Fenomén redpilling ako nástroj krajne pravicového náboru

Aj keď sa pojem redpilling prvýkrát objavil vo filme Matrix v roku 1999, jeho oživenie sa v poslednom období stalo užitočným pre radikalizáciu ľudí na internete. Vziať si červenú pilulku a objaviť zložitý systém konšpiračných teórií je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.

Fenomén redpilling (odvodené od slova červená pilulka – red pill) prebral svoje meno z preslávenej scény z Matrixu. V nej mal hlavný hrdina možnosť voľby. Ak si vyberie modrú pilulku, môže sa vrátiť do bežného života a naďalej žiť v spleti klamstiev a manipulácií. Ak sa rozhodne pre červenú pilulku, odhalí skrytú realitu sveta.

Po tom, ako sa hrdina rozhodol pre červenú pilulku, mu bola ukázaná znepokojivá pravda o tom, že žije v simulácii a celý jeho život bol zmanipulovaný.

Medicína krajnej pravice

Krajná pravica prevzala z Matrixu slovo „redpilling“, prostredníctvom ktorého sa snaží vyjadriť, že disponuje „pravdou o spoločnosti“.

V tomto kontexte redpilling predstavuje postupný proces vnucovania ultrapravicovej propagandy ľuďom. Zároveň slúži ako vstupná brána do konšpiračného myslenia, ktoré následne poháňa ďalšiu radikalizáciu. Tá môže skončiť až násilnými prejavmi. „Červená pilulka“ je teda informácia, ktorá jednotlivca nabáda k takzvanej „pravde“ pravicových extrémistov.

Čokoľvek, čo podporuje krajne pravicovú ideológiu, môže byť využité ako nástroj redpillingu. Podporovatelia extrémistickej pravicovej ideológie menia napríklad významy filmov a piesní alebo dezinterpretujú názory ľudí s tzv. mainstreamovým zmýšľaním, aby dokázali, že práve oni poznajú skutočnú pravdu o svete.

Ľudia tak môžu podľahnúť redpillingu cez mediálne texty a influencerov, ale aj cez ideológie a zneužitie rôznych udalostí vo svete (ako napríklad pochody hnutia Black Lives Matter).

Mnohí ľudia, ktorí kedysi zastávali väčšinové názory, sa po nahromadení viacerých „červených piluliek“ stali úplnými podporovateľmi krajnej pravice.

Obsah týchto „piluliek“ sa môže pohybovať od mizogýnnych názorov až po fašistické konšpirácie o židoch, ktorí údajne tajne ovládajú svet, alebo presvedčenie o potrebe zabezpečiť budúcnosť pre výhradne biele potomstvo. Akonáhle ľudia prepadnú jednej z týchto teórií, väčšinou sa začnú púšťať hlbšie do sveta konšpirácií. To často končí ich úplnou radikalizáciou.

Prečo sa redpilling stáva pre ľudí príťažlivou voľbou?

Otázke, čo môže priviesť ľudí do tohto začarovaného kruhu sa venovali Mia Bloomová a Sophia Moskalenková, popredné expertky na pravicovú radikalizáciu. Ich výskum sa vo veľkej miere zakladá na poznatkoch o konšpiračnom hnutí QAnon.

Hlavným tvrdením QAnon je, že bývalý prezident USA Donald Trump vedie tajnú vojnu proti elitným pedofilom uctievajúcim Satana. Tí údajne pôsobia v médiách, priemysle a vláde. Tento základný naratív je doplnený o množstvo zápletok, vedľajších diskusií a vnútorných nezhôd. Celkový zoznam údajných sprisahaní zo strany mocných ľudí je teda nielen veľmi dlhý, ale často si protirečí.

Prívrženci tejto teórie vytvárajú svoje vlastné absurdné závery z histórie, numerologických údajov a aktuálnych udalostí. Julia Ebnerová, výskumná pracovníčka a špecialistka na krajnú pravicu, vo svojej knihe Do Tmy opisuje stúpencov QAnon ako ľudí, ktorí diskreditujú teroristické útoky ako zásterky, veria, že choroby sú stvorené na zabíjanie ľudstva a letecké nehody sú plánované.

Bloomová a Moskalenková dospeli k záveru, že veľa ľudí, ktorí sa cítia nespokojní, sa pri hľadaní hlbšieho zmyslu svojho života obracia na konšpiračné teórie. Tie ponúka napríklad QAnon. Môžu tak sami seba vnímať ako Nea, hlavnú postavu Matrixu. Skrz QAnon majú pritom možnosť hľadať podstatu sveta cez „červenú pilulku“.

Autorky tiež vysvetľujú špecifický nával pozitívnych emócií, ktorý nadšenci QAnon zažívajú, keď spájajú body nepodložených teórií. Ich nespokojnosť a hnev sa presmerujú do sveta konšpirácií a ich životy dostávajú nový zmysel, keď sa im podarí odhaliť „skrytú pravdu sveta“.

QAnon tvrdí, že pomáha usporiadať svetonázory jednotlivcom, ktorí hľadajú zmysel v zdemolovanom sociokultúrnom prostredí. QAnon nadšenci tak pocítia dávno stratené vzrušenie, keď objavia „pravdu“ a následne majú pocit, že sa ich život vďaka tomu zlepší.

Meme obrázky ako nástroj redpillingu

Ďalším príťažlivým aspektom redpillingu sú meme obrázky. Tie sú obľúbené po celom svete a ich podoby siahajú od nevinných vtipov až po obrázky, ktoré používajú extrémisti na propagáciu krajnej pravice.

Meme obrázky sa ľahko zdieľajú a vzbudzujú záujem. Nie je nezvyčajné, že rasistické, fašistické a antisemitské presvedčenia vznikajú spočiatku ako humor.

Niektorí krajne pravicoví aktivisti považujú ironické meme obrázky ako hlavný spôsob šírenia svojej ideológie a redpillingu. Dôležitým aspektom týchto obrázkov sú aj pocity spolupatričnosti, komunity a bratstva, ktoré používateľom poskytujú.

Šíreniu takýchto mémov sa obzvlášť darí na anonymných fórach ako napríklad Discord, 4chan alebo Reddit. Tie väčšinou fungujú ako hlavné komunikačné siete krajnej pravice.

Smutným dôkazom, že krajne pravicová ideológia šíriaca sa prostredníctvom redpillingu a mémov na anonymných diskusných fórach môže mať hmatateľné negatívne dôsledky, je teroristický útok na Zámockej ulici v Bratislave.

Útočník na svojom dnes už zablokovanom účte na Twitteri, ako aj v 65-stranovom manifeste vysvetlil svoje rasistické, extrémistické a antisemitské pohnútky, ktoré ho viedli k činu. Okrem toho, že viackrát priamo odkázal na anonymné diskusné fóra, v ktorých sa radikálne myšlienky šíria pomocou redpillingu, sám napísal, že bol „redpilled“ („vzal si červenú pilulku“).

Redpilling sa nespája výhradne s krajnou pravicou

Napriek tomu, že proces radikalizácie je stále viac závažný, – či už prostredníctvom mémov alebo inej ľahko dostupnej krajne pravicovej propagandy, – niektorí tvrdia, že redpilling začína strácať svoje pôvodné extrémistické spojenie.

Aj napriek tomu, že sa krajná pravica pokúsila slovné spojenie redpilling prisvojiť, v týchto dňoch sa stáva stále viac používaný bez väzby na extrém. Jednotlivci často pripájajú príponu „-pill“ k akémukoľvek výrazu, ktorý slúži ako prívlastok na označenie ich záujmu či sklonu k niečomu.

Napríklad, ak máte radi populárny letný drink Aperol, môžete sa zaradiť medzi ľudí, ktorí o sebe tvrdia, že sú „Aperol-pilled“. Fanúšici seriálu Ženy z rodu Gilmorovcov o sebe zas môžu tvrdiť, že sú „Gilmore-pilled“.

Vďaka prevzatiu pojmu redpilling širšou verejnosťou stráca jeho význam postupne na serióznosti. Tým by sa aj proces propagácie extrémistickej pravicovej ideológie pomocou tohto slovného spojenia mohol stať menej účinným.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študentka Britských a amerických štúdií na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach so zameraním na britskú históriu a politiku. V diplomovej práci skúma vývoj britskej krajnej pravice a extrémizmu. Absolvovala kurz na online platforme Harvard University ohľadom americkej občianskej politiky.