Karanténa pre nezaočkovaných: pre niekoho preventívne opatrenie, pre iných trest

Pandémia Covid-19 s príchodom leta nekončí. Práve naopak, pretrváva naďalej a prináša so sebou ďalšie riziká. Nové opatrenia a karanténa na hraniciach, predovšetkým po príchode zo zahraničia na Slovensko, opäť vyústili do búrlivej diskusie verejnosti a na sociálnych sieťach.

Obrázok: Pixabay.

Dezinformačné portály a známe politické osobnosti na svoju reakciu nenechali dlho čakať a pridali sa k vlne kritiky, spochybňovania a vytvárania nezmyselných záverov o prebiehajúcej epidemiologickej situácii v krajine.

O čo teda ide?

Diskusia o očkovaní proti ochoreniu Covid-19 je v posledných dňoch čoraz intenzívnejšia. Hlavným dôvodom je obava z nového delta variantu, ktorý je momentálne najviac infekčný. Aktuálnou témou sa stáva aj variant epsilon, ktorý je však v porovnaní s delta variantom miernejší. Zo štúdií vyplýva, že očkovanie vakcínami proti koronavírusu voči tomu variantu pravdepodobne vytvára odolnosť.

V posledných dňoch boli upravené podmienky vstupu na Slovensko zo zahraničia v podobe nového hraničného režimu, ktorý bude platný od 9. júla. Nový hraničný režim sa odvoláva na definovanie podmienok pre zaočkované a nezaočkované osoby, ktoré sa vracajú späť zo zahraničia.

Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR tak osoby, ktoré sú plne zaočkované nemajú povinnosť po príchode zo zahraničia zotrvať v domácej karanténe. Naopak, osoby, ktoré nie sú zaočkované majú povinnosť zotrvať 14 dní v povinnej domácej izolácii alebo po piatich dňoch vykonať PCR-test. Ten v prípade negatívneho výsledku ukončuje karanténu.

Vlna kritiky

Dezinformačné weby na seba nenechali dlho čakať. Opäť sa vo veľkej miere začali šíriť negatívne ohlasy k tvorbe nových opatrení.

Možno spomenúť dezinformačný portál infovojna.sk, na ktorom sa vo viacerých článkoch objavili prirovnania nového hraničného režimu k apartheidu či tzv. očkovaciemu fašizmu. Čitateľom približujú mylnú „skutočnosť“ ohľadne rozdelenia obyvateľstva do dvoch kategórií. Nezaočkovaní údajne majú niesť označenie „občan druhej kategórie“. Podobnými dezinformáciami a vyjadreniami tak opäť prispievajú k polarizácií spoločnosti.


Súvisiace: Doba COVID-ová a explózia dezinformácií


Blaha, Mazurek, Danko, Uhrík…

Prostredníctvom sociálnych sietí na vzniknutú situáciu reagovali aj politické osobnosti. Andrej Danko na svojom profile uverejnil príspevok, v ktorom povinnosť pre nezaočkovaných ísť po návrate z cudziny do karanténny nazýva vydieraním.

K podobným vyjadreniam sa pridali aj iní politici. Ľuboš Blaha prezentoval nový systém na hraniciach ako segregáciu obyvateľstva, očkovací fašizmus, ekonomický teror či vydieranie.

Podobne závery sme si mohli všimnúť aj na sociálnych sieťach odídencov z ĽSNS, ktorí preventívne opatrenia odsudzujú a neuznávajú od vypuknutia pandémie.

Aká je skutočnosť?

Leto so sebou prinieslo vytúžené uvoľnenie opatrení, ktoré dlhé mesiace trápili celú krajinu. Je však dôležité myslieť do budúcna a hľadieť na chyby z minulosti.

Práve nové opatrenia, ktoré sa zavádzajú počas letných mesiacov, majú za cieľ zmierniť ďalšiu vlnu pandémie. Tá by mohla byť rovnako ničivá ako predošlé vlny. Nové mutácie spolu s nízkou zaočkovanosťou a nedostatočnými opatreniami by mohli znamenať vysoké počty nakazených a ďalšie obete na životoch.

Nový hraničný režim nemá za cieľ rozdeľovať obyvateľstvo na dve skupiny alebo vytvárať tresty pre nezaočkované osoby. Ide o preventívne opatrenie, ktorého cieľom je predísť rýchlemu šíreniu koronavírusu v krajine, keďže práve u nezaočkovaných osôb ide o väčšiu pravdepodobnosť nákazy.

Študentka magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Stážovala na odbore správy majetku na Banskobystrickom samosprávnom kraji. Zaujíma sa o politické dianie, environmentálnu migráciu a bezpečnostnú politiku.