Po streľbe v Nashville stúplo šírenie dezinformácií a útoky voči transrodovej komunite

Po streľbe v americkom Nashville, kde v škole zomrelo šesť osôb, začali americkí konzervatívci šíriť dezinformácie o trans komunite. Radikalizáciu spojenú s bojom za trans práva považujú za príčinu týchto činov.

Práva trans ľudí tento rok v Spojených štátoch amerických čelia tlaku obmedzení, ktoré by mohli spôsobiť hlboké následky na životy transrodových občanov. Vyššej garancii ich práv nepomohol ani útok, ktorý sa udial 27. marca 2023 v americkom Nashville, a ktorý si okamžite vyžiadal vysokú mieru pozornosti.

Dôvodom zvýšenej pozornosti incidentu nie je len samotná tragédia, ale aj nepotvrdené a falošné správy, ktoré útok sprevádzali. Terčom ich šírenia sa stala trans komunita, ktorá je z útoku obviňovaná. Krajne pravicoví politici a komentátori začali ešte pred potvrdením identity strelkyne využívať tragédiu pre politický zisk útokmi na trans komunitu.

Dezinformácie o identite strelkyne

Na sociálnych sieťach sa krátko po streľbe začali objavovať mená rôznych transrodových osôb, ktoré podľa dezinformátorov boli za útokom. Jednou osobou, mylne označenou za strelkyňu, bola Alana McLaughlinová, ktorá mala údajne volať po násilí voči kresťanom. Ďalšou nesprávne určenou strelkyňou bola Samantha Hydeová.

Zmienené osoby neboli skutočné útočníčky. Niekoľko hodín po streľbe sa nakoniec potvrdila identita podozrivej Audrey Haleovej. Tá sa podľa doterajších informácií otvorene neprezentovala ako transrodová osoba, na niektorých profiloch na sociálnych sieťach však používala mužské zámená, či dokonca mužské meno Aiden.

Šéf polície v Nashville John Drake nepotvrdil spojitosť Healovej rodu s motívom útoku. Napriek tomu sa práve jej rod stal centrom pozornosti diskusií vo verejnom priestore.

Dôvodom môže byť aj fakt, že streľby páchané trans ľuďmi, ale aj ženami, sú veľmi zriedkavé. Podľa výskumu centra The Violence Project je od roku 1996 zo všetkých masových strelcov 98 % mužov.

Republikáni a konzervatívci podporujú šikanu trans komunity

Okrem používateľov sociálnych sietí sa na anti-trans rétorike podieľajú aj republikánski politici, ktorí využívajú tragédiu v Nashville na vlastné zviditeľnenie.

Kongresmanka Marjorie Taylor Greenová je známa pre šírenie dezinformácií, ale je aj otvorenou transfóbkou. Greenová ešte v deň streľby naznačovala, že strelkyňa je mentálne chorá a trpí z vedľajších účinkov hormonálnych liekov používaných pri zmene pohlavia.

Greenová tiež ľudí vyzvala, aby prestali obviňovať zákony pre držanie zbraní ako príčinu masových strelieb a žiadala odpovede na otázky o hormonálnej liečbe strelkyne. Tú podľa doterajších informácií Audrey Haleová nepodstúpila.

Rétoriku kongresmanky Greenovej podporili aj rôzni konzervatívni komentátori a novinári. Jedným z nich bol Benny Johnson, podľa ktorého tzv. „trans ideológia“ spôsobuje genocídu na deťoch.

Naopak, proti vyjadreniam Greenovej sa postavila demokratka Alexandria Ocasio-Cortézová, ktorá kongresmanku obvinila z propagácie zbraní. V dôsledku ich držby sú podľa nej vraždené deti a učitelia pre streľbe na školách. Rovnaký názor zastáva aj Shannon Wattsová, zakladateľka Moms Demand Action, organizácie žiadajúcej prísnejšie zákony v otázkach obmedzenia zbraní.

Transrodové osoby majú podľa dezinformátorov stáť za „epidémiou násilia“

Krajne pravicoví komentátori začali podporovať konšpiračnú teóriu o „epidémii násilia“ údajne páchaného transrodovou komunitou. Túto teóriu má potvrdzovať falošný manifest zdieľaný na platforme 4chan, v ktorom sa píše o „trans motívoch“ strelkyne Haleovej.

Podľa Alexa Goldenberga, riadiaceho analytika Network Contagion Research Institute, je tento dokument falošný, narozdiel od manifestu, ktorý napísal vrah z bratislavskej Teplárne. Napriek tomu dokument začal šíriť pravicový komentátor Ian Miles Cheong, ktorého tweet mal v čase písania článku viac ako 270-tisíc videní.

Útočenie rétorikou o údajne psychicky narušených osobách v trans komunity je nebezpečné práve z dôvodu radikalizácie. Taktiež zvyšuje podporu politikov bojujúcich proti sexuálnym menšinám. To môže docieliť aj zavedenie legislatívy odopierajúcej práva, ktoré boli príslušníkom LGBTQ+ komunity v minulosti dané.

Príkladom je práve štát Tennessee, v ktorom sa Nashville nachádza. Na konci marca tohto roka mal vojsť do platnosti zákon o reštrikciách tzv. drag shows, ktorý by kriminalizoval niektoré vystúpenia drag umelcov. Na tých sa performeri zväčša prezliekajú do oblečenia typického pre opačné pohlavie a šou sprevádzajú spevom a hudbou. Zákon zastavil federálny sudca iba niekoľko hodín pred nadobudnutím účinnosti.

Extrémistickí politici však legitimizujú aj násilné útoky na sexuálne, etnické či iné minority. V roku 2022 bolo v USA zavraždených minimálne 38 transrodových osôb z dôvodu ich rodu. Veľká väčšina týchto osôb pritom bola afroamerickej či latinskoamerickej etnicity.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/