DISINFO REPORT – 152. týždeň

Vitajte pri čítaní 152. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Mazurek dezinformuje o tzv. európskom certifikáte rodičovstva

Nové navrhnuté pravidlá sú údajne namierené voči niektorým národným štátom, ktoré neakceptujú „do bodky nastavenú LGBT agendu“. Mazurek ďalej tvrdil: „Rozhodli sa (bruselskí úradníci) priamo zasahovať do vnútorných národných záležitostí jednotlivých štátov a úplne porušovať princíp subsidiarity, na ktorom vraj stojí európska politika.“ Mazurek síce má pravdu, že je v právomoci členských štátov stanoviť predpisy o vymedzení rodiny a o určení rodičovstva, do tejto kompetencie však návrh nariadenia nezasahuje. Mazurek vo videopríspevku rozčúlene hovorí, že „predstavitelia odvolanej slovenskej vlády sú úplne submisívni a akceptujú všetko, čo im Brusel nadiktuje“. Aj v tomto však poslanec účelovo zavádza. Parlamentný výbor pre európske záležitosti totiž v stredu 22. marca 2023 neodsúhlasil návrh o tzv. európskom certifikáte rodičovstva. Viac v článku.

Verejná diskusia o právach transrodových ľudí je priestorom pre dezinformácie

Transrodoví ľudia sa čoraz viac objavujú v spoločenskom diskurze, keďže stále otvorenejšie hovoria o svojich problémoch. Verejne poukazujú na to, že im chýba prístup k adekvátnej zdravotnej starostlivosti a že nemajú rovnaké práva ako väčšinová spoločnosť. Navyše sa každý deň stretávajú s nenávistnými prejavmi. Na ich adresu sa však objavuje čoraz väčšie množstvo dezinformácií. Dezinformační aktéri hovoria napríklad o tom, že transrodovosť je choroba a že deti si po úprave práv transrodových ľudí budú masovo meniť pohlavie. Občianske združenie Saplinq venujúce sa rozvoju LGBTI+ komunity a posilňovaniu práv queer ľudí na Slovensku identifikovalo niekoľko hlavných dezinformácií. Z monitoringu, ktorý sme publikovali v roku 2021, vyplýva, že queer ľudia boli jedným z najčastejších terčov slovenskej dezinformačnej scény. Viac v článku.

Zadržanie amerického novinára môže prehĺbiť priepasť medzi Ruskom a Západom

Rusko zadržalo amerického novinára Evana Gerškoviča pre podozrenie zo špionáže. Gerškoviča, ktorý pracuje ako reportér pre denník The Wall Street Journal (WSJ), zatkli v utorok 23. marca 2023 v Jekaterinburgu. Federálna bezpečnostná služba Ruskej Federácie (FSB) ho obvinila z vykonávania špionážnej činnosti pre vládu USA. Podľa vyhlásenia sa mal novinár podieľať na zhromažďovaní utajených informácií o aktivitách jedného z podnikov vojensko-obranného komplexu v Rusku. Súdne pojednávanie, ktoré malo byť podľa nemenovaného zdroja vedené ako „prísne tajné“, prebiehalo bez prítomnosti Gerškovičovho obhajcu v súdnej sieni. V prípade preukázania viny hrozí reportérovi až 20 rokov za mrežami. Viac v článku.

Ukrajina si v marci pripomenula výročie masakru v Buči. Rusko stále hovorí o ukrajinskej provokácii

Ukrajinskí vojaci našli v meste Buča telá mužov, žien a detí na uliciach, vo dvoroch či ich vlastných domovoch. Niektoré obete javili známky mučenia. Tieto chladnokrvné činy a násilie spáchané na obyvateľoch Buči sú už v súčasnosti známe ako „masaker v Buči“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas spomienkového podujatia, ktoré sa konalo presne rok po oslobodení mesta, uviedol, že ukrajinské úrady zdokumentovali v okrese Buča viac ako 1400 úmrtí civilistov. Medzi obeťami bolo aj 37 detí a viac ako 175 ľudí bolo nájdených v masových hroboch a mučiarňach. Viac v článku.

NOVÁ KONCEPCIA ZAHRANIČNEJ POLITIKY RUSKA MOBILIZUJE SVET PROTI ZÁPADU

 • Moskva sa na medzinárodnej scéne dostala do viditeľnej izolácie, na čo odpovedá snahami o posilnenie politických a hospodárskych väzieb s krajinami v Afrike a Ázii, ktoré zaujali neutrálnejší postoj k ruskej agresii na Ukrajine. Vladimir Putin tak zintenzívňuje svoje pokusy mobilizovať zvyšok sveta proti Západu. 
 • Ruský prezident schválil 31. marca novú koncepciu ruskej zahraničnej politiky. 42-stranový dokument bol zverejnený v predvečer prevzatia predsedníctva v Bezpečnostnej rade OSN. To podľa Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) pravdepodobne značí, že Moskva vytvára informačné podmienky pre budúce rétorické úsilie v OSN zamerané na vytvorenie protizápadnej koalície.
 • V doktríne sa Rusko označuje za „krajinu-civilizáciu“, ktorej úlohou je brániť to, čo sa v nej nazýva „ruský svet“ a „tradičné duchovné a morálne hodnoty“, pred „pseudohumanistickými a inými neoliberálnymi ideologickými postojmi“. 
 • Nová koncepcia vykresľuje Západ ako protiruskú a medzinárodne destabilizujúcu silu v oveľa väčšej miere ako tá predchádzajúca z roku 2016. USA a „ďalšie nepriateľské krajiny“ údajne rozpútali hybridnú vojnu zameranú na oslabenie Ruska, ktoré má preto v úmysle odstrániť túto dominanciu.
 • Termínom „nepriateľské krajiny“ označuje Moskva štáty, ktoré odsúdili ruskú inváziu na Ukrajinu a uvalili na Kremeľ sankcie. Na tomto zozname figuruje aj Slovensko, na čo však slovenskí prokremeľskí aktéri šíriaci myšlienky o potrebe priateľských vzťahov v Ruskom radi zabúdajú.
 • Viac v príspevku zo série #Strážcovia.

Politickí aktéri strašia mobilizáciou a zaťahovaním Slovenska do vojny

Rámec slovenskej dezinformačnej scény je nastavený v podstate stále rovnako. Pohybujeme sa v naratívoch, ktoré sú už v spoločnosti takpovediac zakorenené. Masívna dezinformačná kampaň začala už v roku 2014 a smerovala aj na západné publikum. Naratívy z tohto obdobia teda tvoria základňu pyramídy proruskej propagandy, na ktorú sa dnes nabaľujú ďalšie dezinformačné aktivity, ľahko prispôsobiteľné aktuálnym podmienkam a situáciám.

Aké taktiky používajú prokremeľskí dezinformátori a propagandisti od roku 2014 a neskôr od začiatku plnoformátovej invázie na Ukrajinu v roku 2022? Ako môžeme rozdeliť naratívy zamerané na západné sankcie proti Rusku, podporu Ukrajiny, či podkopanie vzťahu Ukrajiny s jej parnermi a susednými štátmi? Ako dezinformačná scéna na Slovensku reagovala na zatykač na Vladimira Putina za vojnové zločiny a prečo bol vydaný? Ako bola naopak interpretovaná návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve?

Akú úlohu hrá v prokremeľskej vojnovej propagande téma údajnej výroby jadrových zbraní na Ukrajine? Môžu politickí aktéri pred predčasnými voľbami zneužívať tému vojny na Ukrajine na rozdeľovanie spoločnosti a získavanie politických bodov? Aký vývoj môžeme pred voľbami očakávať v rámci dezinformačnej scény? Na čo slúžilo prokremeľským aktérom strašenie mobilizáciou či údajným zaťahovaním Slovenska do vojny? Môže sa v kontexte predčasných volieb objaviť spochybňovanie volebnej legitimity a ktorí aktéri by s týmto naratívom mohli pracovať?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom Infosecurity.sk Petrom Dubóczim.

Krátko z domova a zo sveta

 • USA uvalili sankcie, na Medzinárodnú investičnú banku (IIB), kontroverznú inštitúciu so sídlom v Budapešti s väzbami na Rusko. Sankcie sú aj symbolom zatiaľ najhorších vzťahov Maďarska s Washingtonom.
   
 • Séria nových dohôd posilňujúcich energetické prepojenia Maďarska s Ruskom len predĺži vojnu na Ukrajine, varoval prezident Zelenskyj. Ukrajinský prezident tiež vyzval Brusel, aby dohody zablokoval.
   
 • Na sociálnych sieťach kolujú zábery, na ktorých ruskí vojaci odrezávajú hlavy ukrajinským vojnovým zajatcom. Volodymyr Zelenskij v reakcii vyzval medzinárodných lídrov, aby konali.
   
 • Výskumníci tvrdia, že 10 štátom bol predaný ďalší izraelský sledovací softvér. Podľa Microsoftu a Citizen Lab bol softvér QuaDream využitý na sledovanie politikov a novinárov, ale konkrétne obete identifikované zatiaľ neboli. 
   
 • Niektorí spojenci francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona ho kritizujú za jeho návštevu Číny. Najviac znepokojujúce je pre nich Macronove tvrdenie, v ktorom naznačil, že bezpečnosť Taiwanu nie je problémom Európy.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk