DISINFO REPORT – 142. týždeň

Vitajte pri čítaní 142. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Fico a Blaha spochybňujú prezidentkin zásah voči paragrafu 363

Kontroverzný paragraf 363 sa v uplynulej dobe stal príčinou sporu medzi Generálnou a Špeciálnou prokuratúrou. Chaotické riešenia prispeli k zbytočnému vyostreniu a naťahovaniu konfliktu. Do situácie preto vstúpila prezidentka, ktorá sa obrátila na Ústavný súd. Poslanci Blaha a Fico však jej kroky dezinterpretujú ako útok na generálneho prokurátora. Viac v článku.

V Európe silnie kritika voči sociálnej platforme TikTok

CEO TikToku Shou Zi Chew sa počas návštevy Bruselu začiatkom januára snažil predstaviteľov EÚ ubezpečiť, že TikTok rešpektuje všetky európske technologické regulácie a záväzky, a loboval za väčšiu dôveru voči platforme. V európskych štátoch sa však kritici digitálnej platformy ozývajú čoraz viac. Proti TikToku sa počas novembrovej cesty do USA ohradil napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron, keď sa vyjadril, že platformu je potrebné regulovať. Nie je však jasné, čo konkrétne naznačoval, a jeho kancelária už na ďalšie otázky na tému neodpovedala. Viac v článku.

Bádateľ tvrdí, že Bill Gates a globalistické elity chcú nútene zaočkovať neočkovaných ľudí pomocou potravín

Grafika k článku obsahuje screenshot príspevku, ktorý mal napísať Bill Gates na Twitteri. V príspevku sa píše: „Vakcíny v našich potravinách vyriešia problém váhania s očkovaním.“ Spomínaný tweet však Bill Gates nikdy nenapísal, výrok je vymyslený a screenshot príspevku vyfabrikovaný. Príspevok sa nenachádza na twitterovom účte Billa Gatesa, rovnako ho nie je možné nájsť cez pokročilé vyhľadávanie v Google a nenachádza sa ani v databáze PolitiTweet, ktorá zbiera odstránené príspevky známych osobností. Viac v článku.

„Nezištní dobrovoľníci“ na ruský spôsob: dobre platení žoldnieri, násilníci a väzni

Ruská armáda aj súkromná žoldnierska Wagnerova skupina už dlhšiu dobu verbujú do svojich radov odsúdených zločincov. Líder Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin organizuje nábor na ukrajinský front v ruských väzniciach. Výmenou za vojenskú službu sľubuje väzňom vysoké platy, finančné prémie, odškodnenie rodiny v prípade úmrtia alebo práceneschopnosti, či dokonca slobodu po šiestich mesiacoch služby. Viacerí väzni boli po ukončení kontraktu skutočne omilostení, pričom mali získať aj medaily a dokumenty o amnestii. Viac v článku.

Ukrajinský fašizmus a vysoké ceny energií: čo šírili proruskí propagandisti na Slovensku v januári? (Policy Brief Kremlin Watchers Movement – január 2023)

Kľúčové zistenia:

 • vysoké ceny energií sa stali jedným z hlavných dezinformačných naratívov, v rámci ktorého sa proruskí aktéri snažia publikum presvedčiť, že jediným dôvodom takéhoto zdražovania sú sankcie EÚ uvalené na Rusko. Podobná rétorika je šírená najmä Milanom Uhríkom a ďalšími politikmi z krajne pravicového spektra.
   
 • v posledných týždňoch patrilo medzi najrozšírenejšie prokremeľské naratívy tvrdenie, že zatiaľ čo Rusko požaduje mier, Ukrajina spolu so Západom chcú vojnu. Dezinformační aktéri zneužili najmä ponuku Moskvy na vianočné prímerie, ktorú Ukrajina odmietla. Dezinformační aktéri preberajú propagandu Moskvy, ktorá sa snažila využiť prímerie na budovanie imidžu ochrancu kresťanských hodnôt.
   
 • vytváranie strachu a neistoty prostredníctvom naratívu, podľa ktorého sa Západ snaží dostať do priameho konfliktu s Ruskom, zašlo až tak ďaleko, že dezinformační aktéri zneužili dlhodobo známe vojenské cvičenia. Manipulatívnym informovaním o tejto rutinnej záležitosti vyvolali u nemalej časti obyvateľstva dojem, že čoskoro môže dôjsť k masovej mobilizácii na Slovensku.
   
 • naratív „ukrajinského fašizmu” patrí k základným rámcom, ktorými prokremeľské propagandistické kanály prezentujú dianie na Ukrajine. Svoj vrchol daný naratív zažíva od začiatku plnohodnotnej ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022. Už predtým tento naratív slúžil na legitimizáciu vojny na Donbase. Viac v reporte dostupnom aj v anglickom jazyku.

RUSKÝ BOJ PROTI „ZÁPADNÝM HODNOTÁM“ A LGBTI+ KOMUNITE

 • Hoci Rusko zaútočilo na Ukrajinu s deklaráciou o potrebe „denacifikácie a demilitarizácie“ krajiny, dôvody Kremľa na agresiu sa postupom času rozrástli. Od nelegálnej anexie ukrajinských území sa k tomu pridal aj boj proti „západným hodnotám“.
 • Vladimir Putin pri príležitosti anexie štyroch okupovaných území zmenil definíciu nepriateľa, ktorým sa stal Západ ako celok. Ruský prezident už nehovoril len o údajnej provokácii zo strany NATO, ale spojencov obvil z globálnych hegemonistických cieľov a z nanucovania svojich hodnôt zahŕňajúcich homosexualitu. https://bit.ly/3RfaU44
 • Podľa ruského lídra sa Západ usiluje o nadvládu „dosť čudných“ hodnôt, ktoré prinášajú „homosexuálne parády“ a „desiatky pohlaví“. Boj za práva LGBTI+ ľudí nazval „čistým satanizmom“, proti ktorému sa oplatí bojovať. Do protikladu postavil „tradičné, najmä kresťanské hodnoty“.
 • Vojna proti LGBTI+ komunite sa tak stala súčasťou vojny na Ukrajine, čím sa vojna v rétorickej rovine posunula na boj o základné hodnoty. To okamžite reflektovala ruská propaganda a apologéti Moskvy.  
 • Hlavný propagandista Kremľa Vladimir Solovjov napríklad povedal, že Rusko sa snaží vojnou na Ukrajine zastaviť „genocídu proti ruskému národu, proti rusky hovoriacim, proti tým, ktorí neprijímajú LGBT, transgender-nacistické hodnoty“. Ďalej dodal, že homosexuáli „popierajú samotnú podstatu ľudskosti“. https://bit.ly/3wEg8gr
 • Na domácej scéne Rusko posilnilo svoju rétoriku tiež priamymi zásahmi namierenými proti LGBTI+ komunite. Ruský parlament koncom minulého roka schválil vágne znejúci zákon zakazujúci „propagáciu netradičných sexuálnych vzťahov“. Každý, kto bude prichytení pri páchaní tohto „priestupku“, môže dostať pokutu až do výšky približne 5200 eur, pričom pokuty pre organizácie alebo novinárov sú oveľa vyššie. https://bbc.in/3wJyCvP
 • V krajine následne začalo dochádzať k cenzúre. Online streamovacie služby odstraňujú filmy a seriály s LGBTI+ tematikou, prípadne vystrihujú homosexuálne scény. Všetky obchody stiahli z predaja knihy s LGBTI+ témami.
 • Viac v príspevku zo série #Strážcovia.

Blahova aktivita na Telegrame má slabý dosah. Znížilo sa tým aj riziko vyplývajúce z jeho rétoriky

Advokátska kancelária Taylor Wessing zastupovala pani prezidentku Zuzanu Čaputovú v spore s poslancom Ľubošom Blahom. Vážnou výzvou je dnes hlavne vytýčenie hranice, kde končí sloboda prejavu. Možnosť šíriť informácie má v súčasnosti každý a nenávisť v online svete sa môže prelievať do reality.

Akú povahu mal spor založený na výrokoch poslanca Blahu? Aké riziká dnes vyplývajú z aktivity Ľuboša Blahu na Telegrame? Je dosah jeho príspevkov rovnaký alebo nižší ako v minulosti na Facebooku? S akými nepravdivými tvrdeniami pracoval Blaha počas sporu? Čo motivuje politických predstaviteľov k radikalizácii, šíreniu nenávisti a strachu? Aká právna úprava smerujúca k zodpovednosti politických predstaviteľov v online prostredí by mohla byť inšpiráciou pre Slovensko? Akú úlohu majú vo vzťahu k online nenávisti verejné inštitúcie? Čo môžu sledovať politici agresívne útočiaci na médiá či menšiny v spoločnosti a ako sa voči nim možno brániť právnou cestou?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s právnikom a partnerom advokátskej kancelárie Taylor Wessing Radovanom Palom.

Krátko z domova a zo sveta

 • Americkí a indickí predstavitelia pracujú na nových partnerstvách v oblasti technológií. Cieľom je kompenzácia dominancie Číny v tejto oblasti. 
 • Viktor Orbán povedal, že Vladimir Putin neprehrá a čas je na strane Ruska. Ukrajinu naopak nazval „krajinou nikoho“. Podľa odborníkov si chce Orbán upevniť vzťahy s Moskvou, bez ohľadu na to, že sa čoraz viac vzďaľuje od svojich spojencov v EÚ a NATO. 
 • Spoločnosť Meta hlási za štvrtý kvartál príjmy vo výške 32 miliárd dolárov, čo viedlo k zvýšeniu cien akcií. Príjmy sú totiž vyššie, ako sa pôvodne očakávalo. 
 • Americký senátor, Michael F. Bennet, vyzval spoločnosti Apple a Google, aby zakázali TikTok vo svojich App Store, určených na sťahovanie aplikácií. Dôvodom sú obavy o bezpečnosť. 
 • Skupina poslancov Európskeho parlamentu spúšťa webovú stránku pre úradníkov EÚ pre účely nahlásenia podozrivé lobistické taktiky veľkých technologických firiem a iných záujmových skupín. Hlásenia budú skúmať nemecká mimovládna organizácia LobbyControl a Corporate Europe Observatory.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk