Soňa Peková: preslávila sa dezinformáciami o Covid-19, v súčasnosti má blízko k ezoterickej sekte

Soňa Peková sa preslávila kontroverznými tvrdeniami týkajúcimi sa Covid-19 ešte na začiatku pandémie. Dnes sa pozitívne vyjadruje o myšlienkach ezoterickej sekty AllatRa a otvorene ponúka spoluprácu dcérskemu projektu sekty Tvorivá spoločnosť.

Česká molekulárna biologička Soňa Peková sa počas pandémie Covid-19 pravidelne podieľala na šírení nepravdivých informácií. Do povedomia ľudí sa dostala na začiatku pandémie, keď vyjadrila presvedčenie, že vírus bol vytvorený umelo.

Jej tvrdenia o pôvode vírusu adresovali aj slovenskí odborníci so záverom, že Peková sa pravdepodobne mýli. Pekovej presvedčenie je postavené na domnienkach a samotná vedkyňa neposkytla dôkazy, ktoré by jej teóriu podporovali. Častokrát však jej osobnosť poslúžila dezinformačným portálom ako falošná autorita, a to s cieľom vytvoriť zdanie dôveryhodnosti.

Ezoterická sekta a apokalyptické hnutie

Peková zostala kontroverznou osobnosťou aj po pandémii. Niekoľko mesiacov po začatí invázie na Ukrajinu ľudí vyzvala, aby sa modlili za zdravie ruského prezidenta Vladimira Putina. Zároveň tvrdila, že Rusko na Ukrajine bombardovalo biologické laboratóriá, v ktorých mali USA podporovať výskum patogénov nebezpečných infekcií. Táto lož bola už niekoľkokrát vyvrátená.

V súčasnosti má biologička Peková blízko k ezoterickej sekte AllatRa a spolupracuje aj s jej dcérskym projektom Tvorivá spoločnosť. AllatRa je ukrajinskou ezoterickou sektou, ktorá je mimoriadne aktívna na sociálnych sieťach. Príspevky a videá hnutia sa venujú mnohým konšpiračným teóriám, ktorým samotní členovia veria.

Tvorivá spoločnosť, dcérsky projekt sekty, hlása, že v roku 2036 nastane koniec sveta. Oficiálne je jeho cieľom vytvoriť „tvorivú spoločnosť“, ktorá má ľudstvo zachrániť pred „sebazničením“. Obsahovo sa predstavitelia hnutia venujú klimatickej kríze a zjednotenej svetovej spoločnosti v budúcnosti. Radi však využívajú praktiky vlastné konšpirátorom.

Drakoreptiliáni, hologramy a archeoastronautika

V rozhovore zverejnenom na YouTube na kanáli s názvom Zákony Bohatství v auguste 2023 poskytla Peková náhľad do svojej osobnej viery. Blízka je jej napríklad archeoastronautika. Táto pseudoveda hlása, že súčasné kultúry vznikli vďaka vplyvu mimozemských entít v minulosti.

Svet, v ktorom žijeme, je podľa Pekovej 3D ilúziou a ľudské duše sem prichádzajú, aby sa tu niečo naučili. Naša realita má byť však „kontaminovaná“ drakoniánmi, ktorí majú mať za cieľ zotročenie ľudstva. Peková vo videu spomína aj Tvorivú spoločnosť, ktorá sa venuje rôznym apokalyptickým predpovediam o konci sveta.

Vo februári 2023 poskytla Peková rozhovor aj Tvorivej spoločnosti. Rozhovor je na YouTube kanáli hnutia zostrihaný do štyroch častí. V jednej z nich, s názvom „Žijeme v hologramu“, biologička vyjadruje podobné myšlienky ako vo vyššie spomínanom rozhovore pre Zákony Bohatství. Ako názov videa napovedá, časť rozhovoru sa nesie v duchu konšpiračných tvrdení o tom, že realita, v ktorej žijeme, je iba hologramom.

Okrem toho Peková spomína aj konšpiračnú knihu Anastasie Novych s názvom AllatRa, kniha tisícročia. Samotná sekta z tejto knihy vo veľkom čerpá. Podľa Pekovej je dielo „povinným čítaním“, pretože „tam pochopíme, prečo je Creative Society – Kreatívna [pozn. Tvorivá] spoločnosť cestou“.

Soňa Peková sa nebráni ani myšlienke, že by jedna z vyššie postavených členiek hnutia, nazývaná ako Zhanna, mala byť „Anunnaki“. Anunnaki podľa hnutia vyspelou civilizáciou ochraňujúcou miliardy planét. Mimozemský pôvod Zhanny má „dokazovať“ napríklad jej zvláštne žmurkanie. Tento jav ako dôkaz mimozemského pôvodu podsúva v jednom z rozhovorov aj samotný zakladateľ hnutia Danilov.

Svoj názor na Zhannine „zvláštne žmurkanie“ vyjadrila Peková vo videu s názvom „Kdo je ve skutečnosti Žanna?“ Špekulácia, že Zhanna je mimozemšťanka, je v rámci sekty veľmi populárna a diskutovaná. Nie všetci členovia sú však s jej údajným extraterestiálnym (mimozemským) pôvodom stotožnení. Napríklad, podľa bývalej členky hnutia Evy Hronovej pôsobil údajný dôkaz „ako podvod“.

Spolupráca môže byť výsledkom zníženej popularity

V tretej časti rozhovoru vo videu s názvom „Je Tvořivá společnost sekta?“ adresuje Peková negatívne reakcie ľudí na hnutie Tvorivá spoločnosť. Na webových stránkach spoločnosti či v publikovaných videách nie je podľa nej žiadna známka o tom, že by mohlo ísť o sektu.

Vyjadrila tiež záujem o učenie, ktoré propaguje skupina AllatRa, a o spoluprácu s Tvorivou spoločnosťou. „Ak by Kreatívna [pozn. Tvorivá] spoločnosť potrebovala s niečím pomôcť, nech […] dá vedieť, pretože ja úplne podporujem tie myšlienky,“ hovorí Peková.

Cesta Sone Pekovej od dezinformácií týkajúcich sa vírusu Covid-19 po propagáciu konšpiračných teórií môže byť dôsledkom nižšieho záujmu o jej osobu s ústupom prípadov ochorenia Covid-19. Podobne ako iní kontroverzní lekári či vedci, aj Peková sa preslávila práve vďaka pandémii. V súčasnosti tak môže vyhľadávať alternatívne spôsoby, ako sa opäť dostať do médií a osloviť publikum.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/