Lovci pedofilov operujú už aj na Balkáne. Bosnianska skupina „Panteri“ získava na popularite

Na sociálnych sieťach v zahraničí je populárny fenomén takzvaných lovcov pedofilov. Ide o skupiny, ktorých členovia predstierajú, že sú maloleté osoby za účelom vylákania sexuálnych predátorov na osobné stretnutia. Tie si nahrávajú a následne publikujú na sociálnych sieťach. Táto aktivita je však kontroverzná vzhľadom na jej nesúlad s právnym systémom.

Bosna a Hercegovina sa v posledných mesiacoch stala balkánskym centrom fenoménu lovenia pedofilov. Skupina, ktorá sa nazýva „Panteri“, zverejnila na svojich sociálnych sieťach niekoľko konfrontácií s potenciálnymi pedofilmi. Tieto zábery sa stali virálnymi aj v ďalších balkánskych krajinách a popularita skupiny narastá.

Lovci pedofilov ako poslovia spravodlivosti

Mnohí ľudia už prišli na sociálnych sieťach do kontaktu s fenoménom lovenia pedofilov. Trend samozvaných poslov spravodlivosti naberá v posledných rokoch na popularite a nové skupiny sa objavujú aj v krajinách a regiónoch, kde to predtým nebývalo zvykom.

Jedna z najväčších komunít lovcov pedofilov existuje v USA a vo Veľkej Británii. Britské úrady boli podľa správ zverejnených v médiách, ako napríklad BBC, znepokojené nárastom popularity týchto skupín už v roku 2019. Vtedajšie dáta uvádzajú, že nárast konfrontácií lovcov s pedofilmi bol medzi rokmi 2016 a 2018 až trojnásobný.

Znepokojenie úradov sa zakladalo na dôsledkoch takýchto aktivít. Jedna z konfrontácií lovcov s potencionálnym pedofilom totiž viedla až k jeho následnej samovražde. Na druhej strane je však nutné dodať, že podľa rovnakých dát výrazne narástol aj podiel využívania dôkazov od lovcov v súdnych procesoch s predátormi.

Väčšina týchto lovcov využíva rovnakú taktiku. Založia si na sociálnych sieťach účty, na ktorých predstierajú, že sú neplnoleté osoby. Prevažne ide o falošné dievčenské účty vo veku od 12 do 15 rokov. Následne dochádza k online kontaktu s potencionálnym pedofilom, či už vlastnou iniciatívou, alebo ide o prvotný kontakt zo strany podozrivej osoby. Ak z rozhovoru vyplynie podozrenie, že daná osoba naozaj vyhľadáva neplnoleté osoby s cieľom sexuálnych aktov, dohodnú si stretnutie. Na toto stretnutie vyšle skupina lovcov niekoľko svojich členov, ktorí následne pedofila konfrontujú.

Spôsob konfrontácie býva rôzny. Niektorí lovci vec riešia priamo s políciou, iní danú osobu fyzicky napadnú alebo jej spôsobia verejné poníženie, ktoré je v niektorých prípadoch vysielané na sociálnych sieťach naživo.

Táto činnosť si veľmi ľahko získava popularitu na sociálnych sieťach vzhľadom na citlivosť témy sexuálneho zneužívania detí. Aktivity týchto skupín však nie sú v súlade so zákonmi a jedným z hlavných problémov ich činnosti je fakt, že ohrozujú prebiehajúce vyšetrovania a môžu tak paradoxne zamedziť odsúdeniu sexuálneho predátora.

Bosnianski Panteri začínali ako organizácia na ochranu zvierat

Bosnianska skupina Panteri existuje podľa informácií na oficiálnom účte na Facebooku už niekoľko rokov. Avšak až tento rok sa im podarilo preraziť a získať si veľkú popularitu naprieč sociálnymi sieťami v krajine. Svedčí o tom aj vznik kanálov na Telegrame a YouTube v máji 2024, ktoré sú momentálne hlavnými komunikačnými prostriedkami skupiny. Predtým pôsobili primárne na Instagrame, a to od začiatku roka 2022.

Na základe staršieho obsahu je možné sledovať ich postupný vývoj. Začali ako organizácia venujúca sa pomoci pouličným a zanedbaným psom a mačkám. Neskôr sa zúčastňovali aj dobrovoľníckej činnosti. Jednou z ich posledných aktivít bola napríklad pomoc pri povodniach na juhu Bosny začiatkom októbra 2024. Nakoniec sa k týmto aktivitám pridala pomoc týraným ženám a samotné lovenie pedofilov.

Prvé video s tematikou lovenia pedofilov sa na ich telegramovom účte objavilo na prelome augusta a septembra 2024. Toto video pôsobí ako zlomový bod, po ktorom obsah venovaný ochrane zvierat ustúpil a do popredia sa dostala práve tvorba obsahu s pedofilmi.

O úspešnosti prechodu na iný typ produkcie svedčí aj rapídny nárast odberateľov. Začiatkom septembra mal ich kanál na Telegrame približne 2-tisíc odberateľov. O mesiac neskôr to bolo cez 8-tisíc a koncom októbra až 14-tisíc. V polovici decembra 2024 mal kanál 26-tisíc odberateľov a každý deň sa tento počet zvyšuje o niekoľko stoviek.

Ich doteraz najviac kontroverzná konfrontácia sa odohrala pri Sarajeve, kde pri verejnom ponížení prinútili podozrivého spievať a následne mu oholili hlavu. Medzi ďalšie osoby, na ktoré cielili, patrí napríklad aj údajný člen tureckej armády na misii EUFOR v Bosne, alebo Srb, ktorý do Sarajeva pricestoval až zo srbského Nišu. Zábery z týchto konfrontácií sú zverejnené na všetkých komunikačných kanáloch, ktorými organizácia disponuje.

Organizácia berie spravodlivosť do vlastných rúk, čo predstavuje riziko 

Boj proti pedofílii a spolupráca verejnosti s bezpečnostnými zložkami pri vyšetrovaní sú veľmi dôležité v každej spoločnosti. Problémom týchto lovcov pedofilov je ale to, že svojou činnosťou môžu porušovať zákon, narušiť prebiehajúce policajné vyšetrovania alebo vytvoriť nebezpečný precedens a trend brania spravodlivosti do vlastných rúk civilnými skupinami.

Začiatkom novembra 2024 publikovalo bosnianske médium Raport článok, v ktorom uvádza, že podľa ich zistení organizácia Panteri nespolupracuje s policajnými zložkami a justíciou a nenahlasuje svoje zistenia. Nálezy média tak odporujú tvrdeniam samotnej organizácie.

Redakcia však obdržala odpoveď, že zábermi sa polícia zaoberá a prípady možnej pedofílie aktívne rieši. Medzitým popularita organizácie rastie a podľa diskusií pod jej príspevkami a videami si získava popularitu aj v ďalších balkánskych krajinách.

CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK. https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk