DISINFO REPORT – 153. týždeň

Vitajte pri čítaní 153. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Uhríkove tvrdenia o korupcii v Európskom parlamente sú zavádzajúce

Predseda strany Republika Milan Uhrík v nedávnom rozhovore pre internetové rádio Slobodný vysielač sprostredkovával svoje údajné skúsenosti z práce europoslanca. V rámci rozhovoru sa zmienil okrem iného tiež o tom, že v Bruseli má fungovať niekoľko tisíc neziskových organizácií, pre ktoré pracujú desiatky tisíc lobistov. Skrz túto sieť lobistov majú mimovládne organizácie údajne korumpovať európskych poslancov, a tým likvidovať záujmy občanov Únie. Pri svojich tvrdeniach sa Milan Uhrík odvolával na dáta Transparency International, avšak neuviedol konkrétnu publikáciu, z ktorej by mali pochádzať. Analýza na podobnú tému bola skutočne publikovaná v októbri 2022, avšak jej závery sa zásadne odlišujú od toho, čo tvrdí Milan Uhrík. Viac v článku.

Po streľbe v Nashville stúplo šírenie dezinformácií a útoky voči transrodovej komunite

Práva trans ľudí tento rok v Spojených štátoch amerických čelia tlaku obmedzení, ktoré by mohli spôsobiť hlboké následky na životy transrodových občanov. Vyššej garancii ich práv nepomohol ani útok, ktorý sa udial 27. marca 2023 v americkom Nashville, a ktorý si okamžite vyžiadal vysokú mieru pozornosti. Dôvodom zvýšenej pozornosti incidentu nie je len samotná tragédia, ale aj nepotvrdené a falošné správy, ktoré útok sprevádzali. Terčom ich šírenia sa stala trans komunita, ktorá je z útoku obviňovaná. Krajne pravicoví politici a komentátori začali ešte pred potvrdením identity strelkyne využívať tragédiu pre politický zisk útokmi na trans komunitu. Viac v článku.

Rusko využíva na legitimizovanie anexie okupovaných území na Ukrajine politiku pasportizácie

Ruská pasportizácia, teda masová naturalizácia občanov sporných území na východe Ukrajiny, mení Ukrajincov na Rusov. Cieľom ruského režimu je zvýšiť demografické zastúpenie svojich občanov na týchto územiach, ale aj podkopať suverenitu napadnutého štátu. Ruská taktika pasportizácie bola už v roku 2002 realizovaná na územiach Gruzínska a Moldavska. Podľa Iryny Vereščukovej, podpredsedníčky ukrajinskej vlády a ministerky pre integráciu dočasne okupovaných území, je pasportizácia na Ukrajine nesporne vojnovým zločinom, ktorý porušuje Štvrtý ženevský dohovor o ochrane civilných osôb počas vojny. Viac v článku.

Dezinformátori odsudzujú podporu Ukrajiny, národná suverenita Slovenska sa stáva predmetom diskusie

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

 • V súvislosti s informáciou, že britská vláda plánuje poslať na Ukrajinu muníciu s ochudobneným uránom, sa na sociálnych sieťach mobilizovalo množstvo dezinformačných stránok. Tie toto rozhodnutie odsúdili a šírili nepravdivé tvrdenia o účinkoch tohto druhu munície.
   
 • Opoziční politici útočia na slovenskú vládu za to, že prejavuje podporu Ukrajine.
   
 • V informačnom priestore stále prevládajú protizápadné naratívy. Dezinformátori zneužívajú najmä rozšírený falošný naratív o „diktáte Bruselu“. Viac v reporte.

Dezinformačné facebookové stránky slúžia na znásobovanie vplyvu toxických naratívov politikov

V prvých mesiacoch roka sú medzi najaktívnejšími komunikátormi na slovenskom Facebooku niekoľkí politickí aktéri, ktorí komunikujú hlavne témy spojené s ruskou agresiou na Ukrajine. Ich obsah je v mnohých prípadoch veľmi toxický, útočný a obsahuje množstvo manipulačných techník.

Nakoľko sa medzi komunikátormi tém na slovenskom Facebooku objavujú rôzne dezinformačné stránky či profily webových stránok dezinformačných pseudomédií? Ktoré z týchto stránok sú v súčasnosti najúspešnejšie a aká je ich úloha vo vzťahu k politickým aktérom? Ktoré témy od začiatku roka najviac rezonovali slovenskému informačnému prostrediu?

Prečo bola prevalentnou téma odovzdania stíhačiek MiG-29 Ukrajine a aké klamlivé naratívy sa na ňu viazali? Na čo slúžia útoky na politické osobnosti, ktoré sledujeme v posledných mesiacoch v online priestore a na koho sa najviac sústredia? Akým spôsobom využíva Rusko svoje veľvyslanectvo na Slovensku pre šírenie propagandy a ovplyvňovanie verejnej mienky?

Ako bol doposiaľ na slovenskom Facebooku interpretovaný postoj Číny voči Rusku a jeho agresii na Ukrajine? Mohla táto téma slúžiť slovenským dezinformátorom na obhajobu ruského režimu?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytičkou Infosecurity.sk Michaelou Ružičkovou.

Krátko z domova a zo sveta

 • Spojené kráľovstvo varuje pred zvýšenou aktivitou proruských hackerov. Ich cieľom je kritická infraštruktúra v Európe.
 • Sundar Pichai, výkonný riaditeľ spoločnosti Google vyzval na celosvetový regulačný rámec pre AI podobný zmluvám používaným na reguláciu používania jadrových zbraní. Obáva sa totiž, že súťaž o pokrok v technológii bude na úkor jej bezpečnosti.
 • Bývalý príslušník americkej armády je podozrivý z riadenia prokremeľskej dezinformačnej stránky. Naprieč sociálnymi sieťami mal celkovo viac ako 135-tisíc sledovateľov.
 • Aj viac ako rok po vojne niektorí obyvatelia východnej Ukrajiny stále podporujú Rusko napriek neustálemu bombardovaniu zo strany ruských síl. Podľa odborníkov ide o dôsledky ruskej propagandy.
 • Stanica Fox News súhlasila so zaplatením 787,5 milióna (717 miliónov eur) dolárov v rámci dohody o urovnaní sporu. Spoločnosť Dominion Voting Systems totiž Fox News zažalovala za ohováranie v súvislosti so šírením dezinformácií o voľbách v roku 2020.
   

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk