Vitajte pri čítaní 131. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Zakladateľ Wagnerovej skupiny sa priznal k ovplyvňovaniu amerických volieb. Kto je Jevgenij Prigožin?
Ruský oligarcha Jevgenij Prigožin sa priznal k ovplyvňovaniu predchádzajúcich amerických volieb deň pred tohtoročnými „mid-terms“ (voľby v polovici prezidentského volebného obdobia v USA). Jevgenij Prigožin je ruský oligarcha vlastniaci firmy so zameraním na catering, bezpečnosť a investície. Prezývku „Putinov šéfkuchár“ získal po tom, ako jeho firma poskytovala catering počas stretnutí Vladimira Putina s francúzskym prezidentom Jacquesom Chiracom alebo s americkým prezidentom George W. Bushom v roku 2002. Okrem nich zorganizoval Kremľu aj bankety v rokoch 2018 a 2019. Viac v článku.
Stalinova popularita v Rusku rastie. Pripomínať si však treba obete politických represií
Koniec októbra sa v Rusku každoročne nesie v znamení spomienky na obete politických represií v Sovietskom zväze. Deje sa tak už od roku 1991, keď dátum pamiatky určil bývalý parlament, Najvyšší soviet ZSSR, na 30. október. V súčasnosti sa však vďaka represívnym aktivitám ruských autorít stalo spomínanie na obete nebezpečnou aktivitou. V máji 2021 navyše vykonala ruská nezávislá mimovládna organizácia Levada Center prieskum, v ktorom sa až 56 % respondentov vyjadrilo, že vnímajú Stalina ako „skvelého lídra“ – čo je dvakrát viac ako v roku 2016. Viac v článku.
MÝTY o NATO: Posilňovanie východného krídla NATO je provokáciou Ruska
Predstavitelia Ruskej federácie dlhodobo obviňujú NATO z toho, že zvyšovaním vojenskej prítomnosti na východnom krídle porušuje vzájomné dohody a ohrozuje bezpečnosť Ruska. Kroky Aliancie sú však v súlade s bilaterálnymi dohodami a sú reakciou na ruské porušovanie medzinárodného práva.
TVRDENIE: Budovanie vojenskej infraštruktúry na východnej hranici NATO je rinčaním zbraňami a provokáciou Ruska
FAKT: Aliancii býva zo strany Ruska vyčítané, že nasadením bojových jednotiek na svojej východnej hranici porušila Zakladajúci akt NATO-Rusko, v ktorom sa členské štáty NATO zaviazali posilňovať kolektívnu obranu vzájomnou spoluprácou namiesto rozmiestňovania veľkej bojovej sily. K prvému rozhodnutiu o posilnení východného krídla však došlo až v roku 2016 na základe požiadaviek členských štátov NATO, ktoré sa cítili ohrozené v reakcii na ilegálnu anexiu Krymu, ktorou Rusko porušilo aj jeden z bodov Zakladajúceho aktu.
Navyše, odstavec, ktorý sa zmieňuje o zdržaní sa rozmiestňovania veľkých bojových síl vo svojom začiatku explicitne uvádza, že ide o aktuálny kontext, v rámci ktorého bolo bezpečnostné prostredie omnoho viac predvídateľné než je tomu dnes. NATO sa teda držalo vzájomných dohôd po tom, čo Ruská federácia ich porušením zásadne zmenila bezpečnostné prostredie a ohrozila členov Alancie. Viac v článku.
EÚ a Zelená dohoda ako obetný baránok za energetické problémy
Infosecurity.sk monitorovalo v spolupráci s Beacon Project International Republican Institute (IRI) príspevky týkajúce sa Európskej zelenej dohody publikované na slovenskom Facebooku od začiatku júla do konca septembra pomocou nástroja CrowdTangle.
Kľúčové zistenia:
- Proruskí aktéri na Slovensku, od politikov až po dezinformačné médiá, sa aktívne angažujú v tejto otázke a snažia sa preniesť vinu na Západ, konkrétne na Európsku úniu. Rusko vykresľujú ako racionálneho a spoľahlivého partnera, pričom konanie EÚ kritizujú, bagatelizujú alebo sarkasticky zosmiešňujú.
- Uvedené naratívy v sledovanom období aktívne šírili najmä politickí aktéri z opozičných strán – napríklad Smer-SD, Kotlebovci-ĽSNS a Republika. Aktívne sa k nim vyjadrovalo aj ruské veľvyslanectvo na Slovensku.
- Medzi výrazných aktérov patrili aj proruské médiá (Slobodný vysielač, Hlavný denník, Extra plus, napalete.sk, hrot.info) a menšie facebookové stránky (Zdrojj, Som z dediny, Sila pravdy).
- Spomenutých aktérov spájajú proruské postoje. Hlavný naratív, ktorý zároveň zahrňuje niekoľko tém dokopy, hovorí o tom, že za energetickú krízu môže Západ.
- Rôzni aktéri často prenášajú vinu za energetickú krízu na „zelenú ideológiu“ v Európskej únii či „zlé politické rozhodnutia“ krajín Západu. Medzi ne mali patriť aj protiruské sankcie. Často sa tvrdí, že sú neúčinné, nemajú výrazný vplyv na Rusko a spôsobujú väčšie škody krajinám, ktoré ich zavádzajú.
- Celý diskurz o energetike a sankciách proti Rusku smerovali k deligitimizácii Európskej únie aj jej zelených opatrení, a rovnako mali za cieľ ospravedlňovať konanie Ruska a prezentovať ho ako spoľahlivého energetického partnera. Viac v článku, dostupnom aj v anglickom jazyku.
Slovenskí krajne pravicoví politici šíria falošné naratívy o utečencoch, Západ je obviňovaný zo súčasnej energetickej krízy
Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- V uplynulom období začalo veľké množstvo dezinformačných aktérov a politikov, najmä z krajne pravicových strán, šíriť nepravdivé naratívy o utečencoch prekračujúcich slovenské hranice. Niektorí tvrdia, že ich príchod na Slovensko je súčasťou tajného sprisahania, za ktorým stojí Európska únia a Turecko.
- Ďalšou promimentnou témou boli sankcie voči Rusku, ktoré sú priamo spájané s prebiehajúcou energetickou krízou a cenami energií na Slovensku. Podľa dezinformačných aktérov je na vine Západ.
- Rôzne dezinformačné zdroje tiež recyklujú staré protizápadné naratívy. Medzi ne patrí obviňovanie Západu z predlžovania vojny na Ukrajine a zároveň vykresľovanie Ruska ako priekopníka mieru. Viac v článku.
Odklon od autoritárskeho režimu je v Rusku nereálny
Zámery ruského vedenia sa vo vojne na Ukrajine nepodarilo naplniť. Rýchlo sa ukázalo, že ruská armáda nemá na to, aby obsadila celú Ukrajinu a Rusko v tejto fáze vojny prehráva nielen politicky a morálne, ale aj vojensky. Ukrajina má naopak bezprecedentnú politickú podporu a zintenzívňuje sa aj jej vojenská podpora.
Aký je aktuálny vývoj bojov na Ukrajine a ako sa ho snaží interpretovať Kremeľ? Ako Kremeľ zneužíva naratív o údajných teroristických činoch Ukrajincov? Ako vyzerá taktika jadrového vydierania, s ktorou prišlo ruské politické vedenie? Čo môže byť v konflikte dosiahnuté vďaka pevnému postoju Západu? Akými ďalšími taktikami Rusko ovplyvňuje verejnú mienku na Západe a o čom chce presvedčiť verejnosť? Čo je cieľom zneužívania dodávok obilia z čiernomorského pobrežia Ukrajiny? Na čom stoja ruské informačné vplyvy na Slovensku? Je odklon od autoritárskeho spôsobu vlády v Rusku možný a ako sa k vojne stavajú ruskí občania? Aký vývoj konfliktu môžeme očakávať v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch?
Na otázky v novej epizóde odpovedá politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Krátko z domova a zo sveta
- V utorok zasiahla poľské územie raketa, ktorá usmrtila dve osoby. Poľský prezident Andrzej Duda uviedol, že raketu, pravdepodobne vypálili ukrajinské sily brániace sa vlne ruských raketových útokov.
- Donald Trump oznámil svoju kandidatúru na republikánsku prezidentskú nomináciu v roku 2024. Sľúbil, že porazí Joea Bidena a dodal, že „zlatý vek Ameriky je ešte len pred nami.“
- Iránsky súd po prvý raz odsúdil jednu z osôb zadržaných na protivládnych protestoch na trest smrti. Ďalších 5 osôb bolo odsúdených na 10 rokov väzenia.
- Viktor Orbán má nového vejeného nepriateľa. Je ním David Pressman, nový americký veľvyslanec v Maďarsku, právnik v oblasti ľudských práv, ktorý verejne upozorňoval na propagandu šírenú Orbánovým režimom.
- Šéf MI5 uviedol, že Rusko, Čína a Irán sú na zozname hlavných hrozieb pre Spojené kráľovstvo. McCallum tiež dodal, že existuje riziko, že by Rusko, Čína a Irán mohli v činnosti proti Spojenému kráľovstvu a iným krajinám navzájom spolupracovať.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!