FBI varuje pred hrozbou ozbrojeného násilia zo strany QAnonu

Zdroj: flickr.

Podľa správy americkej FBI zo 4. júna existuje reálna hrozba, že prívrženci hnutia QAnon by mohli opäť napadnúť svojich politických oponentov. Vyznávači konšpiračnej teórie sú podľa správy frustrovaní, pretože nedošlo k realizácii nimi očakávaných udalostí, a preto by niektorí „digitálni vojaci“ mohli prejsť na taktiku fyzického násilia v reálnom svete.

Experti z FBI odkazujú na niektoré weby a fóra QAnonu, kde sa medzi prívržencami objavuje názor, že už viac nemôžu „veriť v plán“. Nasledovníci konšpiračnej teórie QAnon veria, že niektorí vrcholní predstavitelia Demokratickej strany sú satanisti, pedofili či kanibali, a obchodujú s deťmi, zatiaľ čo bývalý prezident Donald Trump pre nich predstavuje osobu spasiteľa.

Po údajne zmanipulovaných prezidentských voľbách malo dôjsť k zatknutiu Hillary Clintonovej a takzvanej „búrke“. Došlo by k navráteniu Trumpa do pozície prezidenta, rozsiahlym výpadkom prúdu naprieč celým  USA a k masovým zatýkaniam a popravám Demokratov na uliciach. Malo sa tak stať počas inaugurácie 21. januára tohto roku. Bohužiaľ pre nich, sa tak nestalo, a namiesto toho zložil novozvolený prezident Biden svoj prezidentský sľub.

Odpoveďou na sklamanie zo sľubov Q by podľa FBI mohla byť snaha naplniť tieto túžby osobne. Mohlo by teda dôjsť k násilnostiam voči Demokratom.

FBI ale zároveň zdôrazňuje slabnúci dosah konšpiračnej teórie QAnon, jednak v dôsledku nenaplnených očakávaní, ale aj vďaka boju sociálnych a iných médií proti “kultu”. Ďalší vývoj bude závisieť najmä na vývoji pandemickej a politickej situácie v USA.

Cisárova nová čestná stráž?

V súčasnosti dochádza k vytváraniu polovojenských skupín nasledovníkov teórie QAnon. Jednou takou skupinou napríklad aj Prétoriáni (The 1st Amendment Praetorians), pomenovaní podľa rímskych vojakoch ochraňujúcich cisára. Ich hlavnou úlohou má byť ochrana patriotických a náboženských stretnutí. Skupina sa za pár mesiacov rozrástla o stovky členov v utajení, a pomáha so zakladaním výcvikových táborov naprieč celými Spojenými štátmi. Ich cieľom je vyučiť a pripraviť členov na údajne nadchádzajúcu revolúciu.

Skupina verbuje regrútov prevažne z bezpečnostných zložiek, čo by malo zaistiť istú dávku profesionalizmu. Prétoriáni a podobné paramilitantné skupiny sú navzájom v kontakte a zdieľajú medzi sebou informácie, prevažne konšpiračné teórie, čím sa ďalej utvrdzujú vo svojej vlastnej verzii pravdy.

QAnon nikam neodchádza

QAnon je zmesou viacerých konšpiračných teórií poskytujúcich zdôvodnenie nešťastia a zla. Tým má byť skorumpované a zmanipulované vedenie globalistickými satanistickými elitami. Stúpenci QAnonu veria v množstvo hoaxov a konšpiračných teórií.

Ide napríklad o naratív, že bývalý prezident Trump viedol tajnú vojnu s okultnými Demokratmi. Celá teória začala ako rada príspevok tajomného Q, údajne vysoko postavenej osoby s prístupom k citlivým informáciám.

QAnon je živá teória, neustále sa vyvíja a prispôsobuje. Vzhľadom na nenaplnené očakávania síce stratila niekoľkých nasledovateľov, avšak jej základňa má naďalej silné zastúpenie v americkej spoločnosti, ktorá by sa mohla zradikalizovať ešte viac.

Rusko a Čína zrejme tiež podporujú QAnon s cieľom radikalizácie a polarizácie spoločnosti. Vyznávači QAnonu zohrali významnú rolu aj počas útoku na Kapitol 6. januára tohto roku, odkedy sa QAnon dostal do mainstreamu.

Je študentom magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne. Stážoval v Amnesty International a absolvoval Scholarship for Peace and Security od OBSE. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, populizmus, hybridné hrozby a Blízky východ. Ovláda základy ruského a talianskeho jazyka. Kontakt: andrej.struhar@infosecurity.sk