Slovenskí krajne pravicoví politici šíria falošné naratívy o utečencoch, Západ je obviňovaný zo súčasnej energetickej krízy (Infosecurity.sk: Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 15. novembra 2022)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • V uplynulom období začalo veľké množstvo dezinformačných aktérov a politikov, najmä z krajne pravicových strán, šíriť nepravdivé naratívy o utečencoch prekračujúcich slovenské hranice. Niektorí tvrdia, že ich príchod na Slovensko je súčasťou tajného sprisahania, za ktorým stojí Európska únia a Turecko. 
  • Ďalšou promimentnou témou boli sankcie voči Rusku, ktoré sú priamo spájané s prebiehajúcou energetickou krízou a cenami energií na Slovensku. Podľa dezinformačných aktérov je na vine Západ. 
  • Rôzne dezinformačné zdroje tiež recyklujú staré protizápadné naratívy. Medzi ne patrí obviňovanie Západu z predlžovania vojny na Ukrajine a zároveň vykresľovanie Ruska ako priekopníka mieru.

Príchod utečencov na Slovensko vyvolal vlnu dezinformácií a konšpiračných teórií

Migrácia je v posledných dvoch týždňoch hlavnou témou dezinformačných aktérov a krajne pravicových politikov na Slovensku. Občania krajín Blízkeho východu ako sú Sýria a Irak utekajú z vojnou postihnutých oblastí a Slovensko využívajú iba ako tranzitnú krajinu.

Marian Kotleba, predseda krajne pravicovej strany Kotlebovci-ĽSNS, navštívil stanové mestečko postavené na česko-slovenskej hranici, ktoré slúži ako dočasné ubytovanie pre utečencov. Vo videu, ktoré zverejnil na svojej stránke na Facebooku, kritizuje slovenskú vládu za neschopnosť chrániť štátne hranice, ako aj za to, že s „nelegálnymi prisťahovalcami zaobchádza oveľa lepšie ako so slovenskými občanmi“. Utečenci však často prichádzajú na Slovensko po mesiacoch cestovania a na hraniciach sa nezdržia dlhšie ako štyri dni.

Naratív o tom, že vláda sa stará o iné záležitosti a zabúda na potreby „bežných občanov“, sa hojne využíval aj v súvislosti s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine. Postupom času sa takáto rétorika stala spôsobom získavania politických bodov mnohých slovenských politikov.

V ďalšom videu, ktoré zverejnil hoaxer Mário Vidák, Kotleba naznačuje, že vlny utečencov prichádzajúcich na Slovensko sú súčasťou „premysleného plánu“, ktorého cieľom je zaplaviť krajinu migrantmi. Toto video opätovne zverejnili viaceré dezinformačné médiá ako napríklad Hlavný denník alebo InfoVojna.

Spomínanú konšpiračnú teóriu o tom, že Slovensko sa stalo obeťou tajného zahraničného sprisahania, ďalej rozvinul aj Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany. Tvrdí, že vysoký počet utečencov prichádzajúcich do krajiny je výsledkom tajnej dohody medzi Európskou úniou a tureckým prezidentom Erdoğanom.

V ďalšom príspevku, tentoraz na oficiálnom facebookovom účte strany, Danko píše: „Je to organizované. Turci mali dlhodobo problémy so sýrskymi utečencami. Teraz sa ich zbavujú a zázračne prechádzajú hranice bez akýchkoľvek dokumentov.

Aktéri, ktorí zdieľajú túto konšpiračnú teóriu, nikdy neposkytli žiadne skutočné dôkazy na jej podporu. Väčšina z nich zakladá svoje tvrdenia na dlhotrvajúcej debate o povinných kvótach a nútenom prerozdeľovaní prisťahovalcov medzi členskými štátmi EÚ, ktorá je stále široko dezinterpretovaná.

Slovenskí krajne pravicoví politici zdieľajú falošné naratívy o utečencoch

Keďže migrácia bola v uplynulých dvoch týždňoch jednou z najväčších tém v slovenskom informačnom priestore, pozreli sme sa na ňu aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slová „imigranti“ alebo „utečenci“. Príspevky boli potom hodnotené na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Ako ukazujú dáta, päť najpopulárnejších príspevkov obsahujúcich dezinformačné naratívy o utečencoch patrí politikom krajne pravicových strán. Jedinou výnimkou je bývalý premiér Robert Fico. Fico spolu so stranou SMER-SD, ktorej je predsedom, však v poslednom čase vykazuje známky anti-systémového správania.

Prvé miesto patrí už spomínanému Marianovi Kotlebovi, ktorého video dokumentujúce jeho návštevu česko-slovenských hraníc nazbieralo viac ako 270-tisíc pozretí.

Milan Mazurek, poslanec slovenského parlamentu za stranu Republika, tvrdí, že utečenci prichádzajúci na Slovensko predstavujú nebezpečenstvo pre občanov. Expresívnou rétorikou sa snaží vyvolať strach z imigrantov, ako aj zasiať pochybnosti o solidarite.

Tento naratív presadzuje aj europoslanec (a predseda strany Republika) Milan Uhrík, ktorý situáciu na Slovensku prirovnáva k „tikajúcej bombe“. Toto označovanie imigrantov za nebezpečných však nemá žiadny reálny základ, keďže slovenská polícia neeviduje žiadny trestný čin alebo priestupok spáchaný utečencami.

Robert Fico zverejnil záznam zo svojej tlačovej konferencie, na ktorej obvinil zo situácie slovenskú vládu a riaditeľa Migračného úradu označil za „Sorosovho sluhu“. Ide o dlhotrvajúcu konšpiračnú rétoriku súvisiacu so snahou odhaliť tajné sily či elity v zákulisí politického diania, ktorú treba označiť za problematickú vzhľadom na absenciu akýchkoľvek dôkazov.

Nakoniec Milan Uhrík zverejnil video zo svojho prejavu v Európskom parlamente, v ktorom kritizoval politiku EÚ v boji proti terorizmu. Tvrdí, že Brusel chce eliminovať extrémizmus „cenzúrou internetu“, ale namiesto toho by sa mal zaoberať nelegálnymi prisťahovalcami prichádzajúcimi do EÚ, keďže „nevieme, koľkí z nich sú bývalí teroristi, džihádisti alebo zločinci“. Táto rétorika je v mnohých ohľadoch škodlivá, pretože vykresľuje všetkých utečencov ako potenciálne riziko pre európsku bezpečnosť.

Energetická kríza ako dôsledok zlej politiky Západu

Hoci falošné naratívy týkajúce sa súčasnej energetickej krízy nie sú medzi dezinformačnými aktérmi na Slovensku novou témou, v posledných dvoch týždňoch sa začali šíriť znova. 

Prokremeľskí propagandisti sa stále snažia spochybniť účinnosť sankcií voči Rusku, čím sa snažia podkopať kroky Západu. Europoslanec Milan Uhrík označuje sankcie za „samovražedné“ a snaží sa presadiť dezinformačný naratív, že ich uvalením západné krajiny netrestajú Rusko, ale len svojich vlastných občanov.

V inom príspevku naznačuje, že Spojené štáty americké sú zodpovedné za sabotáž na plynovodoch Nord Stream, a teda za prehĺbenie energetickej krízy. Šírenie takéhoto závažného tvrdenia je veľmi problematické vzhľadom na to, že neexistujú žiadne dôkazy o angažovanosti Západu na výbuchoch. 

Uhrík tiež tvrdí, že motívom sabotáže je snaha predať Slovensku plyn, ktorý je údajne trikrát drahší ako ten z Ruska. Podobný naratív zdieľal aj portál Badatel.net, ktorý je známy šírením nebezpečných konšpiračných teórií. V príspevku na Facebooku sa posmešne pýta: „Prečo nám nepriateľ Rusko predávalo plyn lacno a spojenec USA nám ho predáva 6-krát drahšie ako na ich domácom trhu?“

Proruská stránka Armáda Ruskej Federácie tvrdí, že sankcie proti Rusku nefungujú a za prudký nárast cien energií je v skutočnosti zodpovedná EÚ. Podobné nepravdivé informácie zopakovala aj InfoVojna vo svojom nedávnom článku, v ktorom uviedla, že hlavným dôvodom súčasných vysokých nákladov je Európska zelená dohoda, a nie vojna na Ukrajine.

Recyklácia starých protizápadných naratívov

V súvislosti s vojnou na Ukrajine sme zaznamenali niekoľko dezinformačných naratívov, ktoré neustále kolujú v slovenskom informačnom priestore. 

Mnohí dezinformační aktéri stále obviňujú Západ z prebiehajúcej vojny. V súvislosti s touto konkrétnou témou bol niekoľkokrát prezdieľaný článok Hlavného denníka. Ten cituje ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktorý tvrdí, že Kremeľ by mohol byť pripravený rokovať o ukončení vojny na Ukrajine, ak Západ splní určité podmienky. Medzi ne patrí ukrajinská neutralita a zastavenie rozširovania NATO. Cieľom tohto článku je vyobraziť Rusko ako mierovú stranu a zároveň vykresliť Západ ako neochotný zúčastniť sa mierových rokovaní, napriek tomu, že to boli ruské vojská, ktoré napadli suverénnu krajinu.

Dôležité je tiež konštatovať, že preberanie politických vyjadrení ruských predstaviteľov dezinformačnými zdrojmi je v slovenskom informačnom priestore (ako aj globálne) počas vojny čoraz častejším trendom.

Opozičný poslanec Ľuboš Blaha má v súčasnosti zablokovaný prístup na Facebook (kvôli opakovanému porušovaniu pravidiel Meta týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania k násiliu, ako aj šírenia dezinformácií), ale pokračuje vo svojej činnosti na Telegrame. Tam tvrdí, že USA umelo predlžujú vojnu a sponzorujú „Zelenského režim“. Podľa neho USA nechcú mier, pretože z konfliktu profitujú.

Zdá sa, že aj NATO je stabilnou témou medzi dezinformačnými aktérmi na Slovensku, ktorí ani v uplynulých dvoch týždňoch neváhali šíriť staré recyklované naratívy o tejto organizácii.

Rovnaký naratív ako Blaha presadzovalo aj ruské veľvyslanectvo na Slovensku, keď vyhlásilo, že „západné krajiny podporujú eskaláciu konfliktu na Ukrajine. Ukrajinské ozbrojené sily sú neustále masívne zásobované modernými zbraňami a muníciou. NATO im poskytuje spravodajské informácie, vykonáva priame navádzanie na cieľ, vysiela svojich vojenských poradcov, dodáva ozbrojeným silám Ukrajiny zahraničných žoldnierov…“ 

Armáda Ruskej federácie poukazuje na účasť NATO v iných medzinárodných konfliktoch a posmešne konštatuje: „keď NATO bombarduje kritickú infraštruktúru krajiny nejde o vojnové zločiny ale o mier a lásku“. Príspevok bol odvtedy prezdieľaný viac ako 1,3-tisíckrát.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/