátke, zostrihané verzie, ktoré potom bez kontextu vykresľujú príbeh o manipulácii vyšetrovania, ktorý však nie je pravdivý.

Slovenskom už niekoľko rokov otriasajú korupčné škandály bývalých, ale aj súčasných vysokopostavených štátnych predstaviteľov. Prebiehajúce vyšetrovania postupne odhaľujú korupciu a trestnú činnosť na tých najvyšších miestach a obvineniam sa nevyhli ani členovia bývalých vlád. Množstvo ľudí je už odsúdených a ďalší svedčia v kauzách, ktoré sa často týkajú aj bývalého premiéra Roberta Fica alebo Roberta Kaliňáka. 

Zatiaľ čo súčasná vláda sa búcha po chrbte za „rozviazanie rúk“ polícii, opozícia na čele so stranou SMER-SD už dlhodobo poctivo vytvára naratív o politickej objednávke s cieľom zničiť opozíciu. Tým sa snaží spochybňovať prácu policajtov a výpovede svedkov a brániť svojich ľudí čeliacich obžalobe.

Dôveryhodnosť tohto naratívu podporujú púšťaním rôznych častí nahrávok z prostredia vyšetrovateľov NAKA. Tie potom Fico vášnivo rozoberá na tlačových besedách a odvoláva sa na ne v diskusných reláciách. Samotné nahrávky dostáva Fico podľa vlastných slov anonymne. K niektorým častiam dokonca nemajú prístup ani policajti okolo Jána Čurillu, ktorých by dané nahrávky mali usvedčovať.

Zločinecká skupina a list Ježiškovi

Čoraz viac dôkazov však ukazuje, že Ficov príbeh o zmanipulovanej polícii, politickej objednávke a likvidácii SMER-SD je založený na klamstvách a manipuláciách s nahrávkami a ich prepismi.

Už v niekoľkých prípadoch totiž prepisy odpočutých vyšetrovateľov NAKA (čurillovcov) nesedia so zvukovými záznamami. SMER-SD tak zneužíva fakt, že prístup k nahrávkam je obmedzený, keďže v spise v režime utajenia. To ale znamená, že by k nim nemal mať prístup ani samotný SMER-SD, ktorého predstavitelia tvrdia, že im časti nahrávky posiela anonym.

Fico niekoľko mesiacov opakovane púšťa iba tie časti zvukových záznamov, ktoré mu vyhovujú. Často sú to iba niekoľko sekundové vyjadrenia vytrhnuté z kontextu, ktoré sa potom od reality výrazne líšia.

Napríklad veta „úloha je spraviť SMER-SD zločineckú skupinu a tak úplne zničiť opozíciu,“ tak potom podľa Fica naznačuje, že vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu dostali za úlohu zničiť SMER-SD.

Po vypočutí si celej nahrávky ale jasne vyplýva, že vyšetrovatelia nehovorili o ich úlohe zničiť SMER-SD, ale že im takú úlohu pripisuje Pellegrini a Fico ako majster marketingu“. Veta spraviť SMER-SD zločineckú skupinu a tak úplne zničiť opozíciu tak bola len citáciou toho, čo povedal Robert Fico na tlačovej besede dva dni predtým, ako bol rozhovor vyšetrovateľov NAKA odpočutý.

K nezrovnalostiam došlo aj v ďalších nahrávkach, ktoré sú súčasťou dôkazného materiálu vo vyšetrovaní proti Čurillovcom.

Aktuality.sk upozornili na chybný prepis ďalšej nahrávky, ktorá je známa aj ako „list Ježiškovi“. Sporným bol textový prepis výroku vyšetrovateľa Pavla Ďurku, ktorý nesedel so zvukovým záznamom. Generálna prokuratúra však práve toto použila ako jeden z argumentov zamietnutia sťažnosti čurillovcov proti obvineniu. Tí od začiatku tvrdia, že prepisy odposluchov boli zmanipulované a vinu popierajú.

Výrok Ďurku prokuratúra citovala ako „…uznesenie o začatí neni (nezrozumiteľné slová), tam píšeme, čo chceme.“

V nahrávke však počuť aj tie slová, ktoré sú v prepise označené ako nezrozumiteľné. Povedal mi riaditeľ, že uznesenie o začatí, to není list Ježiškovi, že tam píšeme to, čo chceme.

Fico aj tento výrok zneužil a opakovane tvrdil, že polícia si vymýšľa dôkazy a pochybenie nepripustil ani vtedy, keď sa ukázalo, že prepis bol naozaj chybný.

Naratívy podložené zmanipulovanými nahrávkami

Predstavitelia SMER-SD nahrávky interpretujú ako jasné dôkazy príbehu o ovplyvňovaní výpovedí kľúčových svedkov vo viacerých korupčných kauzách a politickom lynči opozície. Tento príbeh vytvárajú prezentovaním nahrávok na tlačových besedách, ale aj na ich sociálnych sieťach už od posledných parlamentných volieb, kedy sa SMER-SD nedostal do vlády.

Podľa Fica sú svedkovia pod obrovským nátlakom ovplyvňovaní tak, aby zmenili svoju výpoveď, a tým uškodili SMER-SD aj jemu samotnému. Vytvára tým príbeh o unesenom štáte a prenasledovaní opozície a vládu vykresľuje ako „Matovičovu zločineckú bandu“.  

Robert Kaliňák dokonca v súvislosti s jeho obvinením v kauze Súmrak hovoril o „stalinistickom výkone práva“. Keby však naozaj išlo o prenasledovanie opozície a stalinistické praktiky, pravdepodobne by nebol prepustený a nemohol by slobodne rozprávať o „sprisahaní“ proti opozícii.

Podobný naratív šíri aj Ľuboš Blaha na jeho Telegrame, podľa ktorého má NAKA jasný pokyn „urobiť“ Fica, Pellegriniho a Smer. Trestné stíhanie má byť zmanipulované tak, aby zavreli opozíciu a ukradli voľby.

K téme sa pravidelne vyjadrujú aj ďalší opoziční poslanci. Predstavitelia strany HLAS-SD hovoria o „krivení spravodlivosti v politickom procese“ a podobne ako SMER-SD obviňujú vyšetrovateľov NAKA z ovplyvňovania svedkov. O likvidácii opozície vládnou mafiou hovorí na svojom Telegrame aj Milan Uhrík. 

Polícia tieto tvrdenia dlhodobo odmieta a hovorí o účelovom zastrašovaní orgánov činných v trestnom konaní. Fakt, že neexistuje žiaden dôkaz o páchaní trestného činu vyšetrovateľmi NAKA dokazuje aj súdne rozhodnutie, ktorým Generálna prokuratúra zrušila časť obvinení vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu.

Takéto výroky vytvárajú živnú pôdu pre šírenie dezinformácií, ktoré majú bez širšieho kontextu úplne iný význam. Tie potom žijú vlastným životom aj vďaka dezinformačným webom ako Ereport.sk alebo Infovojna.bz, ktoré Ficom prezentované nahrávky považujú za jasný dôkaz kriminalizácie opozície. 

Ak majú vyššie spomínané nahrávky rozhovorov vyšetrovateľov NAKA predstavovať dôkaz o manipuláciách vyšetrovania, dané tvrdenia opozičných politikov nie sú nič viac ako špekulácie. Je evidentné, že predstavitelia opozície a dezinformačné weby nahrávkami manipulujú, zatajujú širší kontext a prezentujú iba tie zostrihané časti, ktoré sedia do nimi vytváraného naratívu o kriminalizácii opozície. Nahrávky tak tvoria základ, ktorý je ďalej amplifikovaný a využívaný pre manipuláciu naratívu v online aj offline priestore, čo otvára veľký priestor šíreniu dezinformácií.

Kompletné nezostrihané zvukové záznamy odhaľujú odlišný príbeh ako ten, ktorý prezentuje SMER-SD. Sú jasným dôkazom manipulácií naratívu s cieľom znemožniť vyšetrovanie korupčných káuz bývalých štátnych predstaviteľov.

Výhradnú zodpovednosť za akýkoľvek obsah podporovaný prostredníctvom European Media and Information Fund nesú autori a nemusí nevyhnutne odrážať postoje EMIF a partnerov fondu, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentka magisterského stupňa Medzinárodnej politickej ekonómie na holandskej Univerzite v Groningene. Zaujíma sa o témy v oblasti geopolitiky, finančných trhov a ekonomických aj bezpečnostných aspektov migrácie. Vyštudovala bakalársky stupeň odboru Európske štúdia Univerzity Komenského v Bratislave, počas ktorého absolvovala študijný pobyt Erasmus+ na írskej Univerzite v Limericku.