Čínske médiá citovali neexistujúceho švajčiarskeho biológa

Zdroj obrázkov: Wikimedia Commons.

Švajčiarske veľvyslanectvo informovalo prostredníctvom Twitteru o tom, že čínske médiá šíria nepravdivé informácie. Médiami citovaný švajčiarsky biológ Wilson Edwards totiž nikdy nežil.

Údajný švajčiarsky biológ Wilson Edwards sa mal podľa čínskych štátnych médií vyjadrovať k pôvodu Covid-19 a nezávislosti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Švajčiarske veľvyslanectvo prostredníctvom Twitteru upozornilo na nepravdivý obsah. „Aj keď si vážime pozornosť venovanú našej krajine, Švajčiarske veľvyslanectvo musí bohužiaľ informovať čínsku verejnosť, že tieto správy sú nepravdivé,“ uvádza sa v príspevku.

Médiá ako CGTN, Shanghai Daily či Global Times citovali údajného biológa na základe jeho profilu na Facebooku. Švajčiarske veľvyslanectvo však upozornilo na to, že ide o nový profil, ktorý má iba troch priateľov. Z toho dôvodu sa zdá, že účet bol vytvorený účelovo, krátko predtým, ako sa začali šíriť dezinformácie.


Súvisiace: Asertívna Čína: ako Peking ovplyvňuje názory po celom svete


Prebraté citáty

Články v čínskych médiách citovali príspevky na sociálnej sieti. „Ako biológ som bol počas posledných mesiacov zdeseným svedkom toho, ako bolo pátranie po pôvode ochorenia Covid-19 spolitizované,“ uvádza sa v jednom z článkov.

V iných mu boli pripisované výroky o postavení WHO. „Európsky biológ sa dostal do popredia s prekvapujucim tvrdením, že poradná skupina Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pri zisťovaní pôvodu patogénov, vrátane vírusu zodpovedného za pandémiu Covid-19, sa stal politickým nástrojom“, píše autor článku.

Pod menom Wilson Edwards však neboli nájdené žiadne vedecké články. O pravdivosti a legitimite uvedených výrokov je možné pochybovať.

Kritika Spojených štátov amerických

Na Facebooku bol 24. júna pod menom Wilson Edwards uverejnený kritický príspevok voči Spojeným štátom americkým. „Zdroje WHO mi povedali, že USA sú tak posadnuté útokmi na Čínu v otázke sledovania pôvodu [Covid-19], že sa zdráhajú otvoriť oči pred údajmi a zisteniami,“ uvádzal príspevok.

Práve USA sa mali podľa príspevku snažiť ovplyvniť vyšetrovanie pôvodu nového koronavírusu. Čínske médiá na tvrdenia reagovali a štátna televízia CGTN označila tento príspevok za zastrašovanie zo strany poradnej skupiny WHO, ktorá pátra po pôvode vírusu.


Súvisiace: Čína ako globálny líder v šírení COVID-19 dezinformácií


Hľadá sa Wilson Edwards

Správa natoľko zaujala švajčiarske úrady, že na Twitteri uverejnili príspevok o tom, že záhadného/spomínaného vedca hľadajú. „Hľadáme Wilsona Edwardsa, údajného biológa, citovaného v posledných dňoch v tlači a sociálnych médiách v Číne. Ak existujete, radi by sme sa s Vami stretli!“ zverejnilo Švajčiarske veľvyslanectvo v Číne.

Následne spomínané médiá články, v ktorých sa Edwards spomínal, stiahli. Rovnako bol odstránený jeho účet na Facebooku. China Daily a People’s Daily však príspevky na Facebooku doposiaľ ponechali.