Biologické zbrane na Ukrajine. Dezinformačný naratív má svoje ciele

Moskva opakovane obviňuje Západ z vývoja biologických zbraní na Ukrajine. Podľa expertov však ide o účelové obvinenia, ktorých cieľom je ospravedlniť inváziu alebo potenciálnu eskaláciu v podobe využitia biologických či chemických zbraní.

Krátko po napadnutí Ukrajiny sa na twitterovom účte známeho stúpenca hnutia QAnon objavil tweet, ktorý údajne popisuje skutočnú zámienku invázie – odstránenie biologických zbraní, ktoré Západ na Ukrajine vyvíja.

Podobné obvinenia už v minulosti zazneli, a hoci boli mnohokrát vyvrátené, dnes sa im opäť dostáva pozornosti. Podľa analytikov je súčasná dezinformačná kampaň pozoruhodná najmä tým, ako koordinovane zosilnela po invázii na Ukrajinu. 

Nejde o novú teóriu

Blízky poradca Vladimíra Putina v roku 2021 obvinil Spojené štáty americké z narastajúceho počtu biologických laboratórií v štátoch susediacich s Ruskom a Čínou. Podľa neho ide o zariadenia vojenského charakteru, nad ktorými lokálne autority údajne nemajú žiadnu kontrolu.

Takáto rétorika zo strany oficiálnych predstaviteľov Kremľa je dlhodobá. Dezinformácie týkajúce sa biologického výskumu financovaného Spojenými štátmi americkými siahajú až do čias Sovietskeho zväzu. Podľa analytikov sa však dnes tento naratív dostáva do popredia najmä aktivitou Číny.  

Koordinovaná kampaň?

Peking už od začiatku pandémie tvrdí, že koronavírus vznikol ako súčasť biologického výskumu na americkej vojenskej základni Fort Detrick v Marylande. 

Práve táto vojenská základňa, ktorá v minulosti slúžila ako centrum amerického programu vývoja biologických zbraní, je dnes kľúčovou súčasťou naratívov oboch krajín. 

Obvinenia týkajúce sa vývoja biologických zbraní na Ukrajine tak neprekvapivo zazneli aj od čínskych diplomatov a oficiálnych štátnych médií. Niektorí analytici preto hovoria o koordinovanej dezinformačnej kampani, ktorá v prípade daných krajín nemá obdoby.

Aká je pravda? 

Faktom je, že Spojené štáty americké biologický výskum na Ukrajine (a v Európe) skutočne financujú. Ide však o výskum zameraný na odhaľovanie a prevenciu ohnísk nákazy nových infekčných chorôb. Táto spolupráca je zdokumentovaná a verejne dostupná na webových stránkach americkej ambasády na Ukrajine. 

Washington takýmto spôsobom financuje aj biologický výskum v Kazachstane a Azerbajdžane, teda v bývalých sovietskych republikách, ktoré majú čulejšie vzťahy aj s Rukom. 

Neexistujú však žiadne dôkazy o tom, že by v rámci tohto výskumu dochádzalo k vývoju biologických zbraní, skôr naopak. K takejto forme spolupráce totiž došlo aj kvôli snahe znížiť hrozbu existujúcich programov zbraní hromadného ničenia v bývalých sovietskych republikách.

Skutočnosť, že sa na týchto pracoviskách potvrdila prítomnosť patogénov ešte neznamená, že sú súčasťou biologických zbraní. Podľa americkej ambasády ide o typy baktérií a vírusov, ktoré umožňujú mierový výskum a vývoj vakcín.

Podľa Filippy Lentzos, expertky na biologickú bezpečnosť z londýnskej univerzity King’s College, neexistujú žiadne náznaky toho, že by spomínaný výskum odporoval Dohovoru o zákaze biologických a toxických zbraní. 

Znepokojivý vzorec

Aj napriek vyššie uvedeným skutočnostiam tento naratív stále rezonuje vo verejnom priestore. Spomínaná QAnon teória z februára, vychádzajúca z dlhodobej ruskej dezinformačnej kampane, sa v priebehu 24 hodín objavila na viacerých krajne pravicových dezinformačných kanáloch, vrátane známeho protrumpovského webu Infowars

Teória napokon zaznela aj v relácii Tuckera Carlsona na Fox News, čo sa stretlo s pozitívnou odozvou zo strany Kremľa.

Aj v kontexte výraznej podpory zo strany Číny tak experti hovoria o jasnom vzorci, ktorý je obzvlášť znepokojujúci práve kvôli diplomatickému výtlaku Pekingu. Biely dom obe krajiny obvinil z koordinovanej informačnej kampane. Tá môže predstavovať ospravedlnenie pre potenciálne chemické alebo biologické útoky na Ukrajine.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/