Nukleárna hrozba ako nástroj ruskej propagandy

Ruská federácia sa snaží obhájiť možnosť použitia jadrových zbraní. Využíva na to anektované územia. Kremeľ tvrdí, že použije všetky dostupné nástroje na obranu „svojho územia“.

Vývoj ruských dezinformačných naratívov začala ovplyvňovať anexia okupovaných území na Ukrajine. V oblastiach Luhansk, Doneck, Cherson a Záporožie boli 23. septembra 2022 realizované referendá za účelom ich pripojenia sa k Ruskej federácii.

Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že ozbrojené skupiny chodili od dverí k dverám a nútili obyvateľov hlasovať v referende. Na základe výsledkov hlasovaní sa Moskva spomínané oblasti rozhodla pripojiť k svojmu územiu. Anexiu zhruba 15 % územia Ukrajiny odsúdilo medzinárodné spoločenstvo.

Spolu s Krymským polostrovom tvorí táto oblasť celkovo približne 22 % rozlohy Ukrajiny. Kremeľ ich považuje za súčasť Ruska, aj napriek tomu, že nekontroluje celé spomínané územia.

Už nedenacifikujeme, obraňujeme ruské územie!

V momente nelegálneho pripojenia ukrajinského územia k Ruskej federácii sa musela zmeniť aj kremeľská propaganda.

Dezinformátori od februára minulého roku operovali s naratívom, ktorý okrem iného tvrdil, že dôvodom „špeciálnej vojenskej operácie“ je snaha pomôcť ruským občanom na území Ukrajiny. Etnickí Rusi mali byť údajne tyranizovaní „ukrofašistami“. 

Po nedávnych vyhláseniach Moskvy, že spomínané oblasti sú už ruským územím, sa rétorika denacifikácie Ukrajiny rýchlym obratom zmenila na obranu ruskej zeme.

V súvislosti s obranou samotného „ruského“ územia mohla prebehnúť čiastočná mobilizácia záloh, ktorá spustila hromadnú migráciu mužov z Ruska.

Okrem ľudského kapitálu, ktorý môže Moskva využiť na obranu „svojho“ územia, sa pre Kremeľ otvoril aj priestor otvorene hovoriť o „použití všetkých dostupných zbraňových systémov na obranu ruského územia“. Podľa ruskej vojnovej doktríny štát právo použiť jadrové zbrane v prípade ohrozenia existencie.

Aj napriek zastrašujúcim vyjadreniam z Kremľa o použití celej sily na obranu územia, Rusko tvrdí, že je odhodlané vyhnúť sa jadrovej vojne. Uviedla to hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie 6. októbra.

Reálne kroky Moskvy však ukazujú niečo iné. V pohybe je vlak naložený zbraňami, ktoré využíva ruská nukleárna divízia a ponorka Belgorod, ktorá môže byť vybavená jadrovými zbraňami. Konkrétne torpédom Poseidon, ktoré je označované ako „zbraň súdneho dňa“.

Jadrové zbrane ako nástroj propagandy

Na silový charakter Putinových prejavov, ktoré sú plné zastrašovania a výhražných vyjadrení, sme si už zvykli. Do propagandistickej mašinérie je však dnes vo väčšej miere zakomponované aj vyhrážanie sa jadrovými zbraňami.

Kremeľ deklaroval využitie všetkých dostupných zbraňových systémov na obranu anektovaného územia. Tieto vyhrážky môžeme považovať za varovný prst pre Západ, ktorý podporuje obranu ukrajinského územia.

Eventuálne použitie jadrových zbraní však bolo potrebné zakomponovať do propagandistického príbehu, ktorý by pre široké publikum tieto kroky ospravedlňoval. Ako sa ukázalo, príbeh formujúci jadrovú hrozbu bol viackrát pozmenený.

Vývoj nukleárnej propagandy

Propagandisti najprv operovali s Putinovými vyhrážkami smerovanými Západu. Tie pracovali s naratívom, že ak Západ zatlačí Rusko do kúta, Moskva bude „nútená“ na svoju obranu použiť jadrovú silu.

V tomto prípade sa môžeme vrátiť k vyjadreniam, ktoré opakovane tvrdili, že Rusko sa nikomu použitím nukleárnych zbraní nevyhráža. Tieto dva naratívy bolo potrebné zosúladiť.

Moskva teda využila situáciu s anexiou ukrajinského územia vo svoj prospech. Prípadné použitie jadrovej sily nebude Kremľom prezentované ako nástroj dobyvačnej, ale obrannej vojny.

Základná taktika kremeľských propagandistov pracuje systematicky s taktikou presúvania viny. V súvislosti so svojou agresiou na Ukrajine tvrdí, že celá aktivita Moskvy je len reakciou na kroky Západu, ktorý chce rozpútať novú svetovú vojnu. Z eskalácie konfliktu a jadrovej hrozby obviňuje Kremeľ paradoxne práve Západ.

Portál EUvsDisinfo túto taktiku opísal slovami: „Najprv vyslovte skrytú hrozbu a nechajte svojich propagandistov, aby ju premenili na otvorenú jadrovú hrozbu. Potom predstierajte,  že nemáte čo stratiť, aby ste signalizovali pripravenosť použiť zbrane s cieľom odradiť prípadné protiopatrenia. Nakoniec obviňte Západ z eskalácie a zostaňte dostatočne nejednoznačný, aby ste mohli v prípade potreby presunúť vinu.

Využívanie jadrovej propagandy má od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu svoje miesto. Za jeden z hlavných nástrojov nukleárnej propagandy môžeme považovať Záporožskú jadrovú elektráreň. Tá umožňovala dezinformátorom šíriť strach po Európe.

Moskva sa danými naratívmi usiluje odradiť Kyjev od znovunadobudnutia kontroly nad nelegálne anektovanými ukrajinskými územiami, ako aj odradiť západných spojencov od pomoci napadnutému štátu.

Je však hrozba jadrovým útokom reálna?

Na túto problematiku reagoval Alexander Kočetkov, odborník na jadrové zbrane a raketové systémy. Uviedol, že jadrové hlavice musia byť umiestnené v špeciálnych zariadeniach so špecifickými technickými parametrami na dlhodobé uskladnenie.

Ich použitie by teda vyžadovalo presun v špeciálnych kontajneroch na miesto, z ktorého by bola zbraň použitá. V prípade leteckých bômb by šlo o letiská, v prípade rakiet by sa vyžadoval presun na miesta, kde sa nabíjajú rakety typu Iskander – situované primárne v Bielorusku.

Kočetkov taktiež tvrdí, že o činnostiach, ktoré by viedli k využitiu jadrových zbraní by sa hneď dozvedeli USA či Veľká Británia. Vďaka rozsiahlej spravodajskej činnosti, pozorovacím lietadlám a satelitom by sa po technickej stránke činnosť spojenú s využitím nukleárnej sily nedalo utajiť.

Ďalšou prekážkou v snahe využiť jadrové hlavice by bolo samotné zadávanie kódov na odblokovanie zbraní. Tieto kódy je potrebné zadať na viacerých úrovniach. Okrem Putina by musel kód zadať minister obrany, náčelník generálneho štábu, veliteľ strategických raketových síl, šéf divízie a následne človek, ktorý spustí samotné odpálenie.

Podľa analytika je teda nepravdepodobné, že by všetci v tomto reťazci súhlasili so spustením apokalypsy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/