Dezinformátori odsudzujú podporu Ukrajiny, národná suverenita Slovenska sa stáva predmetom diskusie (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 15. apríla 2023)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • V súvislosti s informáciou, že britská vláda plánuje poslať na Ukrajinu muníciu s ochudobneným uránom, sa na sociálnych sieťach mobilizovalo množstvo dezinformačných stránok. Tie toto rozhodnutie odsúdili a šírili nepravdivé tvrdenia o účinkoch tohto druhu munície.
  • Opoziční politici útočia na slovenskú vládu za to, že prejavuje podporu Ukrajine.
  • V informačnom priestore stále prevládajú protizápadné naratívy. Dezinformátori zneužívajú najmä rozšírený falošný naratív o „diktáte Bruselu“.

Britská vláda posiela na Ukrajinu muníciu s ochudobneným uránom, dezinformačné stránky reagujú

V súvislosti s pokračujúcou vojnou na Ukrajine sa protiukrajinským dezinformáciám na sociálnych sieťach stále darí. Okrem šírenia falošných naratívov, ktoré sú už v slovenskom informačnom priestore silne zakorenené, sa dezinformátori prispôsobujú aj aktuálnym podmienkam a situáciám. Nedávno vyvolala vlnu dezinformácií správa o tom, že britská vláda dodáva ukrajinským ozbrojeným silám muníciu s ochudobneným uránom. Niektorí aktéri navyše tvrdili, že Spojené kráľovstvo posiela do krajiny jadrový materiál nebezpečný pre obyvateľstvo.

Dezinformačná stránka Veci Verejné napísala, že ochudobnený urán je vysoko závadný a ak ho ukrajinské sily použijú, mnohé európske krajiny môžu čeliť rakovine a vrodeným chybám. Ďalšia problematická stránka Armádny magazín tvrdila, že použitie britskej uránovej munície by mohlo zamoriť Ukrajinu „na stáročia“. V druhom článku sa ako hlavný zdroj uvádza vrchný veliteľ síl radiačnej, chemickej a biologickej obrany Ruskej federácie Igor Kirillov. 

Známa proruská stránka Armáda Ruskej federácie uviedla nasledovné: „Veľká Británia pošle Ukrajine ochudobnený urán, Rusko pošle Veľkej Británii obohatený urán ale v inej forme. To je vcelku férová dohoda“. Aj keď sa snažia používať vágne formulácie, jasne naznačujú, že Rusko by malo v odvete proti Spojenému kráľovstvu použiť jadrové zbrane, čo môžeme považovať za veľmi nebezpečnú rétoriku.

Uvedené tvrdenia o údajných negatívnych účinkoch na zdravie boli medzičasom vyvrátené Ministerstvom obrany SR. Rádioaktivita takýchto materiálov je mimoriadne nízka – toto tvrdenie podporuje aj štúdia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Používanie munície s ochudobneným uránom navyše nie je zakázané žiadnymi konvenciami.

Táto munícia je štandardnou súčasťou dodávky britských tankov Challenger 2 na Ukrajinu, pre ktoré je určená munícia na báze uránu. Takéto strely vyvinuli USA počas studenej vojny na ničenie sovietskych tankov, a to vrátane tankov T-72. Tým teraz čelí Ukrajina pri snahe prelomiť patovú situáciu na východe.

Návšteva Ukrajiny vyvolala vlnu politických manipulácií

Od začiatku vojny na Ukrajine sa mnohí proruskí slovenskí politici, najmä z opozičných strán, aktívne snažia podkopať podporu verejnosti Ukrajine. Okrem mnohých rozšírených protiukrajinských naratívov sa zdá, že jedným z hlavných nástrojov tejto manipulácie sú priame útoky proti súčasným politikom, ktorí konzistentne prejavujú podporu Ukrajine. Primárnym terčom tejto hostility sú slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, dočasný premiér Eduard Heger a dočasný minister obrany Jaroslav Naď.

Heger a Naď čelia osobným útokom z rôznych dezinformačných zdrojov pre ich silnú podporu Ukrajiny počas celého trvania vojny. Tieto nálady však v posledných týždňoch výrazne zosilneli v dôsledku ich rozhodnutia dodať Ukrajine stíhačky MiG-29 a teraz aj pre stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve.

Najpopulárnejší príspevok týkajúci sa tejto nedávnej návštevy uverejnila Anna Belousovová, bývalá poslankyňa slovenského parlamentu známa tvorbou proruského obsahu. V tomto príspevku naznačuje, že podporou Ukrajiny sa Slovensko stáva súčasťou konfliktu a že Naď môže nakoniec „ponúknuť“ slovenských vojakov, aby bojovali na ukrajinskej strane. Ide o ukážkový príklad taktiky šírenia strachu, ktorá má v tomto prípade za cieľ podkopať podporu verejnosti vláde. Tá je v súčasnosti široko využívaná v súvislosti s naratívmi o vojnovom stave, mobilizácii a rozširovaní konfliktu do iných krajín.

Opozičný poslanec za stranu SMER-SD Ľuboš Blaha uviedol nasledovné: „Heger a Naď si idú do Kyjeva po pamlsok. Budú sa s Volodymyrom výborne zabávať na tom, ako zaťahujú Slovensko do vojny. Ale im to je jedno.“ Odvoláva sa na dodávku stíhačiek MiG-29 a obviňuje oboch politikov z vojnového štvania, čo je taktika, ktorú opoziční poslanci v posledných mesiacoch hojne využívajú. Dezinformátori sa ňou spravidla snažia vyvolať vo verejnosti strach a poštvať občanov proti súčasnej vláde. Ide o spôsob zvýšenia svojich politických preferencií v predvolebnom období.

Podobne sa k situácii vyjadril aj europoslanec a predseda krajne pravicovej strany Republika Milan Uhrík. V príspevku uverejnenom na jeho stránke na Facebooku sa píše: „Tak Heger s Naďom sú na Ukrajine. Úprimne – mohli by tam už aj zostať. So Slovenskom ich už aj tak nič nespája.“ Uhrík sa snaží vytvoriť dojem, že prejavením podpory Ukrajine už obaja politici neslúžia Slovensku a prakticky zabúdajú na vlastných občanov, čo je veľmi zavádzajúce.

Západ ničí naše hodnoty, tvrdia dezinformátori

Podobne ako dezinformácie zamerané na Ukrajinu, ani protizápadné naratívy nie sú v slovenskom informačnom priestore novinkou. Okruh tém, ktorým sa dezinformační aktéri venujú, je široký, ale stále môžeme pozorovať jeden hlavný naratív, ktorý sa šíri – západné organizácie, ako napríklad Európska únia, údajne diktujú Slovensku, čo má robiť, a tým ho okrádajú o suverenitu.

Milan Uhrík zverejnil video z Európskeho parlamentu, v ktorom český europoslanec Mikuláš Peksa kritizuje Maďarsko za to, že prakticky zakázalo zmienky o homosexualite na školách, a hovorí, že táto cenzúra napomáha šíreniu homofóbnych nálad v spoločnosti. Uhrík tento argument úplne otáča a hovorí, že odsudzuje viac „povinnej homosexuálnej výchovy pre deti“, hoci diskusia sa týkala sexuálnej výchovy ako celku. Zároveň dodáva: „V Bruseli som sa postavil rázne proti pretláčaniu tzv. progresívnych „európskych hodnôt“ do našich životov!“, čo spadá do nenávistnej rétoriky, ktorú na Slovensku hojne rozvíjajú krajne pravicové strany. Tieto subjekty sa súčasne prezentujú ako obhajcovia tradičných hodnôt v opozícii voči „dekadencii Západu“, ktorú hyperbolizujú podobnou rétorikou.

Spomínaný naratív o tom, že EÚ vnucuje slovenským občanom progresívne hodnoty, šíria aj ostatní členovia strany Republika. Milan Mazurek v súvislosti s diskusiou o manželstvách osôb rovnakého pohlavia tvrdí, že Európska únia „útočí na manželstvo a rodinu“ a pokračuje tvrdením, že EÚ „zakazuje autá, obmedzuje slobodu, likviduje priemysel a hospodárstvo, nanucuje nelegálnych imigrantov a ešte útočí na naše hodnoty alebo vieru“. Každý z týchto bodov zámerne zveličuje, aby vytvoril falošný dojem, že EÚ, napriek tomu, že pozostáva zo zvrchovaných štátov, diktuje Slovensku, čo má robiť. Navrhovaná legislatíva, ktorá bola hlavnou témou príspevku, však nezasahuje do vnútorných záležitostí štátov a neporušuje princíp subsidiarity, ako sa snažil europoslanec presvedčiť svojich sledovateľov.

Keďže príspevky s protizápadným sentimentom, špecificky zamerané proti Európskej únii, boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slová , Brusel alebo Západ. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Prvé dve miesta patria Robertovi Ficovi, predsedovi antisystémovej strany SMER – SSD a bývalému premiérovi. Prvá je fotografia z jeho stretnutia s bývalým českým prezidentom Václavom Klausom, ktorej popis znie: „Spraviť zo slova MIER zakázaný pojem, ktorý je vraj prejavom fandenia jednej strane konfliktu, je nepodarený vtip. Toto principiálne odmietame, pretože SUVERENITA tak názorov, ako aj narodná a politická, je to, čo nás vo svete robí jedinečnými.“ V príspevku spomína najmä prebiehajúcu vojnu na Ukrajine a hovorí, že podpora krajiny je v rozpore s národnou suverenitou, čím úplne skresľuje reálny stav konfliktu.

Vo svojom ďalšom príspevku, ktorý je zjavne súčasťou predvolebnej kampane, Fico píše: „ÁNO, SOM EXTRÉMISTA, KEĎ IDE O SLOVENSKO, NAŠE HODNOTY A ICH PRESADZOVANIE DOMA, AJ V ZAHRANIČÍ!… SMER – SSD sa vybral suverénnou ľavicovou cestou, naplnenou tradičnými hodnotami, ktorá neohne chrbát pred Bruselom, Washingtonom, ale ani Moskvou.“ Tým sa snaží osloviť širokú verejnosť a vytvoriť obraz strany nezávislej od akýchkoľvek vonkajších vplyvov. Navyše, tvrdenie o „neohýbaní chrbta pred Moskvou“ je veľmi diskutabilné, keďže jeho a členov jeho strany možno považovať za významné zdroje produkujúce a šíriace proruský obsah na Slovensku.

Tretie miesto patrí Milanovi Uhríkovi, ktorý vyjadruje podporu čínskemu mierovému plánu pre Ukrajinu. Jedným z bodov plánu je, ako píše, „opustenie mentality studenej vojny a zastavenie rozširovania vojenských blokov na úkor bezpečnosti iných krajín“. Ide o jasnú referenciu na naratív, že rozširovanie Severoatlantickej aliancie nejakým spôsobom ohrozuje bezpečnosť Ruska, čo je tvrdenie, ktoré bolo už mnohokrát vyvrátené. 

Štvrté miesto patrí už spomínanému príspevku Milana Mazureka o diskutovanej legislatíve EÚ, kde účelovo dezinformuje o návrhu a samotnej organizácii ako celku.

Milan Uhrík tiež zverejnil príspevok chváliaci Čínu, ktorý znie: „Západní lídri namiesto sebareflexie a návratu k zdravému rozumu hľadajú vinu všade inde. Čoskoro bude pre nich „zlý“ celý svet, samozrejme okrem ich „svätej“ EÚ a Ameriky… Tak to však nefunguje. Svet je väčší.“ Táto rétorika na adresu Číny má za cieľ zakryť neospravedlniteľnosť konania Ruska. Inými slovami, stále spĺňa kľúčový parameter, s ktorým sa títo aktéri snažia operovať, a tým je protizápadný sentiment.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/