Dovezené obilie z Ukrajiny označujú dezinformátori šíriaci protiukrajinské nálady za „toxické“ (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 30. apríla 2023)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Dezinformační aktéri šíria nepravdivé informácie o hospodárskom a kultúrnom úpadku Západu a zároveň chvália Rusko a Čínu. 
  • Snažia sa tiež vykresliť západných lídrov ako nekompetentných, na čo hojne využívajú nedávne správy o úniku vojenských amerických dokumentov. 
  • Údajne „závadné“ obilie z Ukrajiny, ktoré sa ukázalo byť bezpečné pre spotrebiteľov, sa stalo ústredným bodom protiukrajinských nálad. V súvislosti s témou rôzni pochybní aktéri kritizujú Slovensko za poskytovanie pomoci Ukrajine.

Naratívy o dekadencii Západu

Slovenský informačný priestor je neustále zaplavovaný množstvom protizápadného obsahu, predovšetkým od opozičných politikov a nedôveryhodných politických komentátorov. Tieto príspevky sú potom zdieľané populárnymi dezinformačnými webmi, čo následne protizápadné nálady značne zosilňuje. V posledných dvoch týždňoch ustúpila kritika Západu v súvislosti s vojenskou pomocou Ukrajine a začíname opäť pozorovať všeobecnejší naratív – že Západ na čele s USA a EÚ je v stave úpadku. Dezinformační aktéri zároveň vykresľujú Čínu a Rusko ako úplný opak.

Najaktívnejším aktérom v šírení naratívov o dekadencii Západu a súčasnom chválení Ruska a Číny je Milan Uhrík, poslanec Európskeho parlamentu a predseda krajne pravicovej strany Republika. Na svojej stránke na Facebooku zverejnil video zo svojho prejavu v Európskom parlamente, v ktorom otvorene obviňuje EÚ, že slúži americkým obchodným záujmom a slepo ide do konfliktu s Čínou. V popise píše: „Svet sa mení, vplyv Západu upadá. Vidí to každý, kto nie je vedome slepý.“ Uhrík tak pokračuje vo svojej dlhodobej tendencii nekritického pohľadu na Čínu a Rusko, ktorú obhajuje nepodloženými tvrdeniami o ekonomickom a kultúrnom úpadku západných krajín.

Podobnú rétoriku používajú aj ďalší opoziční politici, ako napríklad Milan Mazurek. V príspevku na Facebooku, ktorý v čase písania článku nazbieral viac ako 17-tisíc interakcií, Mazurek reaguje na Správu o dodržiavaní ľudských práv za rok 2022, ktorú zverejnilo Ministerstvo zahraničných vecí USA a v ktorej sa politik spomína ako jeden zo zdrojov dezinformácií a extrémistických nálad na Slovensku. Mazurek označuje správu za „tendenčné nezmysly“, poukazuje na niektoré sociálne problémy v USA, ako je bezdomovectvo alebo zneužívanie drog v niektorých oblastiach krajiny, a dokonca uráža amerického prezidenta Joea Bidena. Takýto ačohentizmus a vytrhávanie informácií z kontextu možno považovať za spôsob, ako odvrátiť všetku kritiku na jeho adresu iným smerom a zároveň vykresliť USA ako dekadentný národ. To je tvrdenie, ktoré sa zakladá len na veľmi obmedzenom počte príkladov.

Vedenie Západu je podľa dezinformátorov nekompetentné

Spomínaný falošný naratív o dekadencii Západu sa prejavuje aj v spochybňovaní schopností západných lídrov. Najnovšou udalosťou, ktorá vyvolala vlnu tohto typu dezinformácií, je únik tajných vojenských dokumentov USA. Ten je podľa niektorých dezinformátorov dôkazom nekompetentnosti predstaviteľov krajiny. 

Tento subnaratív šíri najmä jedna osoba – Ľuboš Blaha, člen protisystémovej strany SMER-SSD, ktorého účet na Facebooku je v súčasnosti zablokovaný. Na svojom kanáli na Telegrame prezentuje nedávny únik informácií ako dôkaz údajnej neschopnosti Washingtonu. Ďalej označuje Spojené štáty americké za „neseriózny“ štát, prirovnáva ich ku krajinám tretieho sveta a podobne ako Mazurek uráža prezidenta Bidena. Príspevok bol opätovne zdieľaný dezinformačnou stránkou Hlavný denník

Blaha je notoricky známy svojou nekritickou rétorikou voči Rusku, ako aj aktívnym šírením prokremeľskej propagandy. Často využíva príležitosť na diskreditáciu Západu bez ohľadu na to, či sú jeho tvrdenia podložené faktami alebo nie, čo bol aj prípad nedávneho úniku vojenských informácií.

Je tiež dôležité poznamenať, že uvedený subnaratív sa nešíri len v súvislosti s USA, ale aj o EÚ. Robert Fico, predseda strany SMER-SSD a bývalý premiér, napísal v príspevku na Facebooku: „Európska únia je pre Slovensko životne dôležitá. V súčasnosti má však katastrofálne líderstvo. Od súčasného vedenia EÚ nemôžeme očakávať žiadnu mieru sebareflexie…“ Týmto a inými nepodloženými výrokmi Fico prejavuje tendenciu pragmaticky kritizovať a vystupovať proti západným krajinám a organizáciám. Túto rétoriku v posledných mesiacoch výrazne posilnil v rámci snahy získať čo najviac politických bodov pred nadchádzajúcimi voľbami.

„Závadné“ ukrajinské obilie vyvoláva protiukrajinské nálady

Mlyn Kolárovo zistil, že zásielka obilia z Ukrajiny obsahovala pesticíd, látku chlorpyrifos, v množstve prekračujúcom povolené hodnoty. Keďže dva nezávislé testy ukázali rozdielne výsledky, mlyn dal otestovať aj múku vyrobenú z tejto pšenice. Výsledky potvrdili, že pesticídy sa v múke vôbec nenachádzajú, čo znamená, že výsledný produkt pre kozumentov nepredstavuje žiadne zdravotné riziko. 

Látka, ktorej rezíduá boli v obilí nájdené, sa používa vo viac ako 100 krajinách sveta a do roku 2020 bola povolená aj v EÚ. Odborníci tiež tvrdia, že podobné zistenia nie sú špecifické len pre obilie z Ukrajiny, ale aj pre obilniny pestované na Slovensku. Napriek tomu viacerí dezinformátori využili príležitosť na zveličenie situácie a šírenie protiukrajinských nálad. 

Proruská dezinformačná stránka Armáda Ruskej federácie napísala: „Posielame Ukrajine milióny v zbraniach, humanitárnej pomoci, rôznych grantoch, organizovali sa zbierky a toto sme dostali. Zdraženie tranzitu ropy, zdravotne závadné obilie, ktoré malo pôvodne zachraňovať Afriku a rozpad domáceho poľnohospodárstva.“ Toto tvrdenie je mimoriadne zavádzajúce, pretože sa snaží vykresliť slovenskú pomoc Ukrajine ako neopätovanú a márnu. Zároveň odvádza pozornosť od agresívnych krokov Ruska.

Ďalšia dezinformačná stránka Bádateľ komentovala situáciu nasledovne: „Keď bolo v Číne kontaminované detské mlieko, zodpovední dostali trest smrti. Aký trest dostanú zodpovední za toxické obilie u nás?“ Čínsky škandál s kontaminovaným mliekom z roku 2008 bol významným incidentom v oblasti verejnej bezpečnosti, ktorý viedol k viacerým úmrtiam. V žiadnom prípade ho nemožno porovnávať so situáciou s ukrajinským obilím, ktoré preukázateľne nepredstavuje pre spotrebiteľov žiadne zdravotné riziko. Porovnávaním neporovnateľného Bádateľ zámerne zavádza verejnosť a umocňuje už aj tak nepriateľské nálady voči Ukrajine. Okrem toho zasieva vo verejnosti neopodstatnený strach z ukrajinských výrobkov a všeobecne vytvára negatívny obraz krajiny. Navyše zmienky o treste smrti sú značnou hyperbolou, keďže Slovensko je demokratický štát, ktorý nemožno v žiadnej podobe porovnávať s čínskym režimom. 

Krajne pravicoví politici komentujú situáciu so „závadným“ ukrajinským obilím

Keďže príspevky o ukrajinskom obilí boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slová „obilie“ a „Ukrajina“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Milan Uhrík zverejnil video, v ktorom označuje dovážané ukrajinské obilie za „toxické“ a hovorí: „Slovensko robí pre Ukrajinu dosť. Ukrajinskí kšeftári nám sem za „odmenu“ predávajú obilie napichané chémiou a pesticídmi. Toto majú jesť naše deti?“ Politik celú situáciu zveličuje a podobnou rétorikou spomínajúcou deti sa snaží v občanoch vyvolať negatívne pocity voči Ukrajincom. Video v čase písania článku nazbieralo viac ako 78-tisíc pozretí.

Ďalšie miesto patrí už spomínanému príspevku Bádateľa, v ktorom stránka vytvára falošnú koreláciu medzi incidentom s čínskym kontaminovaným mliekom a ukrajinským obilím, ktoré nie je zdraviu škodlivé. 

Tretí príspevok patrí Milanovi Mazurekovi, ktorý opätovne zdieľal video Milana Uhríka, čím mu pomohol získať vyšší dosah. 

Štvrté miesto patrí Denise Sakovej, poslankyni za stranu Hlas-SD. V príspevku na Facebooku nazýva obilie dovezené z Ukrajiny „závadným a zdravie ohrozujúcim“, čo je v priamom rozpore s výsledkami testov a stanoviskami odborníkov.

Dezinformačná stránka Slobodný vysielač píše nasledovné: „Nie je žiadnym prekvapením, že najväčší lokajský štát vo V4 pokiaľ ide o plnenie príkazov od svojich pánov – /veľkého bieleho otca z Washingtonu a pánov a dám veliacich z Bruselu/ – Slovensko naďalej bez problémov myslí predovšetkým na záujem Ukrajiny než na bezpečnosť vlastného obyvateľstva.“ Takouto rétorikou posilňuje už prítomný naratív o tom, že Slovensko nemá autonómiu a slúži cudzím záujmom. Navyše, vyhlásenia, že Slovensku záleží viac na Ukrajincoch ako na vlastných občanoch, sú mimoriadne zavádzajúce a nie sú ničím iným ako nástrojom na oslabenie podpory obete ruskej agresie.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/