„Nezištní dobrovoľníci“ na ruský spôsob: dobre platení žoldnieri, násilníci a väzni

Ruská propaganda vykresľuje žoldnierov Wagnerovej skupiny ako „nezištných a odvážnych dobrovoľníkov“. Skupina je však známa násilným správaním, porušovaním ľudských práv a náborom zločincov do svojich radov. Takýchto ľudí ruský režim oceňuje ako „vojnových hrdinov“.

Ruská armáda aj súkromná žoldnierska Wagnerova skupina už dlhšiu dobu verbujú do svojich radov odsúdených zločincov.

Líder Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin organizuje nábor na ukrajinský front v ruských väzniciach. Výmenou za vojenskú službu sľubuje väzňom vysoké platy, finančné prémie, odškodnenie rodiny v prípade úmrtia alebo práceneschopnosti, či dokonca slobodu po šiestich mesiacoch služby.

Viacerí väzni boli po ukončení kontraktu skutočne omilostení, pričom mali získať aj medaily a dokumenty o amnestii. Prigožin navyše ruským zákonodarcom adresoval výzvu na právnu úpravu. Tá by kriminalizovala kritiku zo strany vojakov smerujúcu k „diskreditácii ruskej armády“.

Žoldnieri sú oceňovaní ako „vojnoví hrdinovia“

Noví vojaci získaní pri nábore v ruských väzniciach sú prezentovaní ako „vojnoví hrdinovia“. Podľa výpovedí svedkov z väznice Bataisk zo septembra minulého roka bol však nábor do Wagnerovej skupiny spojený s prísľubom oslobodenia a toho, že počas vojenských operácií na Ukrajine si väzni „môžu robiť s Ukrajincami, čo chcú“.

Na druhej strane je ale v rámci náboru citeľný aj nátlak zo strany žoldnierskej skupiny. Väzni z Bataisk uviedli, že ich Prigožin varoval, že pri pokuse o dezertovanie bude každý vojak zastrelený.

Ruská exilová stanica TV Rain (TV Dožď) tiež priniesla informácie o tom, že rodinám žoldnierov sú ako dôkaz o úmrtí členov Wagnerovej skupiny posielané zapečatené truhly, úmrtné listy a medaily. Identitu vojaka má údajne preukázať analýza DNA zo vzoriek. Tie skupina odoberá pred bojom, rodina však truhlu nemôže otvoriť, takže nie je isté, či skutočne ide o danú osobu.

Vo viacerých prípadoch malo dôjsť k situácii, keď sa rodine ozvala ukrajinská bezpečnostná služba s informáciou, že vojak je stále nažive v ukrajinskom zajatí. Ruská Federálna väzenská služba informáciu odmietla, opätovne ju však potvrdila ukrajinská armáda.

Členovia Wagnerovej skupiny nie sú nezištní dobrovoľníci

Ruská propaganda obsahuje aj naratív o údajne „odvážnych a nezištných dobrovoľníkoch“ v radoch Wagnerovej skupiny. Takéto posolstvo je prezentované najmä zahraničnému publiku, napríklad zdôrazňovaním úspechov operácie v Soledare. Iba vďaka „odvážnemu a obetavému konaniu dobrovoľníkov“ Wagnerovej skupiny sa údajne podarilo oslobodiť Soledar od ukrajinských síl.

Členovia skupiny však vôbec nie sú „nezištní dobrovoľníci“. Ide o platených bojovníkov, ktorí zarábajú 3 až 10-tisíc amerických dolárov mesačne v závislosti od hodnosti a oblasti nasadenia. To je podstatne viac ako priemerný ruský príjem. Naratív o ich nezištnosti a obetavosti je tak nielen propagandistickým klamstvom, ale aj výsmechom ruským občanom, ktorí majú do armády nastúpiť za neporovnateľne nižšie ohodnotenie.

Okrem toho podľa vyšetrovacích správ sa skupina už od svojho založenia v roku 2014 podieľala na nespočetnom množstve prípadov porušovania ľudských práv a vojnových zločinov nielen na Ukrajine, ale aj v Sýrii či Afrike (napríklad v Mali, Sudáne či Stredoafrickej republike).

Na Ukrajine je zapojenie Wagnerovej skupiny ako neoficiálneho bojového zoskupenia nepodliehajúceho pod ministerstvo obrany silne pragmatickým krokom. Jeho príslušníci napríklad vďaka charakteru organizácie nemuseli dodržať jednostranné vianočné prímerie. Podľa analytikov je preto skupina iba taká „súkromná“, ako to Kremľu vyhovuje. Praktický cieľ predstavuje vyhýbanie sa zodpovednosti za napáchané zverstvá.

Wagnerovi žoldnieri páchajú násilie všade, kde pôsobia

1. decembra 2022 predložila skupina amerických senátorov legislatívu, ktorá má skupinu Wagner označiť za zahraničnú teroristickú organizáciu. Vo vyhlásení sa uvádza, že „skupina Wagner je polovojenská organizácia, ktorá zamestnáva tisíce žoldnierov. Je všeobecne známa pre svoju prácu ako súkromná armáda ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorá od roku 2014 vykonáva teroristické operácie.“

Oficiálne vyhlásenie upozorňuje na dôkazy o rôznorodých zverstvách, ktorých sa žoldnierske zoskupenie vo svete dopúšťa. Skupina podľa odôvodnenia senátorov v minulosti „vraždila a vyhrážala sa novinárom, unášala deti, nasadzovala nervovoparalytické látky proti civilistom, páchala mučenie a podieľala sa na znásilňovaní a sexuálnom obchodovaní so ženami a deťmi.“

Okrem toho Organizácia spojených národov (OSN), vlády, novinári aj ľudskoprávne skupiny zhromaždili dôkazy o porušovaní ľudských práv či nerešpektovaní vojenského práva pri aktivitách skupiny v Afrike.

Podľa správy o týchto vojnových zločinoch sa skupina podieľala na veľkom počte útokov a na násilí zameranom na civilné obyvateľstvo v Mali a Stredoafrickej republike. Prigožin mal tiež participovať na obchode s „krvavými diamantmi“ v Stredoafrickej republike.

Pre násilie a šírenie dezinformácií bol Prigožin aj Wagnerova skupina viackrát predmetom sankcií, napríklad zo strany Európskej únie, Kanady či Spojeného kráľovstva. Ministerstvo zahraničia USA však v máji minulého roka priznalo, že sankcie nie sú pre skupinu dostatočným odstrašením.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala politológiu na Katedre politológie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde získala titul PhD. Zároveň je výskumníčkou pre Adapt Institute. Pôsobila ako editorka obsahu v rámci newsletteru o dezinformáciách Digital Infospace Security Initiative a ako analytička pre Strategic Policy Institute. Absolvovala krátkodobú stáž v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky. Kontakt: michaela.duboczi@adaptinstitute.org