FBI varuje pred hrozbou ozbrojeného násilia zo strany QAnonu

Zdroj: flickr.

Podľa správy americkej FBI zo 4. júna existuje reálna hrozba, že prívrženci hnutia QAnon by mohli opäť napadnúť svojich politických oponentov. Vyznávači konšpiračnej teórie sú podľa správy frustrovaní, pretože nedošlo k realizácii nimi očakávaných udalostí, a preto by niektorí „digitálni vojaci“ mohli prejsť na taktiku fyzického násilia v reálnom svete.

Experti z FBI odkazujú na niektoré weby a fóra QAnonu, kde sa medzi prívržencami objavuje názor, že už viac nemôžu „veriť v plán“. Nasledovníci konšpiračnej teórie QAnon veria, že niektorí vrcholní predstavitelia Demokratickej strany sú satanisti, pedofili či kanibali, a obchodujú s deťmi, zatiaľ čo bývalý prezident Donald Trump pre nich predstavuje osobu spasiteľa.

Po údajne zmanipulovaných prezidentských voľbách malo dôjsť k zatknutiu Hillary Clintonovej a takzvanej „búrke“. Došlo by k navráteniu Trumpa do pozície prezidenta, rozsiahlym výpadkom prúdu naprieč celým  USA a k masovým zatýkaniam a popravám Demokratov na uliciach. Malo sa tak stať počas inaugurácie 21. januára tohto roku. Bohužiaľ pre nich, sa tak nestalo, a namiesto toho zložil novozvolený prezident Biden svoj prezidentský sľub.

Odpoveďou na sklamanie zo sľubov Q by podľa FBI mohla byť snaha naplniť tieto túžby osobne. Mohlo by teda dôjsť k násilnostiam voči Demokratom.

FBI ale zároveň zdôrazňuje slabnúci dosah konšpiračnej teórie QAnon, jednak v dôsledku nenaplnených očakávaní, ale aj vďaka boju sociálnych a iných médií proti “kultu”. Ďalší vývoj bude závisieť najmä na vývoji pandemickej a politickej situácie v USA.

Cisárova nová čestná stráž?

V súčasnosti dochádza k vytváraniu polovojenských skupín nasledovníkov teórie QAnon. Jednou takou skupinou napríklad aj Prétoriáni (The 1st Amendment Praetorians), pomenovaní podľa rímskych vojakoch ochraňujúcich cisára. Ich hlavnou úlohou má byť ochrana patriotických a náboženských stretnutí. Skupina sa za pár mesiacov rozrástla o stovky členov v utajení, a pomáha so zakladaním výcvikových táborov naprieč celými Spojenými štátmi. Ich cieľom je vyučiť a pripraviť členov na údajne nadchádzajúcu revolúciu.

Skupina verbuje regrútov prevažne z bezpečnostných zložiek, čo by malo zaistiť istú dávku profesionalizmu. Prétoriáni a podobné paramilitantné skupiny sú navzájom v kontakte a zdieľajú medzi sebou informácie, prevažne konšpiračné teórie, čím sa ďalej utvrdzujú vo svojej vlastnej verzii pravdy.

QAnon nikam neodchádza

QAnon je zmesou viacerých konšpiračných teórií poskytujúcich zdôvodnenie nešťastia a zla. Tým má byť skorumpované a zmanipulované vedenie globalistickými satanistickými elitami. Stúpenci QAnonu veria v množstvo hoaxov a konšpiračných teórií.

Ide napríklad o naratív, že bývalý prezident Trump viedol tajnú vojnu s okultnými Demokratmi. Celá teória začala ako rada príspevok tajomného Q, údajne vysoko postavenej osoby s prístupom k citlivým informáciám.

QAnon je živá teória, neustále sa vyvíja a prispôsobuje. Vzhľadom na nenaplnené očakávania síce stratila niekoľkých nasledovateľov, avšak jej základňa má naďalej silné zastúpenie v americkej spoločnosti, ktorá by sa mohla zradikalizovať ešte viac.

Rusko a Čína zrejme tiež podporujú QAnon s cieľom radikalizácie a polarizácie spoločnosti. Vyznávači QAnonu zohrali významnú rolu aj počas útoku na Kapitol 6. januára tohto roku, odkedy sa QAnon dostal do mainstreamu.