Republikáni Marjorie Taylor Greene a Rand Paul dostali týždňové bany za šírenie dezinformácií v súvislosti s ochorením COVID-19

Republikánskemu senátorovi Randovi Paulovi bol na týždeň dočasne zablokovaný jeho účet na Youtube za video, v ktorom spochybňuje účinok rúšok pri prevencii nákazy COVID-19. Približne v rovnakú dobu bol pozastavený aj twitterový účet republikánskej kongresmanky a známej konšpirátorky Marjorie Taylor Greene za jej tweet spochybňujúci vakcíny proti COVID-19.

Youtube už druhýkrát odstránil zo svojej siete video senátora Randa Paula, pričom mu spolu s tým suspendovali jeho účet na jeden týždeň. V trojminútovom videu R. Paul tvrdil, že látkové rúška, aké môžete kúpiť v obchode, nepomáhajú v zabránení šíreniu koronavírusu.

Podľa zástupcu internetového giganta video porušilo pravidlá používania týkajúce sa dezinformácií ohľadom ochorenia COVID-19. Spoločnosť nepovoľuje šírenie dezinformácií, akými sú napríklad tvrdenia, že rúška nezohrávajú úlohu v prevencii prenosu koronavírusu.

Senátor označil suspendovanie účtu za odznak cti (badge of honor) a odsúdil „ľavicových kreténov“ z Youtubu za cenzúru. Podľa neho je takýto typ cenzúry slobody slova nebezpečný a anti-progresívny, keďže len pochybovaním a skepticizmom dôjdeme k pravde.

Sú rúška zbytočné?

Podľa dostupných vedeckých dát rúška skutočne pomáhajú zabraňovať šíreniu nového koronavírusu. Aj textilné rúška totiž pri vydychovaní zachytávajú veľké kvapky, ako aj menšie častice, schopné prenášať vírus. Samozrejme, respirátory zachytávajú viac častíc a sú preto užitočnejšie.

Aj keď rúška nedokážu zachytiť všetky častice a nepredstavujú teda 100% ochranu, stále pomáhajú spomaľovať šírenie vírusu. Ak aj častice preniknú cez masku, iná osoba môže byť chránená vlastným rúškom. Čím viac ľudí rúška nosí, tým sú účinnejšie a spoločnosť je o to viac chránená.

Lockdown a opatrenia sú podľa senátora zbytočné

Ďalšie video s republikánskym senátorom Random Paulom bolo zverejnené aj na slovenskom portáli s problematickým obsahom Infovojna.sk. 

Vo videu senátor za Kentucky vyjadruje odpor voči opatreniam a prípadným budúcim lockdownom. Opatrenia proti šíreniu nákazy COVID-19 nazýva zbytočnými a tvrdí, že ľudia sa musia spojiť a postaviť voči nariadeniam „bezvýznamných tyranov a byrokratov“.

Podľa neho by nikto nemal dodržiavať nevedecké prikázania nosiť rúška a pre deti je vraj COVID-19 nebezpečný asi ako chrípka. 

Všetci dospelí pracujúci v školách už buď boli zaočkovaní, prekonali ochorenie alebo mali možnosť dať sa zaočkovať, a preto už nie je dôvod nosiť v školách rúška. 

Senátor útočí aj na imunológa Anthonyho Fauciho, „byrokratov verejného zdravia“ a predsedníčku Snemovne reprezentantov „malichernú tyranku Pelosi“.

Podobne ako v predchádzajúcom prípade, aj tu sú vyjadrenia senátora prinajmenšom problematické.

Marjorie Taylor Greene opäť na výslní

Sociálna sieť Twitter udelila ban na sedem dní republikánskej kongresmanke Marjorie Taylor Greene za tweet, v ktorom tvrdila, že Správa potravín a liečiv (Food and Drug Administration, FDA) by nemala schváliť vakcíny proti koronavírusu, pretože sa ukazuje, že zlyhávajú. 

Podľa nej existuje priveľa prípadov nákazy medzi zaočkovanými, a preto nepomáhajú zastaviť šírenie vírusu, pričom nepomáhajú ani rúška.

Jej tvrdenia sú samozrejme chybné. Síce existuje šanca, že sa delta variantom nakazia aj zaočkovaní ľudia, vakcína však znižuje šancu nákazy, ako aj pravdepodobnosť ťažkého priebehu ochorenia.

Spoločnosť jej suspendovala účet už štvrtý raz, naposledy tak bola nútená urobiť pred menej než mesiacom. Po piatom suspendovaní jej môže podľa pravidiel zablokovať účet permanentne.

Marjorie Taylor Greene je známa podporovaním a šírením konšpiračných teórií, akými sú napríklad QAnon, konšpirácie o ukradnutých voľbách či nefunkčnosť vakcín a rúšok proti COVID-19.

Je študentom magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne. Stážoval v Amnesty International a absolvoval Scholarship for Peace and Security od OBSE. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, populizmus, hybridné hrozby a Blízky východ. Ovláda základy ruského a talianskeho jazyka. Kontakt: andrej.struhar@infosecurity.sk