Andrej Danko zavádza neúplnými informáciami o očkovaní

Bývalý kapitán Andrej Danko zverejnil na svojom facebookovom profile príspevok, v ktorom vyhlásil, že „očkovanie nie je riešením“. Svoje tvrdenie podložil faktom, že v Izraeli je zaočkovaných približne 60% obyvateľov, a aj napriek tomu v krajine stúpa počet nakazených. V závere svojho statusu sa pýta: „Načo sa teda máme experimentálne očkovať, ak vírus dokáže mutovať tak rýchlo a efektívne?“

Obrázok: Facebook Andrej Danko.

Andrej Danko opäť šíri skreslené informácie. Tentokrát sa zameral na tému očkovania proti Covid-19, ktoré nazýva „experimentálnym“ . Ako príklad údajného neúspechu očkovania uvádza Izrael.

Pandemická situácia v Izraeli sa zhoršuje

Za posledný týždeň v Izraeli stúpol počet infikovaných o viac ako 900. Oficiálne štatistiky ukazujú, že počet úmrtí za rovnaké obdobie narástol o dve. V krajine je zaočkovaných vyše 64 % obyvateľov.

Andrej Danko vo svojom príspevku predpokladá správne, že dôvodom prudkého nárastu prípadov je delta variant koronavírusu. Mutácia, známa aj pod prívlastkom „indická“, sa do krajiny dostala s príchodom turistov, pre ktorých nebola nariadená povinná karanténa.

Izrael po nedávnom uvoľnení opatrení opäť nariadil povinné nosenie rúšok v interiéroch. „Vieme, že 85-99 % ľudí sa nakazí v uzatvorených priestoroch,“ vysvetľuje imunológ prof. Cyrille Cohen.

Nakazení majú ľahký priebeh ochorenia

V krajine síce rýchlo narastá počet prípadov koronavírusu, ale nie počet hospitalizovaných. Približne polovica aktuálne nakazených ľudí v Izraeli už bola zaočkovaná, pričom očkovaní majú ľahký priebeh ochorenia. „Zatiaľ sme nezaznamenali kritický stav u zaočkovaných nakazených, hovorí Chezy Levy, generálny riaditeľ ministerstva zdravotníctva Izraela.

Situácia v Izraeli potvrdzuje analýzu agentúry Verejné zdravie v Anglicku (PHE), ktorej výsledky ukazujú, že dve dávky očkovania sú vysoko efektívne proti nutnosti hospitalizácie pri nakazení delta variantom.

Neočkovať deti mohla byť chyba

Ďalším dôvodom narastajúcich prípadov v Izraeli môže byť nízka zaočkovanosť detí vo veku od 12 do 15 rokov. Aj keď bolo v krajine zaočkovaných vyše 60 % populácie, len 2-4 % z nich tvorili deti z tejto vekovej kategórie. Až jedna tretina infikovaných dovŕšila maximálne pätnásty rok života.

S Andrejom Dankom by zrejme nesúhlasil ani nový premiér Izraela Naftali Bennett, ktorý apeluje na obyvateľov, aby dali svoje deti zaočkovať. S narastajúcim počtom infikovaných tak Izrael znovu odštartoval masívnu vakcináciu. Za jeden deň zaočkoval 18-tisíc obyvateľov, čo je najviac za posledné mesiace.

Pozitívna je aj správa, že počet vakcinovaných detí vo veku 12-15 rokov sa v priebehu posledných dní strojnásobil.

S Dankom sa nezhodujú ani vedci

Dáta bez pátosu vytvorili analýzu, ktorou vyvrátili dezinformáciu, že zaočkovaných ľudí zomiera na koronavírus rovnako ako nezaočkovaných. Ich výpočty dokazujú, že zaočkovaní ľudia zomierajú na Covid-19 v značne menšej miere. Vo svojom príspevku odkazujú na britské štúdie. 

„Schválené vakcíny proti Covid-19 poskytujú vysokú mieru ochrany voči vážnemu priebehu ochorenia a smrti na koronavírus, i keď žiadna vakcína nie je stopercentne ochranná,“ deklaruje v oficiálnom stanovisku Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). 

Postoj voličov SNS k očkovaniu

Na Slovensku je stále veľká časť obyvateľstva, ktorá očkovanie odmieta alebo sa ohľadom očkovania ešte nerozhodla. Možným dôvodom statusu Andreja Danka je, že časť voličov Slovenskej národnej strany (SNS) patrí práve do tejto skupiny občanov. Ako píše agentúra Median SK, voliči SNS mierne častejšie považujú očkovanie za nebezpečné.

Zároveň, počet ľudí odmietajúcich očkovanie môže byť príležitosťou pre získanie nových voličov pre Dankovu SNS.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny.