Návšteva Bidena v Kyjeve sa stala terčom dezinformačných kampaní

Návšteva amerického prezidenta Joe Bidena v Kyjeve uprostred prebiehajúceho konfliktu s Ruskom vyvolala vlnu dezinformačných naratívov, a to nielen v prokremeľských médiách.

Niekoľko dní pred smutným výročím vojny na Ukrajine svet obleteli správy o stretnutí Volodymyra Zelenského a Joe Bidena v Kyjeve. Išlo o prvú návštevu amerického prezidenta od vpádu ruských vojsk na územie Ukrajiny vo februári minulého roka. Len niekoľko dní pred prvým výročím ruskej invázie a blížiacim sa výročím anexie Krymu tým do Kremľa poslal silnú správu o pretrvávajúcej podpore Ukrajiny.

„Keď Putin spustil svoju inváziu takmer pred rokom, myslel si, že Ukrajina je slabá a Západ je rozdelený. Myslel si, že nás môže predčiť, ale hlboko sa mýlil,“ vyjadril sa na margo situácie americký prezident.

Reakcia Kremľa a šírené dezinformácie

Reakcie ruských predstaviteľov na seba nenechali dlho čakať a návštevu amerického prezidenta bagatelizovali. Moderátori ruskej štátnej televízie RIA Novosti opakovane tvrdili, že Biden „riadi veci“ na Ukrajine. a Kyjev vykreslili ako americkú bábku. Ukrajina ako vazal Západu je jedným z dlhoročných pilierov ruskej propagandy a často sa opakujúci naratív Kremľa.

Na margo Bidenovho stretnutia s ukrajinským prezidentom sa vyjadril aj Ruskom dosadený predstaviteľ v okupovanej Záporožskej oblasti Vladimir Rogov, ktorý tvrdil, že Zelenskyj „vyzeral vedľa Bidena ako sluha“.

Na ruských sociálnych sieťach sa rozšírili dezinformácie, že Biden nariadil Zelenskému začať intenzívnu protiofenzívu voči ruskej armáde. Článok publikovaný na webovej stránke bloknot.ru ako dôvod uvádza možné spomalenie dodávok zbraní na Ukrajinu, ale aj hrozbu ruskej ofenzívy, ktorá by mohla poraziť ukrajinské ozbrojené sily na juhu a východe krajiny.

Ruské médiá sa odvolávali na článok publikovaný portálom Politico, v ktorom však takáto informácia spomenutá nebola. Tvrdenie, že „Biden nariadil Zelenskému, aby zintenzívnil boje, pretože zbrane a pomoc z Washingtonu a Európy prúdia pomaly,“ tak nie je pravdivé.

V skutočnosti sa v článku píše o voľnom prúde zbraní na Ukrajinu a nie o jeho spomalení. Veľká dodávka zbraní zo Západu by tak podľa Bidenovej administratívy mohla pomôcť nadviazať na dosiahnuté zisky v znovudobytí ukrajinských území.

Množstvo vojenského vybavenia zo Západu môže taktiež Ukrajine pomôcť pripraviť sa na vlastný protiútok. Americký prezident „nenariadil“ protiofenzívu. Ide len o ďalšie z dezinformačných tvrdení Kremľa o tom, že o vojne na Ukrajine sa rozhoduje z Washingtonu.

Tajná operácia na Ukrajine 

O Bidenovej návšteve v Kyjeve informovala aj ruská tlačová agentúra RIA Novosti v článku s názvom „Biden bol varovaný pred katastrofou kvôli tajnej operácii USA na Ukrajine“. Autori sa odvolávali na komentár Jersey Andrew Napolitana (bývalého sudcu Najvyššieho súdu v New Jersey). Ten ho publikoval na portáli The Washington Times.

V ňom hovoril o tajnej operácii prezidenta Bidena na Ukrajine, ktorá je v rozpore s americkou ústavou. Podľa Napolitana je niektoré vojenské vybavenie, ktoré Biden posiela na Ukrajinu tak sofistikované, že si vyžaduje prítomnosť a pokyny amerických vojakov na Ukrajine. Ak nenosia americké uniformy a sú neozbrojení, môže Biden legálne poprieť prítomnosť amerických vojakov na Ukrajine.

Napolitan ďalej tvrdí, že Bidenova administratíva odpálením plynovodu Nord Stream  spáchala vojenský zločin proti Nemecku aj Rusku. Toto tvrdenie je súčasťou rozsiahlej prokremeľskej dezinformačnej kampane, experti ho už niekoľkokrát vyvrátili.

Samotný Napolitano je známy propagovaním konšpiračných teórií, ale aj svojou náklonnosťou k Putinovi. Jeho výroky často opakujú šíritelia ruskej propagandy. Samotný The Washington Post, v ktorom mal byť podľa RIA Novosti Napolitanov článok publikovaný, ho už v roku 2017 označil za konšpirátora.

Záruky od Putina a údajne falošné zvuky sirény 

Ruskú stranu podľa Bidenovho poradcu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivana o jeho návšteve na Ukrajine Američania dopredu informovali. Prokremeľský politický analytik Sergej Markov vyhlásil, že Biden na Ukrajinu prišiel s vedomím toho, že Vladimir Putin počas jeho návštevy na Kyjev nezaútočí.

„Každý vie, že ak Rusko pri návšteve niektorých štátnikov povedalo, že Kyjev nezasiahne, znamená to, že sa to nikdy nestane, pretože my sme tí, ktorí dodržujú slovo, tí, ktorí sú na strane dobra a sú civilizovaní,“ povedal Markov v diskusnej relácii v Russia 1TV.

Sullivan však uviedol, že okrem potvrdenia o prijatí oznámenia Washingtonu Rusko nereagovalo a Biden žiadne bezpečnostné záruky od Putina nedostal. 

Špekulácie o priebehu Bidenovej návštevy v Kyjeve sa ale šíria aj na Západe. Napríklad americký senátor z Texasu Ted Cruz tvrdil, že zvuk poplašných sirén vo videu z Kyjeva je falošný. Vo svojom podcaste Cruz rozvíjal teóriu o tom, že Zelenského stretnutie s Bidenom bolo nahraté. Podporiť to mal argument o Zelenského bývalej hereckej kariére.

Senátor Cruz je dlhodobo známy proruskými postojmi. Tie prezentoval aj na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, kedy sa vyjadril, že Rusko na Ukrajinu zaútočilo kvôli chybám Bidenovej administratívy. Na mysli mal primárne stiahnutie vojsk z Afgranistanu a neuvalenie sankcií na Nord Stream 2. Cruz tiež často publikuje infomrácie s nízkou faktickosťou, čo dokazujú uskutočnené fact-checky.

Šírenie podobných naratívov a špekulácií o Bidenovej návšteve Kyjeva nielen skresľujú realitu, ale napomáhajú Kremľu manipulovať verejnou mienkou a odvracať pozornosť od vlastnej agresie na Ukrajine. Boj proti dezinformáciám je už od začiatku vojny kľúčovou súčasťou prebiehajúceho konfliktu a významne ovplyvňuje verejnú mienku.

Bidenova návšteva Kyjeva po roku intenzívnej vojny a hrdinských činoch Ukrajincov nesie silné posolstvo o pokračujúcej podpore Západu a solidarite s Ukrajinou. Aj preto sa stala cieľom propagandistickej mašinérie Kremľa. Boj proti dezinformáciám je od začiatku vojny kľúčovou súčasťou prebiehajúceho konfliktu a potvrdzuje to aj návšteva amerického prezidenta.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentka magisterského stupňa Medzinárodnej politickej ekonómie na holandskej Univerzite v Groningene. Zaujíma sa o témy v oblasti geopolitiky, finančných trhov a ekonomických aj bezpečnostných aspektov migrácie. Vyštudovala bakalársky stupeň odboru Európske štúdia Univerzity Komenského v Bratislave, počas ktorého absolvovala študijný pobyt Erasmus+ na írskej Univerzite v Limericku.