DISINFO REPORT – 125. týždeň

Vitajte pri čítaní 125. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Vláda v Iráne blokuje prístup na internet s cieľom zabrániť protestom

Od smrti Mahsi Amini situácia v Iráne stále neutícha. Mladé ženy, muži, učitelia aj študenti protestujú proti režimu a bojujú za práva žien. V snahe zabrániť šíreniu informácií a podpory protestov na sociálnych sieťach obmedzila iránska vláda prístup na internet. Ten je nedostupný denne približne od 16:00 do polnoci, keďže v tom čase sa koná väčšina protestov. Výpadky internetu sú spôsobené hlavne tým, že najväčší štátny iránsky mobilný operátor, ktorý využíva viac ako 60 miliónov zákazníkov, je offline. V dôsledku toho sa na Instagram alebo Whatsapp nedá pripojiť ani použitím VPN alebo proxy serverov. Viac v článku.

Putinove oči: uniknuté dokumenty ruského internetového regulátora odhaľujú realitu online sledovania

V marci roku 2022 boli neziskovou skupinou DDoSecrets zverejnené interné dokumenty jedného z regionálnych úradov ruského internetového regulátora Roskomnadzor. Činnosť Roskomnadzoru postavila Rusko do čela krajín, ktoré neľútostne využívajú technológie ako nástroj represie. Uniknuté dokumenty poskytujú dôležité informácie o fungovaní tohto rozsiahleho sledovacieho aparátu. Ten nielenže monitoruje online aktivity jednotlivcov a organizácií, ale aj propaguje falošné naratívy a drží tok informácií v Rusku pevne pod svojou kontrolou. Viac v článku.

Dôležitú úlohu pri vzostupe talianskej krajnej pravice zohrali dezinformácie

Obrázok: Pixabay

Po páde vlády bývalého premiéra Maria Draghiho prebehli 25. septembra v Taliansku predčasné voľby. Volebná kampaň, ako aj príprava programov politických strán boli značne časovo obmedzené, keďže voľby sa uskutočnili dva mesiace po rozpustení parlamentu. Práve faktor krátkeho časového úseku na organizovanie volieb do veľkej miery prispel k nedostatočným opatreniam proti možným volebným dezinformáciám či zahraničným vplyvom. Viac v článku.

Žoldnierska skupina Void Balaur operuje v kyberpriestore

Hackerská skupina alebo sieť Void Balaur sú žoldnieri pôsobiaci v kyberpriestore. Ich škála služieb je široká. Ponúkajú najmä zhromažďovanie súkromných údajov a prístup k špecifickým online emailovým službám a sociálnym sieťam. Žoldnieri z Void Balaur operujú v kyberpriestore približne od roku 2017. Medzitým ich aktivity smerovali aj mimo Ruskej federácie a zasiahli väčšinu sveta. Objavil sa však náznak, že ani títo žoldnieri nie sú nezávislou skupinou, ale môžu byť prepojení so štátom. Viac v článku.

Proruskí dezinformační aktéri útočia na Európsku úniu, nechýbajú ani tvrdenia o fašizme v Bruseli

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Európska únia sa stala najčastejším terčom proruských dezinformátorov. Dezinformační aktéri sa snažia odradiť EÚ od ďalšej podpory Ukrajiny vo vojne s Ruskom.
     
  • Európska únia je napríklad obviňovaná z toho, že si za svoje ekonomické problémy môže sama a Putina využíva len ako strašiaka na prekrytie vlastnej neschopnosti.
     
  • Propagandisti taktiež šíria vymyslené lži o európskych predstaviteľoch s cieľom posilniť nedôveru voči nim. Tvrdia, že viacerí lídri sú potomkovia nemeckých nacistov, aj keď ide o lož.
     
  • Rôzni aktéri používajú Maďarsko ako symbol odporu voči EÚ a jej politikám, pričom preberajú falošné naratívy ako napríklad, že Brusel sa snaží potrestať Maďarsko kvôli jeho konzervatívnej vláde. Viac v reporte.

Najvýznamnejšími nositeľmi prokremeľských naratívov sú na Slovensku politici

Rusko sa od začiatku svojej agresie voči Ukrajine snaží prenášať vinu na Ukrajinu údajne ovládanú fašistami alebo konflikt vykresľuje ako boj medzi Ruskom a agresívnym Západom. Aj téma energetickej krízy, ktorá vznikla s cieľom Ruskej federácie ťažiť z energetickej závislosti západných štátov, vytvárať ekonomický tlak a politickú destabilizáciu, je zneužívaná dezinformátormi a proruskými propagandistami.

Aké naratívy sa objavujú spolu s vývojom konfliktu a ukrajinskými úspechmi pri Charkove? Čo môžeme očakávať v kontexte naratívov zameraných na energetickú krízu alebo možné využitie nukleárnych zbraní na Ukrajine? Aká je úloha štátov, ktoré susedia s Ukrajinou, s ohľadom na migráciu a mieru solidarity s ukrajinským národom? Aké sú hlavné ciele šírenia prokremeľských naratívov o vojne na Ukrajine a kto ich na Slovensku šíri? Pomohlo pre zamedzenie šírenia prokremeľských dezinformácií a propagandy zablokovanie slovenských dezinformačných webov NBÚ?

Na otázky v novej epizóde odpovedá riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám Ministerstva vnútra Slovenskej republiky Daniel Milo.

Podcast vznikol s podporou Open Information Partnership.

Krátko z domova a zo sveta

  • Iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí obviňuje USA a Izrael z plánovania protestov, ktoré ochromujú krajinu už niekoľko týždňov. Tvrdí, že ide o snahu zastaviť pokrok Iránu. 
     
  • Deväť stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov NATO vyhlásilo, že podporuje cestu Ukrajiny k členstvu v NATO. Ide o Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Českú republiku, Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Čiernu Horu a Severné Macedónsko.
     
  • Najvyšší súd USA rozhodne, či spoločnosti sociálnych médií možno žalovať za hosťovanie a odporúčanie teroristického obsahu. Týka sa to predovšetkým platforiem Facebook, Twitter a YouTube.
     
  • Skupina vývojárov vytvorila aplikáciu s názvom The OG app, ktorú prezentujú ako Instagram bez reklám. Spoločnosť Meta im v reakcii zablokovala účty na Facebooku a Instagrame a Apple aplikáciu vymazal z App Store. 
     
  • FBI a CISA oznámiliže nie je dôvod obávať sa hacknutia nadchádzajúcich novembrových volieb. Uviedli, že v USA nikdy nedošlo k úspešnému hacknutiu volieb a je preto veľmi nepravdepodobné, že bude prípad tohtoročných volieb iný.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk