DISINFO REPORT – 141. týždeň

Vitajte pri čítaní 141. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Pravidelné používanie sociálnych sietí má za následok zmeny v mozgu. Nebezpečné to môže byť najmä u mladých

Podľa nedávneho výskumu neurovedcov z univerzity v Severnej Karolíne môže byť používanie sociálnych sietí spojené s mozgovými zmenami u tínedžerov. Vo výskume bolo 169 detí rozdelených do troch skupín podľa toho, ako často navštevovali Snapchat, Instagram a Facebook. Výsledky ukázali, že „tínedžeri, ktorí vyrastajú s častejším kontrolovaním sociálnych sietí, začínajú byť precitlivení na spätnú väzbu od svojich rovesníkov.“ Vedci zatiaľ nevedia posúdiť, či sú tieto zmeny škodlivé alebo prospešné. Citlivosť v sociálnych interakciách totiž môže mať pozitívny vplyv na budovanie sociálnych kontaktov, avšak môže vyústiť aj do úzkosti alebo depresie. Viac v článku.

Ruská propaganda sa snaží rozdeliť Poliakov a Ukrajincov šírením dezinformácií

Krátko po návšteve Kyjeva poľským premiérom Mateuszom Morawieckym sa informačným priestorom začala šíriť digitálne upravená fotografia, na ktorej kladie veniec pri hrobe Stepana Banderu. Falzifikát vznikol vystrihnutím a zrkadlovým otočením tela poľského premiéra, ktoré bolo vložené do fotky z webovej encyklopédie Wikipédia, na ktorej sa nachádza socha Stepana Banderu. Dezinformáciu sa podarilo včas zachytiť a o prípade informovala aj polícia Slovenskej republiky. Podľa jej vyhlásenia medzi hlavného importéra hoaxu patrí stránka blízka Veľvyslanectvu Ruskej federácie na Slovensku s názvom Brat za brata. Viac v článku.

Jednostranné prímerie na Ukrajine mohlo byť súčasťou ruskej informačnej operácie

6. a 7. januára 2023 vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin jednostranné 36-hodinové prímerie pozdĺž kontaktnej línie na Ukrajine. Išlo o prvý takýto krok od začiatku ruskej invázie. Predchádzali mu však masívne bombové útoky z 25. a 31. decembra. Prímerie bolo zároveň vyhlásené iba 24 hodín vopred, čo znemožnilo dostatočnú prípravu na jeho realizáciu. Prímerie sa v skutočnosti nerealizovalo. Už v sobotu 7. januára bolo podľa ukrajinskej armády vystrelených deväť rakiet na ukrajinské územie, uskutočnené boli tri letecké útoky a 40 ostreľovacích náletov po celej krajine. Viac v článku.

Na Twitteri pod vedením Elona Muska vzrástlo množstvo nenávistných prejavov a dezinformácií

Po prebratí sociálnej siete Elon Musk oznámil nástup „novej éry“. Podľa jeho slov chce vytvoriť platformu, na ktorej bude konečne vládnuť „sloboda slova“. To sprevádzalo hromadné prepúšťanie, počas ktorého z práce vyhodil takmer polovicu z približne 7 500 zamestnancov, ktorí sa podieľali na chode sociálnej siete. Zvýšenie výskytu nenávistných príspevkov sa prejavilo prakticky okamžite po tom, ako Elon Musk oznámil prebratie sociálnej siete. V priebehu pár hodín sa päťnásobne zvýšilo používanie rasistických označení na účet Afroameričanov. Počas prvého týždňa týždňa sa taktiež znásobilo používanie slova židpričom väčšinou bolo spojené s antisemitizmom. Viac v článku.

Severné Macedónsko čakajú ďalšie výzvy. Islamský radikalizmus sa šíri aj online

Ideológia salafitistického islamu, ktorá je prebratá radikálmi, sa snaží šíriť myšlienku celosvetového úpadku náboženstva v dôsledku globalizácie. Vyzýva členov na vedenie džihádu (posvätnej vojny) proti spoločenským „odpadlíkom“. Propaganda sa presunula z celospoločenského dosahu na zradikalizovaných jednotlivcov. V minulosti sa ideológia rozširovala prostredníctvom rôznych sociálnych sietí, tie však boli nahradené tajnými enkryptovanými internetovými kanálmi. Týmto spôsobom chceli šíritelia obsahu predísť vlastnému odhaleniu, nakoľko dochádza k väčšej kontrole sociálnych sietí zo strany štátu. Viac v článku.

APOLOGÉTI RUSKA CHCÚ RUŠIŤ ENERGETICKÉ SANKCIE, POTEŠILI BY TÝM LEN KREMEĽ

 • Vzhľadom na to, že Rusko nemá svetu okrem ropy a plynu čo ponúknuť, zneužíva tieto komodity ako nátlakovú zbraň na Európu. Ruská propaganda sa silou mocou snaží presvedčiť, že EÚ bez ruských nerastných surovín nemôže prežiť.
 • Slovenskí apologéti Kremľa, na čele s Milanom Uhríkom, Tomášom Tarabom a Tomášom Špačekom, takúto rétoriku s radosťou preberajú a Slovákov sa snažia presvedčiť, že sankcie sú jediným dôvodom zdražovania energií. Z toho dôvodu volajú po okamžitom zrušení energetických sankcií uvalených na krajinu, ktorá bezdôvodne napadla susedný štát.
 • Aj napriek tomu, že je nepopierateľné, že ceny energií sú vysoké, čo nevyhnutne priamo dopadá aj na slovenské domácnosti, sankcie nie sú jedinou príčinou.
 • Vzhľadom na to, že Moskva dlhodobo zneužíva nerastné suroviny ako politický nástroj na vydieranie ostatných štátov, je tiež naivné sa domnievať, že zrušenie protiopatrení Západu by poviedlo k výraznému zníženiu cien energií.
 • Moskva ako aj prokremeľskí aktéri síce tvrdia, že sankcie voči Rusku nefungujú, to však nie je pravda. Protiopatrenia Západu majú a budú mať zásadný vplyv na ruskú ekonomiku a žiadna zo snáh Putina zvrátiť situáciu dostatočne nerieši problémy Ruska. https://fam.ag/3XMYwug
 • Prokremeľskí aktéri vychádzajú zo zavádzajúceho predpokladu, že žiadna alternatíva k ruskému nerastnému bohatstvu neexistuje, čo však nie je pravda. EÚ síce musí výrazne upraviť svoje energetické portfólio, čo si vyžaduje nemalé úsilie, ale čím skôr sa zbaví závislosti od Ruska, tým rýchlejšie stratí Moskva svoj vydieračský potenciál. https://bit.ly/3GYFrOO
 • Upustiť od sankcií však nie je žiadnym riešením – zradili by sme tým obeť ruskej agresie, ktorá bráni pred imperialistickými ambíciami nielen seba, ale aj nás.
 • Viac v príspevku zo série #Strážcovia.

Rusko pôsobí na Západnom Balkáne tvrdou mocou. V prístupe Číny dominujú ekonomické nástroje

Región Západného Balkánu predstavujú štáty juhovýchodnej Európy, ktoré ešte nie sú členmi Európskej únie. Región v posledných rokoch naberá na význame najmä vďaka svojej geostrategickej pozícii, teda geografickej blízkosti k centru Európy, ale aj kvôli pravdepodobnosti vstupu viacerých štátov do EÚ.

Ktorí aktéri sú v regióne Západného Balkánu aktívni a aké sú ich záujmy? Aké taktiky alebo metódy hybridného pôsobenia sú tu prítomné? Hrá úlohu propaganda, dezinformácie, zneužívanie cirkvi či podpora paramilitárnych skupín? Aké sú záujmy Ruska v danom regióne a ako ich ovplyvňuje vojna na Ukrajine? Čo sleduje Rusko založením RT Balkan? Aké rozdiely v prístupe k Rusku môžeme v rámci štátov Západného Balkánu pozorovať? Čím sa líši prístup Kremľa a Číny k Západnému Balkánu? Aké ciele sleduje Čína investíciami do infraštruktúrnych či energetických projektov? Aké deficity existujú v postoji EÚ voči jednotlivým štátom regiónu?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom organizácie Strategic Analysis Jánom Cingelom.

Krátko z domova a zo sveta

 • Spoločnosť Meta uviedla, že pozastavenie účtov Donalda Trumpa bude „v najbližších týždňoch“ zrušené. Sociálne sieťe sú pre bývalého amerického prezidenta dôležité najmä pre potreby kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2024. 
 • Európski spojenci pošlú na Ukrajinu približne 80 tankov Leopard 2, potvrdilo Nemecko. Medzi ďalšie krajiny, ktoré sa pravdepodobne k Nemecku pripoja, patria Poľsko, Španielsko, Nórsko a Fínsko.
 • V Nemecku bolo päť osôb obvinených z údajného sprisahania krajnej pravice proti nemeckej vláde. Štyria muži a jedna žena sú obvinení z plánovania únosu ministra zdravotníctva a zvrhnutia vlády. 
 • Verejným orgánom v Holandsku bolo odporúčené, aby sa vyhýbali používaniu TikToku. V EÚ a USA totiž v priebehu posledných týždňov narástli obavy, že platforma predstavuje nebezpečenstvo pre súkromie. 
 • USA obvinili Google zo zneužívania monopolu v oblasti reklamných technológií. Od roku 2020 ide už o piatu protimonopolnú žalobu podanú americkými úradmi proti spoločnosti Google.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk