Sociálne siete ako úrodná pôda pre extrémizmus

Podľa najnovšej výročnej správy britskej neziskovej organizácie HOPE not hate ultrapravicové neonacistické skupiny využívajú sociálne siete na propagáciu svojej ideológie a nábor nových mladých členov. Nástrojom je aj aplikácia Instagram. Darí sa im tiež vďaka pandémii, počas ktorej tínedžeri trávia viac času online.

HOPE not hate (HNH) je organizácia, ktorá bojuje proti rasizmu a fašizmu. V uplynulých dňoch zverejnila výročnú správu „State of Hate 2021“, ktorá popisuje kľúčové trendy a zmeny v oblasti krajnej pravice doma i na medzinárodnej úrovni.

Algoritmy preferujú ultra-pravicový obsah

HNH upozorňuje, že pandémia COVID-19 urýchlila presun britských ultrapravicových radikálov z ulíc na internet. Identifikovala dve ultrapravicové skupiny aktívne vo Veľkej Británii – The British Hand a The National Partisan Movement, ktoré pre nábor nových členov využívajú práve sociálne siete ako Instagram, Telegram, Parler či Gab.

V centre diania bol však minulý rok predovšetkým Instagram, ktorý je ideálny na šírenie propagandy, nakoľko sa zameriava na pútavý vizuálny obsah. Okrem toho, viacero nových členov ultrapravicových skupín sa k nim dostalo práve skrz odporúčania algoritmov. Odporúčania Instagram využíva na to, aby udržal záujem užívateľov a oni strávili na platforme čo najdlhší čas.

„Aj keď naďalej varujeme pred špecializovanými platformami ako je Telegram, úrodnou pôdou pre nábor mladých neonacistov bol Instagram – jeho nedostačujúce moderovanie a znepokojujúce odporúčania algoritmov ohrozujú bezpečnosť mladistvých, čo si vyžaduje okamžité kroky zo strany platformy,“ dodal zakladateľ a výkonný riaditeľ HNH Nick Lowles.

HOPE not hate preto vo výročnej správe vyzýva platformy, aby sa verejne zaviazali bojovať proti ultrapravicovému obsahu, preskúmali ako a prečo algoritmy propagujú takýto obsah a zvýšili investície do moderovania obsahu.

Tínedžeri obvinení z terorizmu

Facebook, ktorý spravuje aj sociálnu sieť Instagram, sa bráni, že zakázal na svojich platformách už viac ako 250 belošských rasistických organizácií a odstránil z Instagramu takmer milión príspevkov spätých s organizáciami šíriacimi nenávistný obsah, vrátane spomínaných skupín The British Hand a The National Partisan Movement.

Ani to však zrejme nestačí, nakoľko len v priebehu uplynulého roka bolo v Británii odsúdených za terorizmus 12 krajne pravicových aktivistov, medzi nimi šesť tínedžerov. Najmladší z nich mal dokonca len 13 rokov, keď si stiahol manuál na výrobu bomby a postupne sa vypracoval až na lídra neonacistickej teroristickej organizácie. Ako 16-ročného ho za tieto priestupky odsúdili, čím sa stal najmladšou osobou vo Veľkej Británii, ktorá spáchala teroristický trestný čin.

Radikálne hnutia prekvitajú online

Internet sa za posledné dve desaťročia stal priestorom vhodným pre vznik a organizáciu rôznych hnutí. Ako príklad spomeňme konšpiračné hnutie QAnon a útok priaznivcov Donalda Trumpa na Kapitol. Takisto protesty proti pandemickým opatreniam sú mnohokrát organizované práve krajnou pravicou, príkladom môže byť Nemecko. Na Slovensku sa do týchto protestov koordinovaných online významne zapojili futbaloví ultras i kotlebovci.

Nedostatočné moderovanie obsahu zo strany sociálnych sietí, anonymita a s ňou spojená minimálna zodpovednosť za online aktivity uvoľnili cestu extrémistom a radikalizácii. Neustále pripojenie na internet, vystavenie radikálnym názorom na sociálnych sieťach a nízka digitálna gramotnosť vedú k nárastu počtu tínedžerov, ktorí sa do týchto extrémistických hnutí zapájajú.