Militantné skupiny na Facebooku oslovujú nové publikum. Pomáhajú im k tomu dezinformácie o vakcínach

Krajne pravicové militatné skupiny fungujúce na Facebooku najnovšie šíria nebezpečný obsah týkajúci sa vakcín. Okrem toho, že v nich figurujú konšpiračné teórie, posiľňujú tiež násilnú rétoriku o nadchádzajúcej vojne proti vakcínam a oslovujú publikum, na ktoré by v minulosti nemali dosah.

Obrázok: Pxfuel.

Nová správa neziskovej organizácie Tech Transparency Project (TTP) poukazuje na úlohu militantných skupín v šírení dezinformácií o vakcínach na Facebooku. Medzi šírené naratívy patria konšpirácie o Billovi Gatesovi, a aj tvrdenie, že povinné očkovanie má byť vraj prejavom vládnej tyranie.


Súvisiace: Aktivisti umiestnili pred sídlo Facebooku vaky na mŕtvoly. Že dezinformácie na sociálnych sieťach zabíjajú, tvrdí aj prezident Biden


Podnecovanie k násilným konfliktom či podpora antivaxerských protestov

Záverečná správa štúdie informuje aj o prípade, kedy správca skupiny, pravidelne šíriaci dezinformácie o vakcínach, získal odznak „Expert skupiny“. Toto označenie využíva Facebook od apríla 2021. 

Jeho cieľom je vyzdvihnúť „dôveryhodných a dobre informovaných členov komunity“. Ide o jednu z iniciatív spoločnosti v rámci boja proti šíreniu dezinformácií na svojej platforme.

V praxi to znamená, že príspevky a komentáre jednotlivcov s týmto označením sú lepšie viditeľné pre ostatných. Administrátori zároveň môžu s týmito členmi spolupracovať na organizovaní otázok a odpovedí, odpovedať na otázky členov a zdieľať svoje názory.

Zo záverov štúdie vychádza aj to, že niektoré militantné skupiny propagujú zhromaždenia proti vakcínam, ktoré spochybňujú ich bezpečnosť. Vďaka podobným aktivitám sa im už podarilo prilákať stovky ľudí.

Nebezpečenstvo týchto skupín je viditeľné aj na príklade stránky „US Freedom Fighters“, ktorá vo svojom popise hovorí o prípravách na možnú občiansku vojnu medzi očkovanými a neočkovanými. 

Ďalej dodávajú, že na to, aby sa zabránilo rozdeľovaniu spoločnosti nebude stačiť iba „sedieť za klávesnicou“.


Súvisiace: Bývalá zamestnankyňa Facebooku tvrdo kritizuje neúprimnosť jeho snahy „bojovať proti dezinformáciám“


Napriek avizovaným krokom sú militantné skupiny na Facebooku stále aktívne

Od októbra 2020 do januára 2021, kedy sociálna sieť informovala o intenzívnejších snahách zakročiť proti konšpiračnému hnutiu QAnon, bolo zrušených vyše 3 400 stránok a približne 19 500 skupín. Facebook v rovnakom čase zrušil aj vyše 25-tisíc jednotlivých facebookových profilov.

Napriek tomu, organizácia TTP už v marci 2021 publikovala správu, podľa ktorej na Facebooku naďalej figuruje vyše 200 stránok a skupín, napojených na krajne pravicové militantné skupiny. Až 70% z uvedených stránok malo v názve slovo „militia“ (milícia).

Problémom je tiež to, že Facebook k nepravdivým tvrdeniam dôsledne nepripája odkazy na dôveryhodné informácie o vakcínach, tak ako to v minulosti avizoval. 

Navyše, na platforme je stále možné používať hashtagy, ktoré nepravdivo vykresľujú vakcíny proti ochoreniu ako „experimentálne“, a teda nebezpečné. 


Súvisiace: Facebook aj naďalej profituje z anti-vaxerských stránok


Militantné skupiny predstavujú hrozbu v otázkach bezpečnosti ale aj počas pandémie

Strach z COVID-19 a vakcín využívajú militantné skupiny na oslovenie publika, ktoré má so zmienenými skupinami iba málo spoločného, a teda by ich za normálnych okolností nedokázali osloviť.

Práve skupiny podobného typu sa aktuálne stávajú hlavnými šíriteľmi konšpirácií o vakcínach, a to v čase, keď v USA stúpa počet nakazených v dôsledku stagnujúcej miery očkovania a vysoko prenosného variantu delta.

Podľa záverov štúdie je teda možné hovoriť o tom, že dezinformácie a konšpirácie o vakcínach na Facebooku nielenže ohrozujú verejné zdravie, stávajú sa aj hybnou silou pre militantné skupiny, ktoré presadzujú násilné a protivládne názory.

Je absolventkou bakalárskeho štúdia na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici. V súčasnosti študuje latinskoamerické štúdia na Univerzite Hradec Králové. V roku 2019 absolvovala pobyt na Uniwersytet Jagielloński v Krakove v rámci programu Erasmus+. Zaujíma sa najmä o zahraničnopolitické témy, propagandu a dezinformácie, ktorým sa venovala aj počas svojej stáže v demagog.sk. Hovorí plynule anglicky a španielsky. Kontakt: kristina.marova@infosecurity.sk