Pravicová republikánska platforma šíri v USA prokremeľskú propagandu. Môže tak prispieť k zníženiu podpory Ukrajiny

Rusko sa snaží oslabiť proukrajinskú mienku v USA, a tým znížiť vojenskú a finančnú pomoc Ukrajine. Pravicovo-konzervatívna platforma v Republikánskej strane hlása ukončenie pomoci USA Ukrajine a šíri prokremeľské naratívy o vojne.

Najnovšou stratégiou kampane ruských dezinformátorov je upriamiť pozornosť na ekonomický aspekt agresie Ruska na Ukrajine. Na alternatívnych sociálnych sieťach ako Parler, Rumble, Gab alebo Odysee sa šíria tvrdenia o tom, ako pomoc Ukrajine negatívne ovplyvňuje americkú ekonomiku a peňaženky občanov.

Už v minulosti krajne pravicoví americkí stúpenci šírili nepodložené informácie o vojne na Ukrajine. Napríklad Steve Bannon, známy konšpirátor a bývalý poradca Donalda Trumpa, vo svojom podcaste War Room schvaľoval viaceré kroky ruského prezidenta Vladimira Putina.

Iným príkladom je moderátor Fox News Tucker Carlson, ktorý hlásal, že konečným cieľom politiky Joe Bidena je zvrhnúť Putina a poslať americké tanky na Červené námestie do Moskvy, alebo že Krym je len ruským prístavom.

Taktika cieli na témy energetiky a chudoby

Podľa Jessicy Brandtovej, expertky na dezinformácie z Brookings Institution, ide o podobnú skupinu, ktorá už predtým propagovala na sociálnych sieťach klamlivé informácie, napríklad o pôvode pandémie Covid-19.

Na sociálnych sieťach sa už od vypuknutia vojny často vyskytujú dávno vyvrátené tvrdenia o údajných amerických laboratóriách na biologické zbrane prevádzkovaných na území Ukrajiny. Novou rétorikou sa snažia v ľuďoch šíriť neistotu z cien energií a hrozby chudoby pre zvyšujúce sa náklady na život.

Nejde však o väčšinový názor medzi republikánmi. Skupina, ktorá má blízko k proruským naratívom, je združená v pravicovo-konzervatívnej platforme Republikánskej strany v Kongrese, nazývanej Freedom Caucus.

Na tradičnom stretnutí republikánov (Conservative Political Action Conference – CPAC) zaznievali práve z úst členov skupiny Freedom Caucus pochvalné reči na adresu Putina a kritika podpory Ukrajiny zo strany Spojených štátov amerických.

Taktiež bol spomenutý argument o vysokej inflácii a o miliardách dolárov poslaných ako pomoc do Kyjeva. Zakladateľka Freedom Caucus Marjorie Taylor Greenová, známa napríklad rasistickými a antisemitskými výrokmi či šírením dezinformácií o ochorení COVID-19, žiadala úplné zastavenie podpory Ukrajiny.

Podľa analýzy Aliancie pre bezpečnosť demokracie (ASD) sa ruská propaganda v USA zamerala na tému energetických hrozieb a ekonomiky. Po tom, ako Rusko obmedzilo dodávky uhľovodíkových palív do Európy, sa zároveň spustila rozsiahla informačná kampaň.

Jej hlavným cieľom bolo znížiť podporu verejnosti pre sankcie uvalené na ruský energetický sektor. Pred voľbami do Kongresu v USA bolo 90 % najviac zdieľaných republikánskych príspevkov na Twitteri kritických voči pomoci Ukrajine.

Z analýzy taktiež vyplýva, že príspevky s kľúčovými slovami ako „energetika“ a „Ukrajina“ za minulý polrok vzrástli o 267 % v rámci sledovaných proruských účtov.

V Republikánskej strane nie je zhoda na postoji voči Ukrajine

Podpora verejnosti pre pomoc Ukrajine v USA klesá a nálada medzi republikánskymi voličmi posielať prostriedky cez Atlantik je nižšia ako pred rokom. Mnoho z federálnych poslancov sa vyjadrovalo kriticky ohľadom Bidenovej poslednej návštevy Kyjeva. Začiatkom roka 2023 predložilo 12 krajne pravicových poslancov v Snemovni reprezentantov rezolúciu s cieľom ukončiť pomoc USA Ukrajine. Na druhej strane, šéf Republikánov v Senáte Mitch McConnell odmietol ukončenie pomoci a ubezpečil verejnosť, že USA musia pomáhať Ukrajincom brániť sa.

Rozdelenie v Republikánskej strane je zrejmé. V roku 2024 sa uskutočnia prezidentské voľby, mnohí sa už pripravujú na kampaň a sledujú nálady voličov. Už na jeseň minulého roku oznámil Donald Trump svoju tretiu kandidatúru. V minulosti sa pritom netajil obdivom k Putinovi, ktorého nazval géniom. 

Aktuálne Trump tvrdí, že ak by sa stal prezidentom, vojnu by ukončil do 24 hodín. Uviedol to na zmienenom stretnutí republikánov CPAC. Rovnako predostrel aj plán toho, čo by urobil ako prvé po svojom zvolení a nástupe do Bieleho domu. „Zavolám dvom ľuďom. Vladimirovi Putinovi a Zelenskému a poviem im, že sa stretneme,“ povedal na tlačovej konferencii na Floride.

Vyzerá to tak, že jeho výrazným konkurentom o republikánsku nomináciu bude guvernér Floridy Ron DeSantis. DeSantis napísal, že USA by mali prestať pomáhať Ukrajine. Pod a sústrediť sa na vlastné vnútorné problémy, ako je zabezpečenie hraníc či ekonomická kríza.

Kým v Senáte je konsenzus medzi demokratmi a republikánmi na pretrvávajúcej podpore, v Snemovni reprezentantov nie je zhoda na postoji ani medzi samotnými členmi Republikánskej strany.

Čiastočne k štiepeniu dopomáha aj predseda Snemovne Kevin McCarthy. Ten nemal v boji o najvyššiu stoličku v dolnej komore istotu všetkých hlasov republikánov. Musel sa tak dohodnúť práve s krajne pravicovými poslancami Freedom Caucus výmenou za nejasný postoj k Ukrajine.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/