Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku využíva Facebook na účely informačných operácií

Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku je predĺženou rukou Kremľa. Jeho profil na Facebooku je najaktívnejší spomedzi všetkých ruských a čínskych zastupiteľstiev v Európe. Od začiatku vojny Ruska proti Ukrajine uverejnilo takmer 5-tisíc príspevkov.

International Republican Institute (IRI) spustil projekt monitorovania aktivity ruských a čínskych ambasád v Európe na Facebooku. Najaktívnejším zastupiteľským úradom pôsobiacim v európskom štáte je Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku. Na svojom facebookovom profile zverejnilo od začiatku vojny do 3. apríla 2023 až 4972 príspevkov.

Stránka slúži na šírenie politických posolstiev

Ruská ambasáda dlhodobo dosahuje najvyšší počet príspevkov v porovnaní s ostatnými zastupiteľskými úradmi na Slovensku. Profil bol založený v roku 2013 a dnes má približne 68-tisíc sledovateľov.

Obsah príspevkov Ruského veľvyslanectva na Slovensku je primárne politický. Profil uverejňuje vyhlásenia ruských predstaviteľov, komentáre Moskvy k aktuálnej situácii na Ukrajine a komunikuje opatrenia týkajúce sa zahraničných záležitostí.

Príspevky sa tiež týkajú historických udalostí Ruska, ale aj štátnych sviatkov na Slovensku, ktoré sú určitým spôsobom späté s bývalým Sovietskym zväzom. Rétoricky sa úrad pomerne silno vymedzuje voči Západu, Spojeným štátom americkým aj EÚ a NATO. V menšej miere veľvyslanectvo propaguje aj turizmus v Rusku.

Facebookový profil Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku zohráva významnú úlohu v informačných operáciách na Slovensku. Okrem propagovania režimu je závažným aspektom preberanie proruskej propagandy a následné šírenie naratívov a dezinformácií v informačnom priestore.

Veľvyslanectvo vytvorilo dezinformáciu o údajnom zničení cintorínu v obci Ladomirová

Podľa „Správy Policajného zboru o dezinformáciách na Slovensku v roku 2022“, Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike plníúlohu importéra prokremeľských dezinformácií na Slovensku, ktoré ďalej preberajú a šíria mnohé proruské kanály. Veľvyslanectvo uverejnilo napríklad konšpiračnú teóriu o amerických laboratóriách na Ukrajine, ktoré údajne šíria ochorenie Covid-19 a plnia vojenské účely.

V septembri 2022 vytvorilo ruské veľvyslanectvo dezinformáciu o zničení cintorína v obci Ladomirová na východe Slovenska, kde sú pochovaní aj ruskí vojaci padlí v prvej svetovej vojne. Na svojom facebookovom profile uverejnilo informáciu, že cintorín, ktorého rekonštrukciu v roku 2014 veľvyslanectvo financovalo, mal byť údajne zničený na pokyn vtedajšieho starostu Ladislava Cupera.

Na príspevok reagovala Polícia Slovenskej republiky, ktorá tvrdenie o dehonestovaní hrobov ruských vojakov vyvrátila a označila za hoax. Dezinformáciu o zničení cintorína však medzitým prevzal generálny prokurátor Maroš Žilinka a nariadil prešetrenie udalosti. Po tom, čo vyšetrovateľ prípad ukončil, krajská prokuratúra v Prešove nariadila pokračovať vo vyšetrovaní.

Dezinformáciu šírila aj ruská televízia

Po incidente polícia zverejnila príspevok o tom, ako táto informačná operácia prebiehala. Dezinformáciu o zničenom cintoríne prebrali nielen viaceré proruské a konšpiračné kanály na Slovensku, ale aj ruská štátna televízia Rusko 1. Tá o prípade odvysielala reportáž.

Dezinformácia vytvorená ruským veľvyslanectvom vďaka včasnej reakcii polície nemala veľký dopad na verejnosť na Slovensku. Bola však využitá na účely domácej propagandy v Rusku prostredníctvom reportáže, v ktorej redaktorka mylne informovala o dehonestovaní hrobov ruských vojakov v obci Ladomirová.

Podľa Ministerstva obrany SR išlo o ruskú informačnú operáciu, ktorá má odpútať pozornosť od nálezu masového hrobu neďaleko ukrajinského Iziumu, kde malo dochádzať k týraniu ukrajinských vojakov zo strany ruskej armády.

Veľvyslanec Ruskej federácie Igor Bratčikov bol predvolaný ministerstvom zahraničných vecí, aby situáciu objasnil. Ministerstvo zároveň odsúdilo snahy o rozdeľovanie spoločnosti prostredníctvom dezinformácií.

Ruská ambasáda na svojom facebookovom profile zverejnila reakciu na predvolanie veľvyslanca Bratčikova. Naďalej zastávala postoj, že cintorín bol zničený, napriek vyvráteniu zo strany polície a starostu obce Ladomirová.

Propagandu šíri aj prostredníctvom offline aktivít

Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku nepôsobí len v online priestore. Svoju činnosť vykonáva aj prostredníctvom organizácie aktivít pri príležitosti rôznych výročí, spolupodieľaním sa na oslavách niektorých štátnych sviatkov či podporou nacionalistických a proruských skupín.

Ambasáda na svojom facebookovom profile informovala o otvorení európskej centrály prokremeľského motorkárskeho gangu Noční vlci v roku 2018, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia veľvyslanectva.

Noční vlci sú úzko prepojení na ruský režim. Šéf slovenskej skupiny Jozef Hambálek sa dokonca stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, a to na motorkárskom zraze na Kryme v roku 2017. Od júla minulého roka je Hambálek na sankčnom zozname EÚ v rámci sankcií uvalených na Rusko.

Na Slovensku je ruská ambasáda mimoriadne aktívna

Ruská ambasáda na Slovensku využívala svojich zamestnancov na verbovanie informátorov pre Moskvu. Ruský vojenský pridelenec Sergej Solomasov a Bohuš Garbár, prispievateľ na dezinformačných weboch, boli zaznamenaní pri dohadovaní spolupráce.

Garbár mal zisťovať informácie týkajúce sa komunikácie v rámci členských krajín NATO a EÚ, a mal vytipovať ďalšie osoby, ktoré by mohli donášať informácie. Za špionáž dostal trojročný podmienečný trest, pokutu 15-tisíc eur a trest prepadnutia majetku v hodnote tisíc eur.

Solomasov bol spolu s ďalšími dvomi pracovníkmi ruskej ambasády vyhostený zo Slovenska. Po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu rozhodlo Slovensko o znížení počtu pracovníkov na zastupiteľskom úrade Ruska v Bratislave o 35 osôb.

V reakcii na umiestnenie Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku na vrchole rebríčka najaktívnejších čínskych a ruských ambasád v Európe sa politológ Grigorij Mesežnikov vyjadril, že toto je len ďalší znak toho, že ruská diplomacia vníma na Slovensku priaznivejšie podmienky ako v iných európskych krajinách“.

Tvrdenie zodpovedá aj viacerým štatistikám o zraniteľnosti slovenskej verejnosti voči hybridným hrozbám. Podľa prieskumu organizácie Globsec z roku 2020 až 56 % Slovákov je náchylných veriť konšpiráciám. Zraniteľnosť voči zahraničnému vplyvu pritom najviac ovplyvňujú proruské sympatie. Konšpiračný index, ktorý hovorí o miere dôvery v konšpiračné teórie, je na Slovensku podľa výskumu Centra pre bioetiku Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave a agentúry Focus z roku 2022 jeden z najhorších na svete.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala medzinárodné vzťahy a európske štúdiá na Masarykovej univerzite v Brne. V súčasnosti sa venuje boju proti hybridným hrozbám na štátnej úrovni. Zaujíma sa o strategickú komunikáciu, technológie v oblasti bezpečnosti a aktuálne dianie na medzinárodnej scéne.