DISINFO REPORT – 154. týždeň

Vitajte pri čítaní 154. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

InfoVojna a Zem a Vek šíria konšpiračnú teóriu o amerických experimentoch na ukrajinských vojakoch

InfoVojna a Zem a Vek zdieľali totožný článok, podľa ktorého USA vykonávali experimenty na ukrajinských vojakoch. InfoVojna, ktorá k článku dodala popis: „Skutočnosť, že Pentagón realizoval plán vojensko-biologickej okupácie Ukrajiny, sa ukázala až vďaka špeciálnej vojenskej operácii.“ Zdrojom má byť záverečná správa z vyšetrovania parlamentnej komisie Štátnej dumy Ruskej federácie. Ide však o opakujúci sa proruský dezinformačný naratív o Spojených štátoch amerických a biolaboratóriách na Ukrajine. Naratív prokremeľskí aktéri ďalej šíria aj napriek tomu, že sa nezakladá na žiadnych faktoch a bola mnohokrát vyvrátená. Článok bol prebratý zo zdrojov, ktoré sú napojené na ruské spravodajské služby. Viac v článku.

Časť uniknutých vojenských dokumentov NATO mohla byť zmanipulovaná Kremľom

Nateraz sú známe dve verzie uniknutých vojenských dokumentov NATO. Prvá, marcová verzia sa objavila na sociálnej platforme Discord s elementárnym zabezpečením. Odtiaľ sa obsah šíril aj na siete Twitter a Telegram. Druhá, aprílová verzia kolovala okrem vyššie spomenutých sietí aj na anonymnom diskusnom fóre 4chan. Aric Toler, analytik investigatívneho portálu Bellingcat, tvrdí, že verzie uniknutých vojenských dokumentov sa od seba navzájom líšia: „V pôvodnej verzii bol odhad ukrajinskej straty počas vojny nižší než ruský, no v druhej a zjavne upravenej verzii bola strata Ukrajincov dramaticky vyššia.“ Zmeny textu tak môžu poukazovať na manipuláciu dokumentov zo strany Moskvy. Viac v článku.

Rozhodnutie o vine Petra Kažimíra je dezinterpretované ako „nástup fašizmu“

Nedávne rozhodnutie sudcu Špecializovaného trestného súdu Milana Cisarika o vine súčasného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra z korupcie rozvírilo vody informačného priestoru. Podľa obžaloby mal Kažimír v dobe, keď zastával post ministra financií za stranu SMER-SD, sprostredkovať úplatok bývalému riaditeľovi Finančnej správy Františkovi Imreczemu. K odsúdeniu bývalého ministra financií a súčasného šéfa NBS sa takmer okamžite po zverejnení vyjadrili predseda SMER-SD Robert Fico a podpredseda strany Ľuboš Blaha. Obaja označili rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu za politicky motivované s cieľom zaplniť titulky novín. Viac v článku.

Proti odvážnym ženám v maďarskej politike sú namierené urážky aj dezinformácie

Podľa výsledkov analýzy vykonanej hnutím #ShePersisted (venuje sa boju proti šíreniu dezinformácií v súvislosti so ženami), propagandistická kampaň maďarského premiéra Viktora Orbána šíri v médiách dezinformácie aj nenávistné naratívy. Ich primárne zacielenie zahŕňa mizogýnne útoky na politicky angažované ženy, ktoré vyjadrujú hlasný nesúhlas s vládou Fideszu. Výskum bol uskutočnený prostredníctvom rozhovorov so ženami zastávajúcimi vedúce funkcie na maďarskej politickej scéne, ale aj s aktivistkami a inými verejne známymi osobnosťami. Jednou z výskumných metód bol aj monitoring a analýza mediálneho prostredia v krajine. Viac v článku.

DERUSIFIKÁCIU UKRAJINSKÉHO VEREJNÉHO PRIESTORU BUDE UPRAVOVAŤ NOVÝ ZÁKON PROTI PROPAGANDE RUSKEJ IMPERIÁLNEJ POLITIKY

 • Od začiatku ruskej vojenskej agresie v roku 2014 sa Ukrajina snaží vo všetkých oblastiach čo najviac emancipovať od Ruska a jeho vplyvu. Platí to v prípade ekonomiky, energetiky, politiky, ale aj kultúry či historickej pamäti.
 • Proces dekomunizácie a derusifikácie verejného priestoru prebieha na Ukrajine od roku 2014. V roku 2015 Ukrajinci zákonom zakázali verejnú prezentáciu symbolov odkazujúcich k sovietskemu a nacistickému režimu. 
 • Zjednodušene povedané, Ukrajina sa zbavuje sôch, pamätníkov, názvov miest, ulíc, parkov atď., ktoré odkazujú k predstaviteľom a symbolom ruskej a sovietskej imperiálnej politiky. Moskva sa totiž v 19. a 20. storočí snažila systematicky potláčať ukrajinskú národnú identitu a akékoľvek ukrajinské snahy o nezávislé konanie.
 • Do februára 2022 sa Ukrajinci zbavovali hlavne toponým (napr. zemepisných či miestnych názvov) týkajúcich sa sovietskej éry. Po začiatku ruskej invázie sa proces derusifikácie ešte zintenzívnil. Zahŕňal už aj toponymá týkajúce sa predstaviteľov ruskej imperiálnej politiky a ideológie, ktoré popierali existenciu ukrajinského národa.
 • Počas roku plnoformátovej vojny tak môžeme sledovať demontáže sôch a pamätníkov cárovnej Kataríny II., vojvodcu Alexandra Suvorova, ale aj básnika Puškina a ďalších.
 • Lídrom v demontáži objektov verejného priestoru vzťahujúcich sa k sovietskej a imperiálnej ére je Zakarpatská oblasť, v ktorej od 24. februára 2022 do 22. marca 2023 demontovali 88 objektov. V Ľvovskej oblasti sa proces dotkol 64 a Kyjevskej oblasti 60 objektov. Najintenzívnejší je tento proces v západnej a centrálnej Ukrajine, ale prebieha aj v južných a východných oblastiach.
 • Viac v príspevku zo série #Strážcovia

Dezinformáciám sa v Maďarsku darí. Médiá plnia stabilizujúcu funkciu pre režim Viktora Orbána

V Maďarsku sledujeme veľkú koncentráciu mediálneho vlastníctva, a to predovšetkým v rukách osôb blízkych vláde Viktora Orbána. Nezávislé médiá síce existujú, ale k ľuďom sa natoľko nedostávajú. Systém je totiž postavený na dosadzovaní osôb do kľúčových postov v úradoch, ktoré prevádzkujú kontrolu nad médiami, zaisťujú ich financovanie a udeľujú licencie.

Ako v praxi fungujú maďarské verejnoprávne médiá? Akým spôsobom môžu médiá slúžiť kampaniam vládnucej strany? Čo spôsobuje všeobecne nízku dôveru občanov v mediálne zdroje a aké môžu byť dôsledky takéhoto stavu? Akú úlohu majú pri šírení manipulatívnych posolstiev domáce zdroje v anglickom jazyku? Akým spôsobom napomohla k posilneniu úlohy štáty pri kontrole médií úprava legislatívy od roku 2010?

Ako využíva vládna strana izoláciu zdrojov v regiónoch a ako môže pracovať s historickými paralelami a nacionalizmom? Môžu sa v aktuálnych podmienkach uplatniť aj nezávislé médiá alebo aktéri občianskej spoločnosti? Akým formám nátlaku zo strany štátu tieto médiá čelia?

Na koho najčastejšie útočia šírené dezinformačné naratívy a ako funguje proruská propaganda v prevažne nacionalistickom prostredí? K čomu slúži očierňovanie LGBT komunity v Maďarsku a prečo bolo problematickým prijatie tzv. Zákona o ochrane detí?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytikom bezpečnostného centra Evropské hodnoty Leonom Tóthom.

Krátko z domova a zo sveta

 • Jack Teixeira, obvinený zo zverejnenia utajovaných dokumentov, mal v minulosti rasistické a násilnícke poznámky. Podľa správy prokuratúry sa na platforme sociálnych médií Discord, ktorú používal na zverejňovanie utajovaných informácií, zapojil do „pravidelných diskusií o násilí a vraždách“.
   
 • Západné sankcie uvalené na Rusko v súvislosti s jej inváziou na Ukrajinu znamenajú veľký biznis pre iné bývalé štáty Sovietskeho zväzu. Sprostredkovatelia sa pretekajú, aby zarobili na predaji nedostupného tovaru do Ruska.
   
 • Twitter patrí medzi technologické firmy, ktoré budú čeliť najprísnejšej úrovni kontroly v rámci nového regulačného režimu Európskej únie pre monitorovanie digitálnych platforiem. Platforma vlastnená Elonom Muskom bola Bruselom varovaná, že na nové pravidlá nie je pripravená.
   
 • Čína nechce mier na Ukrajine, varuje český prezident. Petr Pavel povedal, že Čína má z vojny príliš veľký prospech na to, aby hrala rolu mierotvorcu.
   
 • Elon Musk zvyšuje svoje úsilie o vývoj umelej inteligencie. Vo vybudovaní programu umelej inteligencie pokračuje aj napriek tomu, že upozorňoval na jej nebezpečenstvá.
   

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk