Médium Fox News šírilo Trumpove klamstvá o zmanipulovaných prezidentských voľbách v roku 2020. Teraz čelí žalobe

Americká televízna stanica Fox News čelí problémom pre účelové šírenie propagandy Donalda Trumpa. Záležitosť nabrala škandalózne rozmery po tom, čo spoločnosť Dominion podala žalobu na Fox News za zavádzanie publika napriek ich odlišnému názoru.

Zdroj: Flickr

Americká televízna stanica Fox News patrí medzi najsledovanejšie televízne kanály. Zaradzuje sa tiež medzi jedno z najznámejších spravodajstiev v Spojených štátoch amerických. Prednedávnom sa na adresu stanice upriamila pozornosť pre účelové šírenie klamlivej propagandy Donalda Trumpa. Tá súvisela s prezidentskými voľbami v roku 2020.

Žaloba za pokus o zmanipulovanie volieb  

Na základe zverejnených súdnych dokumentov bolo odhalené, že Rupert Murdoch, vlastník Fox News, pod prísahou dosvedčil, že niekoľko moderátorov tohto média účelovo podporilo klamstvá Donalda Trumpa. Šírili nepravdivý naratív o tom, ako mali byť voľby v roku 2020 zmanipulované v neprospech exprezidenta USA. Sami pritom týmto lžiam neverili.

Aktuálne súdne konanie voči Fox News podala spoločnosť Dominion. Ide o spoločnosť, ktorá prevádzkuje hlasovacie zariadenia. Podľa obžaloby Fox News so súhlasom svojej materskej spoločnosti Fox Corp umožnila šírenie konšpiračných teórií. Tie obviňovali osoby manipulujúce hlasovacie zariadenia.

Hlasovacie zariadenia patria pod vlastníctvo spoločnosti Dominion, ktorá je podľa spomínaných naratívov obvinená z krádeže prezidentských volieb. Dominion mala údajne zabezpečiť manipuláciu hlasov na úkor Trumpa v prospech jeho rivala Joe Bidena.

Spoločnosť Dominion sa razantne ohradila voči spomínanej afére a v žalobe žiada od spoločnosti Fox News za poškodenie dobrého mena odškodné viac ako 1,5 miliardy dolárov.

Neverili tomu, čo propagujú

„Niektorí z našich moderátorov to podporovali, napriek tomu, že tomu sami neverili,“ povedal Murdoch a vymenoval šesticu moderátorov, ktorí naratívy o zmanipulovaných voľbách šírili. Obsahom žaloby zo strany Dominion sú aj Murdochove e-maily. Z nich vyplýva, že ani samotný magnát spoločnosti Fox News nesúhlasil s Trumpovou teóriou o zmanipulovaných výsledkoch volieb.

V predchádzajúcich súdnych podaniach právni poradcovia spoločnosti Dominion tvrdili, že samotní moderátori Fox News bagatelizovali a zosmiešňovali Trumpove nepravdivé tvrdenia o „ukradnutých voľbách“. Napriek tomu naďalej propagovali tieto klamstvá počas televízneho vysielania.

Podľa informácií z vyšetrovania Sean Hannity, jeden z moderátorov Fox News, Trumpa označil za „osobu, so šialeným správaním“. Sám bol pritom jedným z aktérov, ktorí napriek svojmu osobnému nesúhlasu šírili nepodložené teórie z dielne bývalého prezidenta USA. 

Odmietavé tvrdenia v zmysle zosmiešňovania Trumpovej propagandy priznal počas vyšetrovania aj majiteľ Fox News Rupert Murdoch. Skutočnosť, že Trump sa snažil zmanipulovať výsledky volieb, opísal ako „posadnutosť a nehoráznosť, ktorá poškodzuje všetkých“.

Murdoch neskôr vo svojej výpovedi priznal, že aj v tom čase disponoval právom, ktoré by znemožnilo vysielať v programoch podporujúce tvrdenia o Trumpových právnikoch. Napriek danému faktu však tak neučinil, za čo dodatočne vyjadril ľútostivý postoj. 

Televízna stanica váhala s uznaním Bidenovho víťazstva

E-mailová komunikácia medzi Murdochom, niektorými jeho rodinnými príslušníkmi, ktorí sú súčasťou spoločnosti, a ďalšími členmi vedenia spoločnosti neskôr odhalila, ako sa Fox News a jej lídri snažili zatlačiť proti Trumpovi v čase, keď začal šíriť nepodložené tvrdenia o podvodných volebných výsledkoch.

V súkromí vyjadrovali predstavitelia a moderátori znepokojenie a znechutenie voči Trumpovým spolupracovníkom, ktorí využívali spravodajstvo Fox News na šírenie nepodložených obvinení z volebných podvodov.

Deň pred útokom na Kapitol sa v najvyšších kruhoch Fox News diskutovalo, či by mala televízia uznať Trumpovu prehru a zároveň víťazstvo Bidena.

Jeden z hlavných dôvodov ich konania boli obavy z reakcie divákov a ich následného odlivu na iné spravodajské platformy. Fox News totiž premenila masové sledovanie Trumpa na lojálnych divákov, ktorí prinášajú magnátovi a jeho akcionárom obrovské zisky.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/