DISINFO REPORT – 74. týždeň

Vitajte pri čítaní šesťdesiateho prvého vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Kubánsky prezident z protestov obviňuje amerických agentov a Slobodný vysielač sa už rozlúčil s kubánskym socializmom

Silnejúca ekonomická kríza na Kube viedla v predchádzajúcich dňoch k protestom, ktoré boli najväčšie od revolúcie v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Kubánska vláda z protestov viní zahraničie a platených agentov. Slovenská dezinformačná scéna už pochovala socialistický režim na Kube a varuje pred miliónmi migrantov. Viac v článku.

Vracia impérium úder? Trump žaluje Facebook, Twitter a Google kvôli údajnej cenzúre konzervatívcov

Bývalý americký prezident Donald Trump podal hromadné žaloby voči technologickým gigantom Facebook, Twitter a Google pre údajné cenzurovanie konzervatívnych názorov. Vzhľadom na dosah vplyvu daných spoločností Trump požaduje, aby boli firmy brané ako štátni aktéri. Vzťahovali by sa tak na ne limity plynúce z Prvého dodatku Ústavy USA. Viac v článku.

Za útokom na celoštátny výbor amerických Republikánov môže stáť Kremeľ

V tieni masívneho hackerského útoku, ktorý postihol stovky spoločností po celom svete sa odohral ďalší útok, ktorým útočníci napadli celoštátny výbor americkej Republikánskej strany (RNC). Podľa všetkého bol útok vedený ruskou hackerskou skupinou Cozy Bear, ktorá môže byť napojená na Kremeľ. Viac v článku.

Dezinformácie, kybernetické útoky, a tiež extrémizmus. Aj to sú hrozby, ktorým čelia štáty V4

V stredu 23. júna sa konala diskusia s názvom Visegrad in the Changing Security Environment, ktorú zorganizoval Slovak Security Policy Institute (SSPI) v spolupráci s Veľvyslanectvom Poľskej republiky v Bratislave. Zástupcovia krajín V4 v nej diskutovali o bezpečnostných hrozbách a hybridnej vojne. Viac v článku.

Karanténa pre nezaočkovaných: pre niekoho preventívne opatrenie, pre iných trest

Pandémia Covid-19 s príchodom leta nekončí. Práve naopak, pretrváva naďalej a prináša so sebou ďalšie riziká. Nové opatrenia na hraniciach, predovšetkým po príchode zo zahraničia na Slovensko, opäť vyústili do búrlivej diskusie verejnosti a na sociálnych sieťach. Viac v článku.

Kaseya VSA cieľom najväčšieho doposiaľ zaznamenaného samostatného ransomvérového útoku

V piatok 2. júla vo večerných hodinách otriasol svetom masívny ransomvérový útok zacielený na aplikáciu vzdialenej správy serverov s názvom Virtual Server Administrator od spoločnosti Kaseya, ktorej úlohou je vzdialená správa staníc koncového zákazníka. Viac v článku.

TL;DR: REvil si pýta stále viac, írske zdravotníctvo bude po útoku počítať škody v stovkách miliónov (27. týždeň)

Kyberzločinecká skupina REvil je zdá sa nezastaviteľná a začína si uvedomovať svoju hodnotu. Po útoku na stovky firiem žiada rekordnú sumu ako výkupné. Po ransomvérových útokoch na írske nemocnice a zdravotnícke organizácie sa zrejme poriadne vyprázdnia rezervy v štátnom rozpočte na sanovanie škôd. V uplynulom období sa však v menšej miere darilo aj bezpečnostným zložkám, ktoré zadržali vplyvných hackerov. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Francúzsky súd vyzval sociálnu sieť Twitter, aby predložila jasné a detailné vysvetlenie svojho mechanizmu boja proti nenávistným prejavom. Výzva prichádza po dlhodobej kritike niekoľkých francúzskych organizácii, ktoré si myslia, že Twitter by mal svoje snahy v tejto oblasti podstatne zvýšiť.
  • Stránky hackerskej skupiny REvil, ktorá za posledné týždne podnikla hneď niekoľko rozsiahlych útokov, sú nedostupnéStránky nemali doposiaľ nikdy taký dlhý výpadok. REvil nedávno zaútočila aj na web americkej Republikánskej strany. Jej vlastný web prestal byť dostupný len pár dní po tom, čo sa REvil prihlásila k útoku na americkú spoločnosť Kaseya.
  • Ženský americký národný futbalový tím sa stal obeťou dezinformácie. Tá tvrdí, že sa počas americkej hymny postavili chrbtom k jednému z prítomných vojnových veteránov. Medzi jej šíriteľmi by sme našli bývalých členov Trumpovej administratívy, ako aj televíznu stanicu Fox News.
  • Po vražde prezidenta Haiti sa začalo o celom incidente šíriť hneď niekoľko dezinformácií. Niektorí miestni začali šíriť naratív, že ide o medzinárodnú konšpiráciu, iní Haiťania zase odmietajú uveriť, že prezident je skutočne mŕtvy.
  • Úrad vlády Slovenskej republiky zverejnil na svojich oficiálnych stránkach podobu novej Vojenskej stratégie SR. Za hrozby boli mimo iné označené aj dezinformácie a hybridné a kybernetické útoky, ktorým čoraz častejšie čelí celý svet, vrátane Slovenska.
  • Denník The New York Times a projekt ProPublica zmapovali pôvod tisícok videí, na ktorých obyvatelia čínskej oblasti Sin-ťiang hovoria o svojom šťastnom a spokojnom živote. Tieto videá boli vytvorené ako propandistický materiál na podnet čínskej vlády a v priebehu uplynulých mesiacov zaplavili západné sociálne siete. Zdieľali ich falošné profily, ale aj profily čínskych ambasád a český expremiér Jiří Paroubek. Vládnuca komunistická strana tiež využíva zahraničné internetové celebrity žijúce v Číne, aby túto provládnu propagandu podporili. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk