Proruskí dezinformační aktéri útočia na Európsku úniu, nechýbajú ani tvrdenia o fašizme v Bruseli (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 30. september 2022)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Európska únia sa stala najčastejším terčom proruských dezinformátorov. Dezinformační aktéri sa snažia odradiť EÚ od ďalšej podpory Ukrajiny vo vojne s Ruskom.
  • Európska únia je napríklad obviňovaná z toho, že si za svoje ekonomické problémy môže sama a Putina využíva len ako strašiaka na prekrytie vlastnej neschopnosti.
  • Propagandisti taktiež šíria vymyslené lži o európskych predstaviteľoch s cieľom posilniť nedôveru voči nim. Tvrdia, že viacerí lídri sú potomkovia nemeckých nacistov, aj keď ide o lož.
  • Rôzni aktéri používajú Maďarsko ako symbol odporu voči EÚ a jej politikám, pričom preberajú falošné naratívy ako napríklad, že Brusel sa snaží potrestať Maďarsko kvôli jeho konzervatívnej vláde.

Európska únia terčom útokov

Nedávny vývoj na Ukrajine ukázal, že Ukrajinci sú odhodlaní pokračovať v bojoch a Západ ich neprestáva podporovať diplomaticky, finančne ani vojensky. Medzitým však môžeme pozorovať zvýšené útoky na EÚ či už vo vyjadreniach proruských aktérov alebo na sociálnych sieťach.

Aktéri ako slovenský europoslanec Milan Uhrík sa snažia odradiť od finančnej pomoci Ukrajine. Uhrík vo svojom prejave v Európskom parlamente naznačuje, že európska pomoc Ukrajine slúži iným záujmom a financie sú rozkrádané ukrajinskými oligarchami.

Milan Uhrík, ktorý je taktiež predsedom krajne pravicovej strany Republika, argumentuje, že EÚ využíva Putina ako strašiaka na prekrytie svojej vlastnej hlúposti a neschopnosti. Podľa jeho slov prišla zlá ekonomická situácia naprieč európskymi štátmi v dôsledku „nezmyselných Covid obmedzení, nelogických Green Dealov, ale najmä v dôsledku hlupákov a amatérov v politickom vedení“.

Podobné falošné naratívy šíri Ľuboš Blaha, podpredseda strany Smer-SD. V nedávnom príspevku okrem iného útočil na Európskú úniu, ktorú obvinil „za všetkú mizériu na Slovensku ohľadom cien“ a tvrdí, že EÚ spoločne s USA chcú zničiť Rusko. Zároveň obraňuje Maďarsko: „To, čo v Bruseli páchajú na Maďarsku, je čistý fašizmus. Iný názor sa zakazuje. Všetkých nás chcú v EÚ zglajchšaltovať a poslať ako ovce na porážku. Vitajte v roku 1933.“

Okrem EÚ Ľuboš Blaha útočí aj na slovenskú vládu a prezidentku konšpirovaním, že ich ovláda George Soros, že konajú na základe „newyorskej inštruktáže“ a že sú to „liberálni fašisti“. Blaha propaguje konšpiračné teórie o prezidentke Zuzane Čaputovej napriek tomu, že mu okresný súd v Bratislave nedávno nariadil prestať šíriť tvrdenia, že prezidentka je zahraničná agentka. Súd konštatoval, že tieto obvinenia sú bez faktického základu a je pri nich evidentná snaha o vyvolanie silných negatívnych emócií voči prezidentke.

Alternatívne médium Slobodný vysielač pravidelne publikuje originálne príspevky a videá Ľuboša Blahu na svojej facebookovej stránke, čím obchádza rozhodnutie spoločnosti Meta, ktorá Blahov účet na Facebooku zablokovala.

Typické dezinformačné naratívy šíri aj bývalý predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Predseda Slovenskej národnej strany (SNS), dlhodobo podporuje proruské názory a svoje politické aktivity zakladá na kontaktoch s ruskými predstaviteľmi. Tvrdí, že vojna na Ukrajine vyhovuje Bruselu, pretože na nej zarába. Danko tiež konšpiruje, že Európska únia zámerne zvýšuje ceny „lacného ruského plynu“, aby ho cenovo priblížila „skutočne drahému západnému skvapalnenému plynu“.

Snahy o diskreditáciu európskych lídrov

Jednou z najjednoduchších metód propagandy je diskreditácia oponentov. Proruskí aktéri sa snažia budovať nedôveru voči Európskej únii aj šírením dezinformácií o jej lídroch.

Už od začiatku vojny na Ukrajine bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a neúspešný kandidát na prezidenta Štefan Harabin preberá kremeľské naratívy a šíri dezinformácie a hoaxy o konflikte. Tie zahŕňajú napríklad tvrdenie, že potomkovia Hitlera sa dostali do riadiacich pozícií v Európe a teraz sa snažia pomstiť Rusku.

Označovanie európskych lídrov za potomkov nemeckých nacistov je medzi propagandistami pomerne častý fenomén. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová je falošne popisovaná ako vnučka nacistu, ktorý sa podieľal na holokauste. Poľský prezident Andrzej Duda, zakladateľ a výkonný predseda Svetového ekonomického fóra Klaus Schwab, rovnako ako aj nemecký kancelár Olaf Scholz a bývalý predseda Európskej rady Donald Tusk čelili podobným dezinformáciám. Vo všetkých prípadoch ide však o vymyslené lži, ktorých cieľom je ublížiť ich dôveryhodnosti.

Ursula von der Leyenová, ako jedna z najviditeľnejších predstaviteľov Európskej únie, je jedným z najčastejším terčov útokov. Útoky na jej osobu či dezinformácie o jej osobnom živote sú súčasťou antikampane. Dezinformačná stránka Infovojna ju nazvala „führerka“ a obvinila ju zo šírenia „ukronacistickej propagandy“. Infovojna nedávno za „führera“ označila aj nemeckého kancelára Olafa Scholza.

Maďarsko ako symbol odporu proti Európskej únii

Súčasný právny súboj medzi maďarskou vládou a inštitúciami EÚ nenechal chladnými ani proruských dezinformátorov na Slovensku. Medzi nimi sa nachádzajú politici ako vyššie spomenutý Ľuboš Blaha, ktorý obviňuje Brusel z fašizmu voči Maďarsku, ale taktiež europoslanec Miroslav Radačovský, ktorý sa do Európskeho parlamentu dostal na kandidátke krajne pravicovej strany Kotlebovci-ĽSNS. Radačovský argumentuje, že Maďarsko jednoducho nepočúva bruselských politikov, a preto s ním chcú urobiť poriadok.

Okrem politikov hrajú dôležitú rolu aj dezinformačné médiá. Tie nekriticky preberajú tvrdenia maďarských predstaviteľov, zdieľajú neprimerane pozitívne správy o maďarskej vláde a selektívne vyberajú jednostranné informácie.

Orbánovo Maďarsko je rôznymi aktérmi vykresľované ako obeť perzekúcie zo strany EÚ, ale taktiež ako model pre domácu politiku či inšpirácia v odpore proti politikám Európskej únie. Spor medzi Budapešťou a Bruselom, ktorý je v podstate o porušovaní právneho štátu v Maďarsku, je prezentovaný ako ideologický súboj, kde na jednej strane stoja „progresívci zasedení v bruselských štruktúrach“ a „vlastenecko-konzervatívna vláda“ v Maďarsku na strane druhej.

Falošné naratívy šíria politici, ale aj dezinformačné médiá

Keďže sa zdá, že Európska únia je v posledných týždňoch najčastejšou témou dezinformačných naratívov na Slovensku, rozhodli sme sa na túto problematiku pozrieť prostredníctvom analytického nástroja CrowdTangle. Nižšie priložený graf zobrazuje najpopulárnejšie príspevky slovenskej dezinformačnej scény na Facebooku v posledných dvoch týždňoch. Príspevky boli vyhodnotené na základe celkového počtu interakcií (reakcie, komentáre a zdieľania). V analýze boli zahrnuté len príspevky obsahujúce kľúčové slovo EÚ.

Europoslanec Milan Uhrík publikoval najpopulárnejší príspevok v tejto tématike za posledné dva týždne. Zdieľal vystúpenie rakúskeho europoslanca Haralda Vilimského, ktorý vedenie EÚ obvinil z vedomého poškodzovania európskeho kontinentu, najprv cez „korona besnenie“ a potom cez „nezmyselné a šialené sankcie“.

Bývalý premiér Robert Fico v príspevku na Facebooku tvrdí, že Európska únia umlčiava a trestá Maďarsko za to, že má iný názor na Ruskú federáciu. Fico hovorí o „nebezpečnej fašizácii“ EÚ.

Predseda SNS Andrej Danko zasa vyhlásil, že sme nemeckými otrokmi. Podľa jeho slov Nemci v EÚ zarábajú na všetkom a teraz nám budú predávať ruský plyn za „obrovské eurá“.

Alternatívne médiá Hlavný denník a Slobodný vysielač zdieľali články s podobným obsahom. V prvom príspevku maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že Európska únia sa rozpadne. V druhom zdieľajú Orbánove vyhlásenia, že Maďarsko by malo prehodnotiť členstvo v EÚ.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/