Vitajte pri čítaní 124. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Čiastočná mobilizácia ničí ruský príbeh o hladkom priebehu „špeciálnej vojenskej operácie“
V uplynulých týždňoch sa Kyjevu dokonca podarilo zorganizovať úspešnú protiofenzívu v Charkovskej oblasti. Za niekoľko dní získala Ukrajina späť územia, ktoré ruská armáda dobývala dlhé mesiace. Stratou dobytých území utrpela tiež ruská domáca propaganda. Tá od začiatku vojny komunikuje občanom príbeh o bezproblémovom priebehu „špeciálnej vojenskej operácie“. Na zásadné vojenské neúspechy sa ruský prezident rozhodol reagovať čiastočnou mobilizáciou záložných vojenských síl, ktorú ohlásil v príhovore 21. septembra. Viac v článku.
Dokument o údajných amerických plánoch na zruinovanie Európy prostredníctvom vojny na Ukrajine je falošný
Stránky publikujúce dezinformačný a zavádzajúci obsah tvrdia, že uniklo „tajné memorandum z januára 2022, ktoré pripravili stratégovia z American Rand Corporation (RAND)“. Podľa neho mali USA už dávno plán „úplne zruinovať európsku ekonomiku „útokom Ruska na Ukrajinu“ a privlastniť si európske zdroje“. Výskumná správa s názvom „Oslabenie Nemecka, posilnenie Spojených štátov“, ktorá má byť datovaná do 25. januára 2022, približne mesiac pred ruským útokom na Ukrajinu, však nie je pravá. Viac v článku.
Rusko prišlo s vlastnou verziou Wikipédie. Na Runiversalis sa šíria len naratívy v súlade s prokremeľskou propagandou
Motto, ktoré stojí za ruskou náhradou Wikipédie, hovorí o Runiversalis ako o encyklopédii zdravého rozumu. Pod takýmto sloganom si môžeme predstaviť čokoľvek, no v ruskom ponímaní ide najmä o dodržiavanie výhradne ruskej, a nie americkej legislatívy. S tým súvisí aj starostlivý výber slov, keď ide o vojnu na Ukrajine. Kremeľ neakceptuje označenie vojna ani invázia, ale naďalej hovorí o „špeciálnej vojenskej operácii“. Manifest, ktorý bol spolu s encyklopédiou vydaný, niekoľkokrát spomína aj „tradičné hodnoty“, ktoré sú v rámci proruskej propagandy často popisované. Viac v článku.
Ukrajinské víťazstvá a ruské prehry: ako vývoj bojov ovplyvňuje ruskú propagandu
Moskovská propaganda sa spočiatku zdala byť zaskočená zvratmi v pozemných bojoch. Netrvalo však dlho, kým sa vrátila k obhajovaniu zverstiev páchaných na Ukrajine. Kremeľ sa najskôr pokúšal podsunúť naratív o údajnom preskupovaní ruských ozbrojených síl v Charkovskom regióne. Ministerstvo obrany Ruskej federácie hovorilo o snahe presunúť ozbrojené zložky a posilniť tak svoje pozície na Donbase. Podľa najnovších výrokov zo strany Ruska má ísť o zjednotenie síl na následný útok zo severu. O pravdivosti týchto tvrdení sa im však nepodarilo presvedčiť ani vlastných podporovateľov. Viac v článku.
TikTok svojim používateľom zobrazuje dezinformácie. Obsahuje ich až jedno z piatich videí
Podľa analytikov, ktorí skúmali výsledky vyhľadávania informácií cez sociálnu sieť TikTok, obsahuje až jedno z piatich videí ponúknutých platformou dezinformačný obsah. „Napríklad, keď používateľ zadá výraz „zmena klímy“, TikTok navrhne vyhľadávanie výrazov „zmena klímy odhalená“, a „zmena klímy neexistuje“. Používateľovi, ktorý hľadá „očkovanie proti vírusu covid“ TikTok navrhne vyhľadávanie výrazu „poškodenie spôsobené covid vakcínou,“ píše sa v správe spoločnosti NewsGuard. Viac v článku.
Energetická kríza je dezinformátormi využívaná pre zastieranie ruských vojnových zločinov
Infosecurity.sk pracuje na mapovaní vnímania zelených tém, energií a Európskej zelenej dohody s podporou International Republican Institute. V monitoringu, ktorý organizácia realizuje, je zatiaľ typickým najmä zveličovanie možných dopadov energetickej krízy či šírenie rôznych špekulatívnych naratívov o zabezpečovaní alternatívnych zdrojov energie.
Ktorí slovenskí politickí aktéri šíria manipulatívne tvrdenia o zelených témach? Aké najčastejšie naratívy o energetickej kríze sú na Slovensku šírené? Akým spôsobom hovoria dezinformační aktéri o Rusku a ako o Európskej únii? Viažu sa dezinformácie či manipulatívne tvrdenia aj na Európsku zelenú dohodu? Ako o zelenej dohode informujú problematické zdroje v Českej republike a Rumunsku? Prečo sú témy energií, klímy a životného prostredia súčasťou širšieho anti-západného naratívu?
Na otázky v novej epizóde odpovedajú analytičky Infosecurity.sk Michaela Ružičková a Monika Jakábová.
Epizóda podcastu vznikla s podporou International Republican Institute.
Krátko z domova a zo sveta
- Viac ako 60 webových stránok s dezinformáciami napodobňovalo dôveryhodné západné médiá. Cieľom bolo zvýšiť dôveryhodnosť nepravdivých informácií.
- Apple odstránil VKontakte, ruského konkurenta Facebooku, zo svojho App Store. Dôvodom majú byť britské sankcie.
- Ukrajina žiada, aby bolo Rusko vyhlásené za „teroristický štát“. To by pravdepodobne viedlo k úplnému vylúčeniu Ruska z finančného systému a vyvolalo by to otázky o jeho štatúte stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN.
- EÚ navrhla nové kolo sankcií voči Moskve v súvislosti s jej najnovšou eskaláciou na Ukrajine. V rámci sankcií komisia stanovuje aj „právny základ“ pre cenový strop ruskej ropy.
- Ruská štátna televízia sa nápadne podobá na vysielanie Sovietskeho zväzu. Relácie sú rozdelené na cykly, v rámci ktorých sú opakované jednotlivé naratívy.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!