Apokalyptické hnutie Tvorivá spoločnosť zavádza o zmene klímy a predpovedá koniec sveta. Stojí za ním ezoterická sekta AllatRa

Skupina Tvorivá spoločnosť sa sústreďuje najmä na témy spojené s klimatickou krízou. Medzi Čechmi a Slovákmi je hnutie pomerne obľúbené, má však napojenie na materskú ezoterickú skupinu AllatRa a šíri problematický obsah.

Medzinárodná skupina Tvorivá spoločnosť, ktorú sme Vám predstavili prostredníctvom facebookového príspevku v decembri 2022, je mimoriadne aktívna na sociálnych sieťach. Na webových stránkach hnutia je uvedené, že skupina pôsobí v 150 jazykoch, čo navodzuje dojem globálnosti hnutia.

Okrem oficiálnych stránok a účtov hnutia možno pozorovať angažovanosť aj samotných členov, ktorí obľubujú napríklad písanie blogov. Okrem toho priestor dostali aj v štandardných médiách, ako sú napríklad Agentúra SITA, TASR či topky.sk.

Ružová budúcnosť vo forme zjednotenej spoločnosti

Jeden z členov skupiny v pozvánke na online fórum uvádza, že predmetom debaty budú problémy ako „klimatická kríza, ale tak, ako ju nepoznáte…sociálne problémy…geopolitická kríza…umelo vyvolaná energetická a hospodárska kríza a ďalšie“. Samotná skupina na svojich slovenských stránkach tvrdí, že hlavným cieľom „projektu“ je „VYBUDOVAŤ TVORIVÚ SPOLOČNOSŤ v celosvetovom meradle, v ktorej je Život Človeka najvyššou hodnotou“.

Túto „tvorivú spoločnosť“ hnutie charakterizuje ako spoločnosť, ktorá „vyvedie našu civilizáciu z patového stavu sebazničenia; zabezpečí budúcnosť bez vojen, konfliktov, násilia a hladu; zabezpečí dôstojný život ľuďom po celom svete bez strachu o prítomnosť i budúcnosť“ a eventuálne zjednotí ľudstvo v mieri.

Patovou situáciou myslia členovia hnutia koniec sveta v roku 2036. Dátum je určený na základe matematického modelu, podľa ktorého má v budúcnosti rásť počet zemetrasení a vrchol má dosiahnuť práve v roku 2036. Koniec sveta môže vraj ľudstvo prežiť iba v prípade, že sa zjednotí. Predpovede o súdnom dni sa u AllatRa, materského hnutia Tvorivej spoločnosti, objavili už v roku 2014, kedy ľudstvu malo zostávať menej než 50 rokov (str. 6).

Konšpiračné praktiky na dennom poriadku

Skupina má vytvorený zoznam ôsmich osnov, ktoré na prvý pohľad pôsobia atraktívne. Zameriavajú sa na ochranu života, slobody, bezpečnosti, ale aj na transparentnosť, dostupnosť informácií, tvorivosť, rozvoj osobnosti, spravodlivosť, rovnosť a samosprávu spoločnosti. Po prejdení webstránok hnutia sa však vynorí viac otázok ako odpovedí.

V jednom z najnovších príspevkov sa napríklad objavilo obvinenie z porušovania ľudských práv zo strany platformy YouTube. Tá mala vymazať niekoľko videí Tvorivej spoločnosti. Autor príspevku sa pýta: „Prečo nás chcú umlčať?“ Odvoláva sa na údajnú nedemokratickú cenzúru názorov, ktorých sa elity boja, čo má dokazovať ich pravdivosť.

Anglický účet hnutia na TikToku zašiel ešte ďalej a tvrdí, že obmedzovanie slobody slova Tvorivej spoločnosti je cesta k tyranii. Rovnaké vyjadrenie sa objavilo aj na twitterovom účte tejto organizácie. Podobné obvinenia z diskriminácie bežne pozorovateľným javom u šíriteľov konšpiračných teórií a dezinformácií, ktorí sa štylizujú do pozície obete.

Ďalšia obľúbená konšpiračná praktika sa nesie v štýle rétoriky rozdeľovania na my vs. oni. Napríklad článok na webstránkach hnutia z decembra 2022 hovorí o „úmyselnom znevažovaní úsilia ľudí, ktorí robia všetko preto, aby sa zmenila spoločnosť“.

Príspevok reaguje na článok Vojtěcha Gavriněva (reportér média Seznam Zprávy) z decembra 2022, ktorý kriticky rozoberá myšlienky AllatRa.

Rozdelenie my (dobrí) a oni (zlí) je pomerne bežné pri prehlbovaní polarizácie v spoločnosti a prezentovaní sa ako záchrancov či spasiteľov. Nepriatelia sú v tejto čiernobielej optike prezentovaní ako „oni“ s cieľom apelovať na ich odlišnosť, a sú vykresľovaní ako horší, agresívnejší či sebeckejší. V porovnaní s príspevkami na webových stránkach hnutia je oveľa viditeľnejšie používanie my vs. oni v tiktokových videách Tvorivej spoločnosti.

Tichí konšpirátori

Európska komisia uvádza ako jeden zo znakov konšpiračných teórií skutočnosť, že „autor podáva svoje informácie ako jedinú platnú pravdu“. To možno u skupiny pozorovať napríklad vo videách či príspevkoch na webe, ktorých obsah je mnohokrát rovnaký – vedci, ktorí sú s nimi spájaní, hovoria pravdu, mainstreamové médiá a iní, skorumpovaní vedci, ktorí tvrdia niečo iné, pravdu nemajú.

Najznámejšou „pravdou“ hnutia je tvrdenie, že klimatickú krízu nespôsobujú emisie CO2, ich úlohu v globálnom otepľovaní nazývajú podvodom. Vo videní „pravého“ dôvodu klimatickej krízy však nie je hnutie konzistentné.

Za otepľovanie planéty môžu buď „kozmické pulzy“, alebo skorumpovaní vedci, či najnovšie cyklickosť, čo znamená, že Zem sa má pravidelne ohrievať a ochladzovať v niekoľko storočiach dlhých cykloch. Podľa hnutia je „prekrútenie príčin klimatických zmien“ jedným z „najhorších globálnych podvodov ľudstva“.

Grafika poukazujúca na údajné skresľovanie diskusie o klimatickej zmene vedcami je súčasťou twitterového príspevku s hashtagom CreativeSociety. Zdroj: Twitter.

Pravdu majú potvrdzovať aj vyjadrenia renomovaných odborníkov. Problémom však je, že tieto vyjadrenia sú účelovo vytrhnuté z kontextu tak, aby podporovali či už tvrdenia hnutia alebo hnutie samotné.

Jednou z obetí tejto manipulácie bol aj štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky Juraj Smatana, ktorého vyjadrenie bolo manipulatívne zostrihané. Rovnakú skúsenosť s Tvorivou spoločnosťou mal aj portugalský poslanec Európskeho parlamentu Carlos Zorrinho.

Materská skupina AllatRa je ezoterickou sektou

Projekt Tvorivá spoločnosť vznikol v nadväznosti na online konferenciu „Spoločnosť. Posledná šanca“, ktorú organizovalo náboženské hnutie AllatRa v roku 2019. To získava na popularite napríklad v Českej republike.

Samotní členovia však tvrdia, že nie sú náboženským hnutím, ale „medzinárodným spoločenským hnutím, ktoré je založené na duchovných zrnách, ktoré tu boli od nepamäti a spájajú náboženstvá“. AllatRa bolo niekoľkokrát (napr. tu a tu) prirovnané k spirituálnemu hnutiu White Brotherhood.

Niektoré zdroje zachádzajú ešte ďalej a AllatRa označujú za proruskú sektu. Hnutie má Putina prezývať Nomom a jeho úlohou má byť „záchrana všetkých Slovanov“. Skupina sa voči tvrdeniu ohradila. Okrem toho má hnutie vidieť Euromajdan (iný názov Revolúcia dôstojnosti)  ako „zlo organizované archóntmi“. Tí vraj tajne ovládajú svet.

Vodcom AllatRa je Igor Michajlovič Danilov, ktorý sa opakovane objavuje vo videách hnutia. Danilov, povolaním lekár-vertebrológ (venujúci sa chrbtici), sa podľa dostupných informácií má nachádzať na Slovensku kvôli obvineniam zo šírenia ruského vplyvu.

AllatRa je v skutočnosti ukrajinskou ezoterickou sektou. Veria v širokú škálu konšpiračných teórií, ako napríklad vzťah mimozemšťanov a našich predkov či snahy svetovej elity o zotročenie ľudstva. Tieto elity sú vo videách hnutia spájané s transhumanizmom, aj keď v tomto prípade nejde o vylepšovanie ľudí, ale zástancovia transhumanizmu majú „navrhovať radikálne zníženie obyvateľov Zeme na 500 miliónov“ s cieľom lepšej kontroly nad ľudstvom.

Okrem toho veria, že jedna z vyššie postavených členiek hnutia, Zhanna, je Anunnaki. Annunakiovia majú byť „jednou z najrozvinutejších civilizácií súčasnosti“, podobní ľuďom a ochraňujúci „v súčasnosti milióny planét podobných tej našej“.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/