Ruské dezinformácie o havárii na plynovodoch Nord Stream: vinníkom majú byť USA

Úniky zemného plynu z plynovodov Nord Stream 1 a 2 podnietili šírenie proruských konšpiračných naratívov. Podľa nich sú vinníkom Spojené štáty americké.

V pondelok 26. septembra boli na potrubí plynovodov Nord Stream 1 a 2 objavené viaceré praskliny, ktoré zapríčinili únik veľkého množstva zemného plynu do Baltského mora. Rozsiahle vyšetrovanie zistilo, že za haváriu mali byť zodpovedné silné podmorské explózie.

Netrvalo dlho a informačným priestorom sa začalo šíriť množstvo konšpiračných teórií o tom, kto za haváriou skutočne stojí.

Nielen prokremeľské zdroje, ale aj samotní ruskí politici začali presadzovať ničím nepodložený naratív, že poškodenie plynovodov malo byť aktom sabotáže zo strany USA.

USA ako vinník

Vladimir Putin niekoľko dní po havárii vyhlásil, že za výbuchy sú zodpovední „Anglosasi“ a označil ich za akt medzinárodného terorizmu.

Pre Anglosasov už sankcie nestačia, prešli na sabotáž. Je to neuveriteľné, ale je to fakt,“ povedal a pokračoval tvrdením, že sabotáž mala byť pokusom zničiť európsku energetickú infraštruktúru.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová zverejnila podobné obvinenie v jednom zo svojich príspevkov na Telegrame.

Naratív, že za haváriou stoja USA, začali šíriť aj ruské štátne médiá. Noviny Pravda napríklad publikovali článok, v ktorom stálo, že USA disponujú podvodnými robotmi schopnými vykonávať podobné sabotáže.

Spoločnosť Meta začiatkom októbra zakročila proti rozsiahlej Kremľom riadenej siete proruských propagandistických účtov na jej platformách. Mnohé z týchto zdrojov šírili práve konšpirácie o americkej angažovanosti vo výbuchoch na Nord Stream.

Účet „rrn.world“ napríklad vo svojich článkoch označil ako vinníka Západ a uviedol, že „dostupné dôkazy poukazujú na to, že sabotáž bola vykonaná s účasťou USA a nemá zmysel dokazovať opak“. Žiadne dôkazy však nezverejnil.

K šíreniu proruských verzií udalosti sa pridali aj americké krajne pravicové skupiny. Názor, že havária bola dielom USA, cirkuloval na internetových fórach obľúbených medzi americkými konzervatívcami a prívržencami konšpiračného hnutia QAnon.

Známy konzervatívny politický komentátor pre Fox News Tucker Carlson počas svojej večernej show kritizoval administratívu prezidenta Joe Bidena a zároveň dôrazne naznačil, že je vinníkom havárie.

Slovenská dezinformačná scéna šíri rovnaké naratívy

Spomínané nepodložené proruské vyjadrenia našli úrodnú pôdu aj medzi mnohými slovenskými dezinformačnými aktérmi.

Známy konšpiračný web Bádateľ, ktorý šíri dezinformácie o témach od zdravotníctva až po politiku, zverejnil na svojej facebookovej stránke zhodný naratív o vine Spojených štátov amerických na sabotáži. Zároveň ich označil za nepriateľa Európy.

Bádateľ označuje USA za nepriateľa Európy a implikuje, že stoja za sabotážou. Zdroj: Facebook.

Bývalá poslankyňa Anna Belousovová dokonca okrem USA obvinila zo sabotáže aj Ukrajinu. Tá mala byť motivovaná víziou ovládnutia „trás energetických surovín z Ruska do Európy“.

Alternatívne médium Slobodný vysielač, ktorý pravidelne šíri proruské dezinformácie, napísal vo facebookovom príspevku, že USA by značne profitovali z likvidácie plynovodov Nord Stream. Zároveň poprel, že by Rusko malo s haváriou niečo spoločné.

Proruské konšpiračné teórie

Zatiaľ čo Kremeľ obviňuje USA zo sabotáže, západné krajiny sa vyhýbajú ukazovaniu prstom na konkrétneho aktéra.

Americký prezident Biden síce označil únik plynu z Nord Stream za „úmyselný akt sabotáže“ a obvinil Rusko a prezidenta Vladimira Putina zo „šírenia dezinformácií a lží“, no Moskvu z výbuchov priamo neobvinil.

Množstvo expertov, ktorí veria, že výbuchy na Nord Stream boli produktom ruskej operácie, sa však stále zvyšuje. Nemenovaní európski predstavitelia pre pre denník Washington Post uviedli, že vedúci predstavitelia z celej Európy sa domnievajú, že za sabotážou stojí Rusko. Varovali však, že zatiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by ho priamo usvedčili.

Ak by sa zistilo, že je za útok zodpovedné Rusko, sabotáž plynovodu Nord Stream by bola podľa odborníkov ukážkovým príkladom toho, ako ruská vláda využíva informačné kampane na rozosievanie chaosu a nedôvery v medzinárodnom prostredí. 

Je však nutné podotknúť, že momentálne neexistujú dôkazy, ktoré by zo sabotáže usvedčovali konkrétneho aktéra. Vzájomné obviňovanie medzi Ruskom a Západom by ale nateraz mohlo výrazne zhoršiť napätie, ktoré sa už vystupňovalo v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Proruské naratívy šíriace sa o Nord Stream sú súčasťou dlhodobo pozorovateľného vzorca v ruskej politike, ktorej priamym nástrojom sú práve dezinformácie. Už začiatkom roka sa o plynovodoch šírilo niekoľko nepravdivých proruských naratívov.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/