Kubánsky prezident z protestov obviňuje amerických agentov a Slobodný vysielač sa už rozlúčil s kubánskym socializmom

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel. Zdroj: Wikimedia Commons.

Silnejúca ekonomická kríza na Kube viedla v predchádzajúcich dňoch k protestom, ktoré boli najväčšie od revolúcie v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Kubánska vláda z protestov viní zahraničie a platených agentov. Slovenská dezinformačná scéna už pochovala socialistický režim na Kube a varuje pred miliónmi migrantov.

Obyvateľov trápi hlad

Chudoba obyvateľov karibského ostrova zosilnela vplyvom pandémie Covid-19 a amerických sankcií, ktoré na Kubu uvalil Donald Trump.

Nový americký prezident Joe Biden v predvolebnej kampani sľuboval, že sankcie zruší, no oficiálne takéto rozhodnutie ešte neprijal. Kubánska vláda tvrdí, že vplyvom Trumpových sankcií stratila za jeden rok takmer 5,6 miliárd dolárov.

Celosvetová pandémia priniesla v roku 2020 takmer 75% pokles kubánskeho turizmu, čo prispelo k zhoršeniu ekonomickej situácie.

Pribúdajúce prípady Covid-19

Vláda na čele s prezidentom Miguelom Diaz-Canelom sa rozhodla vyvinúť vlastné vakcíny a odmietla sa zapojiť do iniciatívy COVAX, ktorej cieľom je spravodlivá distribúcia vakcín proti ochoreniu Covid-19. V krajine je aktuálne aspoň jednou dávkou zaočkovaných približne 27% obyvateľov. V posledných dňoch ostrov zaznamenáva rekordné počty infikovaných aj obetí.

Ekonomická kríza však spôsobila, že v krajine nie sú dostupné ani základné lieky, ako napríklad antibiotiká.

Komunistický režim sa snaží ovládať dostupnosť sociálnych sietí

Obyvatelia, sťažujúci sa na hlad a chudobu, sa cez sociálne siete zmobilizovali pod #CubaSOS a vyšli do ulíc. Počas protestov požadovali slobodu, odstúpenie prezidenta a lepšiu dostupnosť vakcín.

Protestujúci sa stretli s policajným násilím, slzným plynom a hromadným zatýkaním. Komunistická vláda odpovedala na protesty blokovaním viacerých sociálnych sietí, nevynímajúc Facebook a WhatsApp. Túto informáciu potvrdil Alp Toker, riaditeľ organizácie NetBlocks, ktorá sa venuje kybernetickej bezpečnosti.

Zaznamenané boli taktiež výpadky internetu. Toker upozornil aj na cenzúru na sociálnych sieťach, ktorá môže obmedziť tok informácií z Kuby.

Vláda obviňuje amerických agentov

Kubánsky prezident Miguel Diaz-Canel vyhlásil, že protestujúci sú zmanipulovaní americkými ideologickými kampaňami, ktorých úlohou je destabilizovať krajinu. 

V tejto rétorike pokračujú aj komunistickí vládni predstavitelia, ktorí tiež hovoria o imperialistickej kampani a platených agentoch.

Hlavné správy bez váhania predpovedajú budúcnosť

Slovenské dezinformačné médiá informujú o situácií na Kube zavádzajúco. Slobodný vysielač a Hlavné správy interpretujú prebiehajúce protesty ako štátny prevrat. „Socialistický režim navždy padá. Svet sa musí pripraviť na milióny kubánskych emigrantov,“ suverénne vyhlasujú dezinformačné portály v titulkoch svojich článkov.

Je otázne, ako k týmto záverom dospeli. Na oboch portáloch sa však článok zaradil medzi najčítanejšie. Vysoká čítanosť sa pretavila aj do veľkého počtu komentárov pod Facebookovým príspevkom Slobodného vysielača, v ktorých používatelia hromadne vyjadrujú ľútosť nad Kubáncami prichádzajúcimi o socialistický režim.

Po revolúcii v päťdesiatych rokoch a zmene politického režimu stúpla migrácia obyvateľov Kuby. Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by sa v súčasnosti komunistická strana vo vláde neudržala. Pravdepodobnejším dôvodom pre odchod obyvateľov z krajiny je hlad a chudoba.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk