V Kyjeve sa uskutočnil summit prvých dám a pánov. Udalosť si získala negatívnu odozvu ruských médií a propagandistov

Ukrajina usporiadala v poradí už tretí summit prvých dám a pánov, na ktorý boli pozvané aj manželka srbského prezidenta Tamara Vucic a manželka arménskeho premiéra Anna Hakobyan. Pozvanie druhej zmienenej sa nestretlo s pochopením v niektorých ruských médiách a na sociálnej sieti Telegram.

Summit prvých dám a pánov Kyjev využil ako prvok mäkkej moci, prostredníctvom ktorej sa snaží budovať partnerstvá a získavať sympatie v zahraničí. Okrem toho však bola udalosť aj malou diplomatickou prehrou pre Moskvu. Tá totiž v súčasnosti zažíva regres vzájomných vzťahov s Arménskom. Srbsko zase odmieta uznať ruské nároky na ukrajinské územie.

Summit prvých dám a pánov

Ukrajina usporiadala 6. septembra v Kyjeve už tretí summit prvých dám a pánov. Na udalosť organizátori pozvali prvé dámy z európskych krajín, ale aj z Belize, Izraela, Japonska, Kene či Pakistanu. Okrem nich boli pozvaní aj partneri a manželia predstaviteliek Slovenska, Slovinska a Dánska.

Téma summitu mala názov „Duševné zdravie: Odolnosť a zraniteľnosť budúcnosti“. Cieľom bolo upriamiť pozornosť na duševné zdravie, ktoré je v súčasnosti globálne ovplyvnené sériou mimoriadnych výziev. Mimo iných ide o pandémiu, hospodársku krízu, klimatické zmeny, prírodné katastrofy či vojny, ktorej čelí aj samotná Ukrajina.

Usporiadatelia podujatia argumentujú, že podľa sociologickej štúdie až 90 % Ukrajincov pociťuje od februára 2022 aspoň jeden príznak úzkostnej poruchy. Nelichotivé výsledky sa však objavujú aj v iných svetových regiónoch. Organizátori preto na summit pozvali aj hostí z iných kontinentov.

Okrem verejne proklamovaných cieľov stretnutia je však dôležité pozrieť sa na udalosť aj z iného uhla pohľadu. Ukrajina totiž summit usporiadala aj s cieľom použiť mäkkú moc. Aj týmto spôsobom sa tak snaží získať si sympatie a podporu v zahraničí. Pozvanie prvých dám z Arménska a zo Srbska, z krajín, ktoré majú blízke vzťahy s Ruskom, bol v tomto ohľade efektívnym krokom.

Reakcie ruských médií

Pozvanie manželky arménskeho premiéra Anny Hakobyan sa nestretlo s pochopením v ruských médiách a na sociálnych sieťach v ruskom informačnom priestore. Niektoré ruské médiá informovali o situácii zbežne. Iné zverejňovali texty, ktoré celú udalosť a jej účastníkov dehonestovali. Niektoré z nich dokonca publikovali navzájom identické články.

V kritike udalosti nevynechali angažovanie sa USA, ktoré malo na summite taktiež svojich predstaviteľov. Okrem toho spomenuli tému LGBT, klamlivé naratívy o dianí na Donbase v rokoch 2014 až 2022 alebo oficiálnu ruskú propagandu o stave na frontovej línii. 

Udalosť rezonovala aj na sociálnej sieti Telegram, kde sa k téme vyjadrilo viacero populárnych ruských účtov venujúcich sa vojenskej a geopolitickej tématike so stovkami tisíc sledovateľov. Ich reakcie na summit boli negatívneho charakteru a adresované boli najmä Arménsku.

Vojenský propagandistický projekt War Gonzo, za ktorým stojí známy ruský propagandista Semjon Pegov, publikoval na Telegrame reakciu v kontexte zhoršujúcej sa úrovne vzťahov medzi Ruskom a Arménskom a eskalácie napätia v regióne južného Kaukazu.

V publikovanom príspevku použili autori naratív v spojení s USA, keďže na tomto podujatí bol osobne prítomný aj minister zahraničných vecí USA Antony Blinken. Podľa nich pozvanie manželky arménskeho premiéra a jej vymenovanie za hlavnú hostku je viac-menej iniciatívou Washingtonu.

Ďalší populárny účet Dva Majora vo svojom príspevku zaútočil na manželku arménskeho premiéra. Podľa autorov utekala do Kyjeva len kvôli americkému ministrovi. V negatívnom tóne o pomoci „ukrajinským nacistom“ komentoval jej návštevu Kyjeva aj ďalší vojenský propagandistický účet Voenkor Kotenok.

Tamara Vucic, manželka srbského prezidenta, navštívila túto udalosť už tretíkrát. Ruské médiá a sociálne siete však jej prítomnosť vo všeobecnosti ignorovali.

Symbolická malá prehra Moskvy

Vzhľadom na minulosť vzťahov medzi Arménskom, Srbskom a Ruskom bola táto udalosť efektívnom nástrojom na uštedrenie diplomatickej prehry Moskve. Svedčia o tom reakcie ruských médií, najmä v kontexte Arménska.

Ukrajina navyše od Arménska obdržala prvú dodávku humanitárnej pomoci. Moskva si v reakcii na túto akciu predvolala arménskeho veľvyslanca. Pomoc je podľa ukrajinských médií v podobe elektronických zariadení pre školákov.

Po nedávnom stretnutí ukrajinského a srbského prezidenta v Aténach sa s Volodymyrom Zelenským počas návštevy Kyjeva stretla aj srbská prvá dáma Tamara Vucic. Obsah ich diskusie však nie je verejne známy.

Pre Ukrajinu je veľmi dôležité a strategické budovať a udržiavať vzťahy s krajinami, ktoré majú blízko k Rusku. Dá sa preto očakávať, že podobné udalosti sa budú opakovať.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Absolvent medzinárodný vzťahov a európskych štúdií. Zaujíma sa prevažne o politické a bezpečnostné dianie mimo Európskej únie, v regiónoch strednej či východnej Ázie, ale aj amerického kontinentu. Kontakt: richard.straka@infosecurity.sk