Rozhovor s Matejom Spišákom: konšpiračná teória QAnon

Nedávno publikovaná epizóda podcastu Disinfo Report sa zameriava na rozšírenú a veľmi komplexnú konšpiračnú teóriu QAnon. Téme sa v rozhovore venuje riaditeľ portálu Infosecurity.sk Matej Spišák.

Niektoré konšpiračné teórie sú pomerne jednoduché, zatiaľ čo iné mimoriadne komplexné. Príkladom druhej kategórie je určite aj QAnon – rozsiahla konšpiračná teória, ktorá spája mnoho iných.

V podcaste, ktorý vznikol s podporou Férovej Nadácie O2 a Sekcie verejnej diplomacie NATO sa téme venuje riaditeľ Infosecurity.sk Matej Spišák.

V rozhovore sa okrem iného dočítate:

  • Kto stojí za konšpiračnou teóriou QAnon a aké sú jej základné princípy?
  • Akú úlohu v tomto hnutí zastáva bývalý prezident USA Donald Trump?
  • Ako celé hnutie vzniklo a kto je tajomný Q?
  • Kde sa konšpirácie tohto hnutia šíria?
  • Kto sú prívrženci QAnonu?
  • Ako teória preniká do reálneho sveta?

Dnes sa budeme s riaditeľom Infosecurity.sk Matejom Spišákom rozprávať o konšpiračnej teórii QAnon, ktorá má obrovskú popularitu najmä v USA. Dnešná epizóda je mierne netradičná, keďže sa ideme baviť o jednej konkrétnej teórii, prípadne môžeme povedať o kulte s názvom QAnon. Prečo?

Rozhodol som sa, že dnešná epizóda bude mierne odlišná, a myslím, že táto téma, konkrétne teda QAnon, je pomerne zaujímavá kvôli svojej komplexnosti. Tiež kvôli tomu, aké dopady má táto konšpiračná teória alebo séria konšpiračných teórií, ktorá sa šíri vo virtuálnom svete, na sociálnych sieťach a rôznych fórach. Aké má dopady vo fyzickom svete a čo to môže spôsobiť.

QAnon je vlastne pravicové, povedzme extrémistické konšpiračné hnutie s pôvodom v USA. Je to veľmi komplexná konšpiračná teória, ktorá zastrešuje obrovské množstvo rôznych pravicovo extrémistických myšlienok. Medzi ľudí veriacich v túto konšpiračnú teóriu patria aj podporovatelia bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aj keď, samozrejme, nie všetci.

Je to konšpiračná teória, ktorá sa neustále vyvíja, a naberá stále ďalšie nepravdivé teórie a informácie. To je na nej veľmi zaujímavé. Hlavná myšlienka, v ktorú veria stúpenci tohto hnutia alebo konšpiračnej teórie QAnon je, že je tu skupina pedofilov, ktorých nazývajú Kabal, a tí vytvorili tzv. DeepState. Jeho úlohou bolo, okrem iného, zničiť Donalda Trumpa.


„Mnohí stúpenci QAnonu veria, že títo ľudia nie len, že riadia svet, ale dokonca ich obviňujú zo zneužívania detí, ktoré údajne zabíjajú a jedia, aby z nich získali látku na predĺženie života.“


Do tejto skupiny podľa prívržencov QAnonu patria napríklad členovia americkej Demokratickej strany, ale aj známe osobnosti, rôzni komici, úradníci a podobne. Pri konkrétnych osobnostiach môžeme spomenúť prezidentskú kandidátku Hillary Clintonovú alebo súčasného amerického prezidenta Joea Bidena, bývalého prezidenta Baracka Obamu, a samozrejme, nesmie chýbať George Soros, pápež František, Dalajláma, ale aj rôzne celebrity ako Oprah Winfrey alebo Tom Hanks.

Títo ľudia podľa teórie QAnon tajne riadia svet a ovplyvňujú politiku a médiá. A preto stúpenci tejto teórie nedôverujú mainstreamovým médiám, tým pádom majú ešte väčší sklon k sledovaniu alternatívnych a konšpiračných médií.

Ešte by som dodal na úvod, že mnohí stúpenci QAnonu veria, že títo ľudia nie len, že riadia svet, ale dokonca ich obviňujú zo zneužívania detí, ktoré údajne zabíjajú a jedia, aby z nich získali látku na predĺženie života.

Čiže vidíme, že je to pomerne absurdné, ale aj tak to má relatívne veľké množstvo prívržencov, ktorí sú ochotní túto teóriu prenášať do fyzického sveta.

Kto je za touto konšpiračnou teóriou a aký je jej princíp?

Oficiálne ide o osobu, ktorá sa podpisuje ako Q. Stúpencami QAnonu je spájaný s tzv. bezpečnostnou previerkou Q clearance. To je bezpečnostná previerka, ktorú keď daný človek má, tak má prístup k prísne tajným informáciám.

Táto osoba Q o sebe tvrdí, že je z prostredia americkej vlády, má vojenské alebo spravodajské pozadie a prístup k tajným informáciám, ktoré mainstreamové médiá a vláda zamlčiavajú. To znamená, že prívržencami je Q vnímaný ako patriot.

Celé sa to začalo niekedy v roku 2017 na fóre s názvom 4chan. Na tomto fóre sa stávalo, že ľudia pod rúškom anonymity tvrdili, že majú tajné informácie z ozbrojených zložiek a vlády. Nikdy ale žiaden z nich nezískal takú veľkú popularitu a nerozšíril svoje nepravdivé informácie aj na iné platformy tak, ako sa to podarilo tomuto používateľovi s menom Q.


„Hnutie vytvára pocit vzrušujúcej tajnej hry, ktorá združuje tú prepojenú komunitu ľudí, ktorí zmýšľajú rovnako.“


Q často písal príspevky, ktoré sú obyčajnému človeku nezrozumiteľné. To je zaujímavý aspekt celej teórie, že jeho stúpenci sa veľakrát spojili ako komunita a snažili sa spolu dešifrovať jeho slová. Tým sa vlastne vytvára pocit vzrušujúcej tajnej hry, ktorá združuje tú prepojenú komunitu ľudí, ktorí zmýšľajú rovnako.

Pocit súdržnosti je pre stúpencov QAnonu veľmi dôležitý. Napríklad, mnohí z nich používali motto „Where we go one, we go all“ („Kam ide jeden, tam idú všetci“). Tým navonok, ale aj v sebe, vzbudzujú pocit, že sú jedna komunita.

Samotná konšpiračná teória vytvorila takúto komunitu a popritom má aj prvky nejakej hry. Ľudia sú zapojení do toho, aby tú konšpiračnú teóriu skúsili dešifrovať a vykladať, čo je podľa mňa veľmi zaujímavé pre tých, ktorí sú do toho zapojení.

Vráťme sa na malý moment späť k Donaldovi Trumpovi. Ako je s celou konšpiračnou teóriou spojený on?

To je veľmi zaujímavé. Podľa QAnonu bol Donald Trump poverený vojenskými generálmi, aby v roku 2016 kandidoval na post prezidenta a pomohol rozbiť tú zločineckú skupinu, ten Kabal pedofilov, a zachránil svet. Následne mali byť vďaka Donaldovi Trumpovi členovia tejto skupiny postavení pred súd alebo uväznení, popravení.

S konšpiračnou teóriou QAnon sa spájajú rôzne slová a heslá, ako napríklad „the storm“ (búrka) alebo „the great awakening“ (veľké prebudenie). To sa tiež viaže na Donalda Trumpa, pretože v roku 2018 na jednej tlačovej konferencii povedal práve slová „Je ticho pred búrkou“.

Q začal písať, že Donald Trump hovorí o tom, že sa chystá masové zatýkanie skupiny pedofilných globalistov, ktorí budú následne uväznení v Guantaname. Odvtedy toto zatýkanie označujú práve slovom búrka. Stúpenci hnutia očakávajú hromadné zatýkanie, pretože veria, že niekde sú už ukryté obžaloby členov tejto sekty, ktorá podľa nich riadi svet.


„S konšpiračnou teóriou QAnon sa spájajú rôzne slová a heslá, ako napríklad „the storm“ (búrka) alebo „the great awakening“ (veľké prebudenie).“


Okrem toho je tu ešte jedna zaujímavosť. Stúpenci QAnonu verili, že 20. januára 2021, v deň inaugurácie prezidenta Bidena, bude deň toho veľkého prebudenia („the great awakening“). V skutočnosti to teda nemal byť deň, kedy je Donald Trump posledný deň vo funkcii prezidenta

Mal to byť deň, kedy o dvanástej hodine prebehne hromadné zatýkanie, Donald Trump sa znova ujme funkcie prezidenta a všetci uvidia, že to nebola iba konšpiračná teória, ale že ľudia z hnutia QAnon majú pravdu. Ako nám už história stihla ukázať, nič také sa nestalo. Joe Biden zložil prísahu, je oficiálnym prezidentom USA, nikto z tých ľudí, ktorí majú patriť do pedofilného Kabalu nebol zatknutý. Dokonca, Trump mal v tom čase už zrušený Twitter, takže od neho neprichádzali žiadne správy.

V konečnom dôsledku môžeme zhodnotiť, že veľké množstvo stúpencov QAnonu zostalo sklamaných. Šírili sa informácie, že na platforme Telegram si písali, že už ani nevedia, čomu majú veriť. To boli podľa mňa menej radikálni prívrženci, lebo iní ich potom povzbudzovali, že treba ísť ďalej a vydržať.

Už si spomínal, že hlavnou postavou v QAnone je anonymný používateľ s menom Q, ktorý svoje myšlienky šíri na fórach. Vieme ako vlastne celé toto hnutie vzniklo?

Môžeme povedať, že pôvod konšpirácie QAnon je spájaný aj s tzv. „Pizzagate“ kauzou. Tá sa udiala ešte počas predvolebnej kampane v roku 2016. Podmienili ju e-maily alebo správy, ktoré boli adresované osobe blízkej Hillary Clintonovej. Bol to človek z jej kampane. Správy boli zverejnené na WikiLeaks.

Účet tejto osoby napadla hackerská skupina, ktorá bola údajne napojená na ruskú spravodajskú službu, preto odtiaľ unikli informácie. Konšpirátori tvrdili, že slová v jeho e-mailoch, ktoré označovali nejaké jedlo, napr. pizzu, boli šifrovanými označeniami pre pedofilné činy.

Čiže celá aféra Pizzagate bola založená na tom, že vrchní predstavitelia Demokratickej strany, o ktorých sme hovorili pred chvíľou, by mali byť v celej tej teórii na kľúčovom mieste. Najmä teda Hillary Clintonová. Títo ľudia mali byť podľa QAnonu zapojení do obchodu s deťmi, ktorý mal byť riadený zo suterénu pizzerie vo Washingtone DC.


„Za pôvodcu QAnonu je považovaný Q. Používateľ, ktorý sa v októbri 2017 objavil pod tým anonymným profilom Q clearance patriot na anonymnom fóre 4chan.“


Aj tu už sme videli preliatie sa nejakej konšpiračnej teórie do reálneho sveta. Malo to totiž taký následok, že muž zo Severnej Karolíny prišiel do pizzerie vo Washingtone s puškou, aby sám vyšetril tento vymyslený zločin. Mne sa marí, že keď tam prišiel, zistil, že tá pizzeria vlastne žiadny suterén ani nemá.

Ako som už spomínal, tak za pôvodcu QAnonu je považovaný Q. Používateľ, ktorý sa v októbri 2017 objavil pod tým anonymným profilom Q clearance patriot na anonymnom fóre 4chan. Dané fórum je neslávne známe tým, že je zodpovedné za rôzne hoaxy, kyber šikanu, rasizmus, antisemitizmus, neonacizmus a podobne.

Zaujímavé ešte je, že jeden z prvých príspevkov používateľa Q, bola hneď nepravdivá informácia, že Clintonová bude zatknutá. Znova, vieme že nič také sa nikdy nestalo, ale aj tak je zaujímavé, že teória QAnon si získala takú obrovskú popularitu a aj si ju udržala, napriek tomu, že už zo začiatku bolo vidieť, že ide o nepravdivé informácie.

Kde na konšpiračné teórie spojené s hnutím QAnon môžeme naraziť, alebo kde sa šíria? 

V prvom rade sa táto konšpirácia šírila na rôznych fórach ako 4chan alebo 8chan. Neskôr sa rozšírila v podstate na všetky sociálne siete. Napríklad na YouTube, Twitter či Facebook, ale aj na Telegram a množstvo iných menších platforiem a fór. Takže bola pomerne rozsiahla čo sa týka tohto aspektu.

Dôležitou platformou na šírenie teórie bol dlho YouTube. Problém bol najmä v tom, že YouTube dlho proti tomuto hnutiu nezakročil. Keď si človek na YouTube pustil video, ktoré obsahovalo nejaké prvky QAnonu, tak YouTube človeka dokonca ešte viac radikalizoval, keďže algoritmus mu ponúkol desiatky ďalších videí, ktoré boli spojené práve s QAnonom.


„YouTube oznámil, že vymazal desiatky tisíc videí, ktoré šírili tieto konšpiračné teórie. Podobne, aj Facebook a Twitter niekedy v tomto období oznámili sprísňovanie pravidiel takým spôsobom, aby zabránili stále väčšiemu šíreniu QAnonu.“


Zásah proti tomuto hnutiu prišiel až v októbri minulého roka, kedy YouTube vyhlásil, že zakáže obsah, ktorý je ospravedlnením násilia v skutočnom svete. Takže zakázal aj obsah, ktorý sa týkal QAnonu a teórie Pizzagate. YouTube tiež oznámil, že vymazal desiatky tisíc videí, ktoré šírili tieto konšpiračné teórie. Podobne, aj Facebook a Twitter niekedy v tomto období oznámili sprísňovanie pravidiel takým spôsobom, aby zabránili stále väčšiemu šíreniu QAnonu. Facebook tiež oznámil, že odstránil viac ako 790 skupín, 100 stránok a myslím 1500 reklám, spojených práve s hnutím QAnon. Tiež obmedzil viac ako 10-tisíc účtov na Instagrame.

Twitter zakázal zdieľanie webových stránok QAnonu a oznámil, že prestane odporúčať obsah, ktorý obsahuje prvky konšpiračnej teórie. Podľa odhadov, ktoré boli zverejnené, to malo vplyv na 150-tisíc účtov na sieti Twitter. Čiže vidíme, že tá sieť bola naozaj rozsiahla.

Už boli zverejnené aj analýzy, ktoré ukázali, že hlavnou príčinou rýchleho šírenia QAnonu sú algoritmy sociálnych sietí, ktoré používateľov dostávajú v tých konšpiračných teóriách stále hlbšie a hlbšie. Žiaľ, niekedy je veľmi náročné dostať sa von z tej jamy, do ktorej spadnú.

O algoritmoch sociálnych sietí sme sa bavili pred dvoma týždňami v epizóde venovanej práve sociálnym sieťam. Spomenul si však na akých platformách sa teória šíri. Vieme na túto otázku odpovedať, ak sa bavíme v rovine geografie?

Už len z podstaty celej tej teórie QAnonu, keďže sa tam hovorí o Demokratoch a rôznych amerických postavách, je jasné, že hlavným centrom jej šírenia sú Spojené štáty americké. Podľa toho, čo vieme, sa počas pandémie Covid-19 QAnon rozšíril aj za hranice USA. Napríklad medzi krajiny, kde sa rozšíril najviac, patria Nemecko, Veľká Británia, Austrália, Kanada, Francúzsko. Údajne sa dá nájsť aj v Taliansku alebo na Novom Zélande.

Ty si už spomenul nejaké teórie, ale vieme aj o nejakých ďalších v rámci QAnonu, ktoré stoja za zmienku?

Keďže QAnon slúži ako taký pomyselný dáždnik pre rôzne konšpiračné teórie, ktoré odhaľuje svetu, tak je tam určitá dynamika, kvôli ktorej sa neustále vyvíja. Od svojho vzniku zakomponoval do svojich teórií aj klasické konšpiračné teórie o udalostiach z 9/11, zmieňuje sa niekde aj o UFO, či dokonca vražda J. F. Kennedyho.


„Podporovatelia QAnonu o sebe hovoria ako o patriotoch, ktorí získali tú červenú pilulku, a tak sa dozvedeli pravdu o chode spoločnosti.“


Podporovatelia QAnonu o sebe hovoria ako o patriotoch, ktorí získali tú červenú pilulku, a tak sa dozvedeli pravdu o chode spoločnosti. Červená pilulka referuje k známej scéne z filmu Matrix. Takže oni vedia, čo sa tu naozaj deje. 

QAnon primárne recykluje staré naratívy o svetovej vláde, ktoré začali ako antisemitské predstavy o Židoch. Svet je podľa nich riadený pomocou Deep State, tej neoficiálnej paralelnej vlády, ktorá sa snaží dosiahnuť svoje tajné ciele. Jadro hnutia je teda primárne postavené na konšpiračnej teórii, ktorá hovorí, že svet je ovládaný nejakým tajným spolkom.

Kto sú prívrženci QAnonu? Dokážeme medzi nimi nájsť aj nejaké známe osobnosti? 

Hnutie QAnon si získalo sympatie rôznych vplyvných ľudí, vrátane celebrít, politikov, rôznych influencerov. Napríklad, v minuloročných voľbách viac ako 20 kandidátov do amerického kongresu niekedy referovalo o teóriách tohto hnutia. Myslím, že z tých kandidátov a kandidátok vyhrali iba dve kandidátky, pričom tou najznámejšou prívrženkyňou je Marjorie Taylor Greene.


„Greene podporovala rôzne zaujímavé teórie, hovorila o požiaroch v Kalifornii, ktoré mali údajne byť zakladané nejakými vesmírnymi lasermi.“


Greene v minulosti zdieľala príspevky na podporu QAnonu, označila používateľa Q za patriota a jeho nasledovníkov za tých, ktorí sa nechcú poddať klamstvám. Tiež podporovala rôzne zaujímavé teórie. Spomeniem jednu konkrétnu, kedy hovorila o požiaroch v Kalifornii, ktoré mali údajne byť zakladané nejakými vesmírnymi lasermi.

Po svojej výhre, kedy sa dostala do kongresu, uviedla, že teóriám QAnonu prestala veriť. Jej pôsobenie je však stále spájané s rôznymi kontroverziami, keďže dokonca rozširovala naratív o ukradnutých voľbách, čím vlastne podporovala to, čo Trump celý čas tvrdil.

Vidíme, že na Slovensku nenávisť a dezinformácie na sociálnych sieťach prerastajú aj do násilností vo fyzickom svete. Vieme podobné prípady nájsť aj pri hnutí QAnon?

Tých incidentov bolo viac. O tom najpodstatnejšom pravdepodobne počula väčšina z nás – prívrženci hnutia QAnon zohrali dôležitú úlohu pri útoku na americký Kapitol. QAnon sa stal kľúčovým elementom volebných konšpiračných teórií, ktoré pomohli podnietiť násilie. Neoddeliteľnou súčasťou je aj samotný bývalý prezident Donald Trump, ktorý si konšpiračné teórie hnutia nie len osvojil, ale on ich aj šíril vo verejnom priestore. Zaujímavé je, že sa o podporovateľoch QAnonu dokonca raz vyjadril ako o ľuďoch, ktorí „milujú našu krajinu (USA)“. 

Priaznivci Trumpa diskutovali o proteste „Stop The Steal“, ktorý bol postavený na nepravdivých tvrdeniach o sfalšovaných voľbách. Na rôznych online fórach, ale aj na stránkach súvisiacich s QAnonom už týždne pred útokom na Kapitol zo 6. januára, prívrženci hnutia aktívne vyzývali, aby sa protesty zmenili na násilné. Žiaľ, ako sme videli, tak sa naozaj stalo. Jedným  z ľudí, ktorí zaútočili na Kapitol bola veľmi ľahko identifikovateľná postava tzv. Q šamana. Bol to taký veľmi výrazný muž, ktorého si asi všetci pamätáme.


„Bol tu prípad inštruktora surfovania, ktorý veril, že z jeho detí vyrastú monštrá s haďou DNA, pretože tvrdil, že bol osvietený konšpiračnými teóriami QAnon a iluminátov.“


Stúpenci tohto hnutia boli presvedčení, že viceprezident Mike Pence dokáže zvrátiť prehru Donalda Trumpa a odmietnuť výsledky volieb, čo bol postoj, ktorý vtedy podporil aj samotný prezident Trump. Toto bol jeden závažný prípad, ale okrem tohto tu máme aj iné, povedzme anekdotické dôkazy toho, že konšpiračné teórie dokážu negatívne ovplyvniť životy ľudí. 

Napríklad, bol tu prípad inštruktora surfovania, ktorý veril, že z jeho detí vyrastú monštrá s haďou DNA, pretože tvrdil, že bol osvietený konšpiračnými teóriami QAnon a iluminátov. Teda dostával vízie a znaky odhaľujúce, že jeho žena vlastnila práve túto hadiu DNA a odovzdala ju jeho deťom. Ono to znie celkom vtipne, ale reálny dopad bol taký, že deti naložil do auta, odviezol ich do Mexika a tam ich potom zastrelil.

Už len otázka na záver. Dezinformácie a konšpiračné teórie sa stali aj zbraňou v rukách štátov. Je tomu tak aj v tomto prípade?

Vyzerá to tak, že aj v prípade QAnonu je to, žiaľ, pravdou. Možno znie ako fráza, ale podľa dostupných informácií v tom majú opäť prsty Rusi, ktorí veľmi efektívne dokážu útočiť na trhliny a praskliny vo vnútri spoločnosti.

Napríklad v roku 2020 sa hovorilo o tom, že Rusi na sociálnych sieťach hrajú nejakú úlohu v šírení konšpiračných teórií, ktoré súvisia s hnutím QAnon. O QAnone v Rusku informovali aj štátom kontrolované médiá ako RT alebo Sputnik a podobne. Využívali ho na podporu už existujúcich naratívov, ktoré Kremľu vyhovujú.

Hovorí riaditeľ Infosecurity.sk Matej Spišák.

Podcast nájdete TU.

Podcasty si môžete vypočuť aj cez Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcast a YouTube.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/